Tymian obyčajný-(Thymus vulgaris L.)

Tymian je úžasné korenie, liečivo a hlavne veľmi aromatická rastlina. Používa sa do zeleninových šalátov (aj u vitariánov). Čerstvé vetvičky tymiánu sa tiež používajú pri príprave dresingov a aromatických olejov. Je známy pre svoje antibakteriálne účinky. Silica tymiánu podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a napomáha odkašliavaniu.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPTYMOBY00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 3,20€

Tymian obyčajný-(Thymus vulgaris L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľad: hluchavkovité-(Lamiaceae)

 

Tymian - Zázračná rastlina našej planéty tymian. Je to prírodné antibiotikum, pôsobí antibakteriálne a pomáha pri črevných problémoch. Patrí medzi korenia a liečivá. A to ako v čerstvej, tak aj v sušenej podobe.

 

Charakteristika tymiánu

Tymian je vytrvalý vždyzelený poloker, pôvodom zo Stredomoria (skôr zo západnej časti). Pestuje sa hlavne v Španielsku, Taliansku, Albánsku, Grécku a Francúzsku. Je známy pre svoj typicky silný vetvovito-kríčkovitý rast, hranaté a z časti drevnaté stonky. Dorastá do výšky až 30 cm. Šedozelené listy sú malého oválneho tvaru a zospodu bývajú svetlejšie než na povrchu. V letných mesiacoch kvitne fialovo alebo bielo. Práve tieto kvety veľmi lákajú včely na opeľovanie. Mäkké vrcholky sa zbierajú na začiatku kvitnutia a lístky slúžia na priamu konzumáciu.

Jedná sa o veľmi rozšírené korenie, príbuzné s materinou dúškou. Vyznačuje sa trochu ostrejšiou chuťou, preto býva súčasťou rôznych zmesí s ďalšími druhmi korenia.

 

Pestovanie a obsahové látky

Tymiánu sa darí na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Semienka klíčia na svetle, preto sa musia zasiať na povrch pôdy a len ich jemne zatlačiť nadol. Existuje mnoho druhov deliacich sa podľa vôní (pomarančovej, citrónovej), záleží na zložení silíc. Obsahuje veľké množstvo účinných látok (silice, horčiny, flavonoidy, triesloviny, aromatické kyseliny, a mnoho ďalších). Využívajú sa vo farmakológii i potravinárstve.

 

Využitie tymiánu

Tymian je úžasné korenie, liečivo a hlavne veľmi aromatická rastlina. Používa sa do zeleninových šalátov (aj u vitariánov). Čerstvé vetvičky tymiánu sa tiež používajú pri príprave dresingov a aromatických olejov. Bylinkový kúpeľ, povzbudzujúci organizmus, je niečo úplne úžasné - (do gázy alebo hrubého plátna nadviažte niekoľko vetvičiek bylinky, a potom túto tymiánovú „šatôčku“ zaveste na vodovodný kohútik a nechajte cez ňu pretekať teplú vodu). Regeneruje bunky pleti.

 

Tymián ako liečivo

Tymián je známy pre svoje antibakteriálne účinky. Silica tymiánu podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a napomáha odkašliavaniu. Účinne pôsobí proti nadúvaniu, hnačkám aj pri zápaloch zažívacieho traktu. Tymián je považovaný za jednu z najsilnejšie pôsobiacich rastlín – je to antiseptická droga, ktorá je účinná v boji s baktériami, plesňou, črevnými prvokmi a parazitmi. Prechladnutie, bolesť v krku, kašeľ či infekcia v ústach nemá vďaka tymiánu žiadnu šancu. Je považovaný za vynikajúceho pomocníka pri dezinfekcii vašich pľúc a tiež napomáha pri infekciách močových ciest i močového mechúra. Podporuje tvorbu bielych krviniek (zvýšená odolnosť organizmu) a stimuluje krvný obeh. Účinkuje aj ako diuretikum (vylučovanie vody a elektrolitov v moči).

 

Dá sa použiť ako kloktadlo, na inhalácia, ústna voda a čerstvá vňať sa dá použiť pri poštípaní hmyzom. V kozmetickom priemysle sa využíva na ústnu kozmetiku. Aromaterapia s tymiánom je úžasný zážitok. Ako čaj by sa mal piť s určitou mierou (možnosť spôsobenia zdravotných komplikácií).

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Tymian alebo materina dúška?

Botanici a záhradníci pomenúvajú príslušníkov rastlinnej ríše pre mnohých ľudí záhadnými latinskými názvami, ktoré dávajú podnet k otázkam, o akej rastline je to vlastne reč. Typickým príkladom je rod Thymus, patriaci do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Ľuďom, ktorí majú záujem o tymián, latinský názov Thymus jasne napovedá, že sa jedná o tymián a pritom majú záujem o materinu dúšku. Často je potom nutné vysvetľovať jednoduché rozuzlenie tejto záhady, teda že Thymus je spoločné rodové meno pre materinu dúšku aj tymián.

Rod Thymus obsahuje podľa niektorých zdrojov 40 - 50 druhov, podľa iných až 400 druhov, kedy je započítané aj značné množstvo krížencov. Najväčšiu druhovú rozmanitosť možno nájsť v Stredomorí, ale tymián a materina dúška sú rozšírené v celej Európe, severnej Afrike a Amerike, Ázii.

Rovnako ako iné byliny, tak aj tu najmä materinu dúšku sprevádza dlhá história jej používania a je opradená mnohými poverami. Rodové meno Thymus je odvodené od gréckeho slova "thumos" (vôňa), alebo "thymos" (odvaha). Starí Egypťania používali materinu dúšku na balzamovanie zosnulých, rímski vojaci sa kúpali vo vode s materinou dúškou, aby získali odvahu a silu. Materina dúška bola prvou rastlinou uvedenou na stredovekom zozname posvätných magických bylín. Bola používaná do kadidla na vykurovanie, pripravoval sa z nej posilňujúci nápoj. Verilo sa, že vetvička tejto byliny zaženie nočné mory, pomáha ľuďom uvidieť škriatkov, napomáha pevnému zdraviu a ženy robí neodolateľnými.

V ľudovom liečiteľstve bola a stále je materina dúška doporučovaná na liečbu chorôb dýchacích ciest a tráviaceho traktu. Zvonka užívaná lieči opuchy, dermatózy, akné. Silica je súčasťou liečebnej kozmetiky a žalúdočných likérov. Zvlášť materina dúška citrónová je vhodná na prípravu chutného čaju, polievok, smotanových omáčok, sladkých pokrmov a rýb. Listami možno dochutiť syry alebo varené zemiaky.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: tymian