Dúška materina, dúška úzkolistá - citrónová ( Thymus citriodorus serpyllum L. )
Na liečebné účely sa z dúšky pripravuje zápar na vnútorné aj na vonkajšie použitie. Okrem toho sa na vonkajšie použitie pripravuje aj masť použiteľná na mokvajúce lišaje, na zle sa hojace rany, na prekrvenie pokožky, na hnisavé rany, na vredy predkolenia a na plesňové choroby kože. Olej sa používa pri obrne, pri porážke, skleróze multiplex, atrofii (chradnutí) svalov, reumatizme a vykĺbení.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPMATDUS00001
- Dostupnosť: Skladom
-
3,80€
Dúška materina alebo dúška úzkolistá - citrónová (Thymus serpyllum L. , syn. Thymus serpyllum vulgaris L. ) / živé rastlinky bylinky v kvetináči
Čeľaď: hluchavkovité – (Lamiaceae)
Staršie názvy: materina dúška obyčajná alebo materina dúška úzkolistá, materina dúška, materiná dúška, douška mateřinná, žadovník, (dúška) chodec, materinka, materonka, materovka, živilka, kukučka
Zaujímavosť: naša citrónová materina dúška, keď bude umiestnená na priamom slnku (nie v skleníku, alebo za oknom), tak bude mať do žlta ladenú farbu listov a keď bude v polotieni, alebo bez priameho slnka po väčšinu dňa, tak bude mať listy zelené....
Opis: Dúška materina citrónová je drobná drevnatá bylina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Pochádza z Európy a Severnej Afriky.
Je to bylina alebo poloker s 10 až 30 cm buď poliehavou alebo aj priamou stonkou oblého alebo štvorhranného prierezu. Má krížne protistojné elipsovité až okrúhle, krátkostopkaté lístky celo-okrajové. Prasleny pozostávajú z drobných kvetov s rúrkovito zvonkovitými kalichmi fialovo-červených kvetov, niekedy aj bielych. ( Závisí to od kultivaru-odrody. Naozaj je celá plejáda rôznych druhov materinej dúšky , niektoré z nich máme aj my v ponuke – také čo sa nám najviac páčia...:-) ).
Vytvára trsy často na opustených mraveniskách alebo na krtincových kôpkach, na ktorých dosahuje výšku len asi 10 cm, ale je hustejšie olistená ako vo väčšej tráve, kde sa ťahá do výšky až 30 cm za slnkom.
Materinu dúšku si často mýlime s tymiánom. Rozoznáme ju od tymiánu najlepšie podľa kvetenstva, kvitne dlhšie ako tymian. Tymian je až 30 – 50 cm vysoký poloker, ale materina dúška je plazivá trváca bylina. Materina dúška má podobne ako tymian príjemne korenistú aromatickú vôňu a navyše mierne horkastú chuť. V kuchyni ju používame podobne ako tymian.
Na rozdiel od bežnej materinej dúšky je tymián, ako sme už spomenuli až 50 cm vysoký. Obe sú si však veľmi podobné, niektoré zdroje uvádzajú aj rovnaké účinky. Tymián bol známy už v antických dobách. V ústnom podaní sa hovorí: "Tymian je predovšetkým ostrý, pálivý. Reguluje vylučovanie moču a menštruáciu, pomáha pri potratoch, pri normálnom pôrode urýchľuje výstup dieťaťa z tela matky. Čaj z tymianu prečisťuje a zušľachťuje vnútorné orgány tela. " Toto porovnanie materinej dúšky a tymiánu sme uviedli len pre porovnanie, pretože si ich väčšina z nás mýli.
Ale poďme späť k materinej dúške. Plodmi dúšky sú tzv. tvrdky.
U materinej dúšky botanika eviduje až 21 poddruhov a farmaceuticky sa môže používať na liečebné účely ktorákoľvek z nich.
Pestovanie :
K tomu aby sa jej darilo, potrebuje materina dúška slnečné miesto a piesčitý veľmi dobre priepustný podklad. Vyhovuje jej suchá ľahká pôda, ktorá je mierne vápenitá, alkalická a kde nájde aj kamene. Prostredie by malo byť na priamom slnku, pretože materina dúška miluje slniečko, teplo a sucho. Miesto by malo byť chránené pred prudkým vetrom.
Dúška rastie teda najradšej v suchých a slnečných podmienkach.
Zber :
Tradične sa zbiera jej vňať tesne pred rozkvitnutím alebo na začiatku kvitnutia v máji až v auguste. Závisí to aj od nadmorskej výšky. Zbierajú sa horné olistené kvitnúce časti bylinky. Nie je prípustné sušiť ich umelým teplom vyšším ako 30 stupňov, nakoľko by z nich hlavná obsahová látka - silica, vyprchala a stali by sa málo účinnými pri liečbe.
Nazbierané a vysušené bylinky po odstránení nežiadúceho balastu až do ich použitia uskladníme v sklenených alebo plechových dobre uzatvárateľných nádobách na tmavom mieste. Inak by nám mohli zvlhnúť a splesnivieť, mohol by ich napadnúť hmyz alebo v dôsledku svetla by mohli stratiť pôvodnú farbu.
Účinné obsahové látky dúšky sú: silica, triesloviny, horčiny, tymol, karveklor, cymol, terpény, falvonoidy a minerály.
Hlavnými liečebnými vlastnosťami sú: dezinfekcia, protikŕčové účinky, uľahčenie odkašliavania, tlmenie čierneho kašľa, liečenie porúch trávenia; používa sa proti nespavosti, bolesti hlavy, proti závratom, pri nervových slabostiach, proti nadúvaniu, pri kolikách zažívacích orgánov, proti preháňaniu a pri nechuti do jedla.
Použitie zvonka: na obklady, na rany a na kúpeľ pri reumatizme.
Na liečebné účely sa z dúšky pripravuje zápar na vnútorné aj na vonkajšie použitie. Okrem toho sa na vonkajšie použitie pripravuje aj masť použiteľná na mokvajúce lišaje, na zle sa hojace rany, na prekrvenie pokožky, na hnisavé rany, na vredy predkolenia a na plesňové choroby kože. Olej sa používa pri obrne, pri porážke, skleróze multiplex, atrofii (chradnutí) svalov, reumatizme a vykĺbení.
Vnútorne sa dúška odporúča pri žalúdočných a menštruačných kŕčoch, ako aj pri kŕčoch v podbruší. Denne treba vypiť dve šálky.
Vysušené kvety a stonky nazbierané za slnečného počasia prikladáme vo vankúšikoch na kŕčmi postihnuté miesta. Pred spánkom sa tieto vankúšiky nahrejú v panvici a priložia sa na žalúdok alebo na podbrušie. Bylinné vankúšiky sa odporúčajú aj pri opuchlinách a pomliaždeninách, rovnako ako pri zastaranej reume.
Potrebuje veľa slnka a tepla, kde pôda vyžaruje veľa tepla – vtedy má najviac žiadúcich účinkov.
Pri poludňajšom slnečnom žiarení sa z fialových kvietkov šíri aromatická vôňa, ktorá vábi hmyz a včely.
Materina dúška, ale rovnako aj tymián sa k nám dostali zo stredozemných krajín v 11. storočí a v našich záhradách nachádzame rastliny, ktoré boli najskôr zdivočené a boli znovu kultivované ako Thymus vulgaris.
Tak napr. opátka Hildegarda von Bingen pripomína materinu dúšku ako liečivku proti malomocenstvu, obrne a ochoreniu nervov. Uvádza, že kto ráno vypije šálku čaju z materinej dúšky miesto kávy, pocíti rýchlo jeho blahodárne účinky, ako : duševnú sviežosť, príjemný pocit v žalúdku, nedostaví sa ranný kašeľ a nastane všeobecný pocit blaha.
Ak sa zhotoví vankúšik zo sušených rastliniek materinej dúšky, rebríčka, harmančeka (rumanu rímskeho, ktorý máme v ponuke J ), nazbieraných za slnečného dňa, a súčasne sa pije z týchto byliniek čaj, pomáha to pri neuralgii trojklanného nervu.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: materina dúška