Tymian provensálsky - (Thymus vulgaris L.) "Provencale"
Odroda veľmi aromatického tymianu, ktorý sa používa v stredomorskej kuchyni nielen ako korenie na marinovanie mäsa, na cestoviny, pizze a pod., ale jeho suché vetvičky možno na záver grilovania spáliť na uhlí alebo dreve a jeho voňavý dym ochutí grilované mäsko. Táto odroda skutočne prekrásne vonia, oveľa krajšie ako obyčajný tymián.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPTYMPROV00002
- Dostupnosť: Skladom
-
5,10€
Tymian provensálsky - (Thymus vulgaris L.) "Provencale" / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Opis:
Odroda veľmi aromatického tymiánu, ktorý sa používa v stredomorskej kuchyni nielen ako korenie na marinovanie mäsa, na cestoviny, pizze a pod., ale jeho suché vetvičky možno na záver grilovania spáliť na uhlí alebo dreve a jeho voňavý dym ochutí grilované mäsko.
Táto odroda skutočne prekrásne vonia, oveľa krajšie ako obyčajný tymián. Ak k nej raz „pričuchnete“ , tak od vtedy ju budete považovať za svoju obľúbenú bylinku. Veľmi výrazne sa svojou vôňou odlišuje od bežného tymiánu. Podľa mňa vonia oveľa krajšie.
Stanovisko volíme slnečné s priepustnou zeminou. Je vhodný na pestovanie na záhonoch, v skalke, v bylinkovom „slimákovi“, ale aj v kvetináči. Kvitne na bielo v období jún-júl dorastá do výšky 15-20cm. Najlepší čas na zber vetvičiek je v období tesne pred rozkvitnutím. Inak sa priebežne počas vegetácie odštipujú výhonky, ktoré sa môžu sušiť alebo aj mraziť.
Ďalší opis je totožný s bežným tymiánom, viď. nižšie:
Čeľad: hluchavkovité (Lamiaceae).
Tymian - Zázračná rastlina našej planéty tymian. Je to prírodné antibiotikum, pôsobí antibakteriálne a pomáha pri črevných problémoch. Patrí medzi korenia a liečivá. A to ako v čerstvej, tak aj v sušenej podobe.
Charakteristika tymiánu
Tymian je vytrvalý vždyzelený poloker, pôvodom zo Stredomoria (skôr zo západnej časti). Pestuje sa hlavne v Španielsku, Taliansku, Albánsku, Grécku a Francúzsku. Je známy pre svoj typicky silný vetvovito-kríčkovitý rast, hranaté a z časti drevnaté stonky. Dorastá do výšky až 30 cm. Šedozelené listy sú malého oválneho tvaru a zospodu bývajú svetlejšie než na povrchu. V letných mesiacoch kvitne fialovo alebo bielo. Práve tieto kvety veľmi lákajú včely na opeľovanie. Mäkké vrcholky sa zbierajú na začiatku kvitnutia a lístky slúžia na priamu konzumáciu.
Jedná sa o veľmi rozšírené korenie, príbuzné s materinou dúškou. Vyznačuje sa trochu ostrejšiou chuťou, preto býva súčasťou rôznych zmesí s ďalšími druhmi korenia.
Pestovanie a obsahové látky
Tymiánu sa darí na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Semienka klíčia na svetle, preto sa musia zasiať na povrch pôdy a len ich jemne zatlačiť nadol. Existuje mnoho druhov deliacich sa podľa vôní (pomarančovej, citrónovej), záleží na zložení silíc. Obsahuje veľké množstvo účinných látok (silice, horčiny, flavonoidy, triesloviny, aromatické kyseliny, a mnoho ďalších). Využívajú sa vo farmakológii i potravinárstve.
Využitie tymiánu
Tymian je úžasné korenie, liečivo a hlavne veľmi aromatická rastlina. Používa sa do zeleninových šalátov (aj u vitariánov). Čerstvé vetvičky tymiánu sa tiež používajú pri príprave dresingov a aromatických olejov. Bylinkový kúpeľ, povzbudzujúci organizmus, je niečo úplne úžasné - (do gázy alebo hrubého plátna nadviažte niekoľko vetvičiek bylinky, a potom túto tymiánovú „šatôčku“ zaveste na vodovodný kohútik a nechajte cez ňu pretekať teplú vodu). Regeneruje bunky pleti.
Tymián ako liečivo
Tymián je známy pre svoje antibakteriálne účinky. Silica tymiánu podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a napomáha odkašliavaniu. Účinne pôsobí proti nadúvaniu, hnačkám aj pri zápaloch zažívacieho traktu. Tymián je považovaný za jednu z najsilnejšie pôsobiacich rastlín – je to antiseptická droga, ktorá je účinná v boji s baktériami, plesňou, črevnými prvokmi a parazitmi. Prechladnutie, bolesť v krku, kašeľ či infekcia v ústach nemá vďaka tymiánu žiadnu šancu. Je považovaný za vynikajúceho pomocníka pri dezinfekcii vašich pľúc a tiež napomáha pri infekciách močových ciest i močového mechúra. Podporuje tvorbu bielych krviniek (zvýšená odolnosť organizmu) a stimuluje krvný obeh. Účinkuje aj ako diuretikum (vylučovanie vody a elektrolitov v moči).
Dá sa použiť ako kloktadlo, na inhalácia, ústna voda a čerstvá vňať sa dá použiť pri poštípaní hmyzom. V kozmetickom priemysle sa využíva na ústnu kozmetiku. Aromaterapia s tymiánom je úžasný zážitok. Ako čaj by sa mal piť s určitou mierou (možnosť spôsobenia zdravotných komplikácií).
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Tymián v kuchyni
Korenie je prevažne tvorené sušenými vetvičkami s listami a kvetmi alebo odtrhnutými listami. Zberá sa vňať a to na začiatku kvitnutia. Spoločne s bobkovým listom je súčasťou bylinkovej kvetinky bouquet garni. Tymián je veľmi výnimočné korenie aj obľúbená bylinka. Ako prísada do pokrmov aj ako liek je neoddeliteľnou súčasťou nejednej domácnosti.
Uskladnenie
Najlepšie je pestovať si čerstvý tymian na záhradke alebo balkóne, či okne a pri varení si odstrihnúť podľa potreby. Ak však takúto možnosť nemáme a kúpime si alebo dostaneme rezaný tymian, zabalíme ho do papierovej utierky, ktorú pokvapkáme studenou vodou, vložíme do mikroténového vrecka a odložíme do chladničky, kde vydrží približne dva týždne. Sušený tymian vydrží v dobre uzavretom obale jeden a pol až dva roky.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: tymian provensálsky