Ruman rímsky - Harmanček rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L.)

Ruman má protizápalové, dezinfekčné, posilňujúce a sedatívne účinky. Je účinný pre nepokojné deti (ADHD) a pri ťažkých snoch. V kúpeli oživuje pokožku spálenú na slnku alebo ošľahanú vetrom. Zábal sa používa na ošetrenie rán a ekzémov.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPRUMRIM00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 4,90€

Ruman rímsky - Harmanček rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Opis:

 

Ide o odrodu vizuálne veľmi podobnú harmančeku pravému. Majú rovnaké účinky. Rozdiel je v tom, že ruman rímsky je trvalka. A podľa mňa krajšie vonia.

Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm do 30 cm, závisí to od podmienok a kultivaru. Základný kultivar „Ruman rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. )“ kvitne totožnými kvetmi, ako náš rumanček pravý. Len na rozdiel od obyčajného rumančeku je ruman rímsky vytrvalá rastlina, čo je jeho značná výhoda.

 

Inak sa ruman kobercovito rozrastá. Listy sú striedavé, dvakrát delené s nitkovitými vykrojeniami. Úbory s okrajovými jazykovitými a bielymi kvetnými lupeňmi a trúbkovitými drobnými žltými kalíškami uprostred kvetu.

Kvitne od júna do augusta (aj do septembra - podľa roku a výživy). Táto bylina pochádza zo Stredomoria.

Egypťania zasvätili rumančeky ale aj naše rumany slnku a uctievali ich viac, ako iné byliny, predovšetkým pre ich liečivé vlastnosti.

 

Gréci predpisovali harmanček, ruman pri horúčkach a ženských chorobách. Čím viac zašľapávame záhon rumanu, tým viac sa rozširuje. Prchavá vôňa harmančeka, rumanu je vhodná pri inhalovaní, pri aromaterapii. Listy sa zvykli fajčiť na úľavu pri astmatických záchvatoch a pri liečení nespavosti. Harmančekový, rumanový čaj v kozmetike uvoľňuje tvárové svaly a vyhladzuje pleť. Podstatnou zložkou je modrozelená silica v množstve asi 1%. Kvet sa používa ako surovina do šampónov.

 

Podnebie a pôda:

Darí sa mu dobre v slnečných polohách, v humusových, ľahších pôdach. Škodí mu chlad, prílišné vlhko a trvalé sucho. Pôda nesmie byť zaburinená, hlavne nie pýrom.

 

Pestovanie:

Ruman pestujeme na nezaburinenom pozemku ako troj až päťročnú kultúru. ( Z vlastnej skúsenosti vieme, že vydrží na jednom mieste omnoho dlhšie). Buriny možno hubiť mechanicky (okopávaním, pletím), chemicky iba totálnymi herbicídmi v medziriadkoch ( my tak nerobíme, pretože takéto herbicídy neuznávame, no aj toto je možnosť...), než sa kultúra plne spojí. Potom treba dať pozor, aby nám záhon s rumanom veľmi nezarástol burinou, pretože potom sa veľmi zle vytrháva. Najvhodnejšou predplodinou sú okopaniny, ktoré zanechávajú pozemok čistý. (Samozrejme to platí, keby sme ruman pestovali vo veľkom. Pre potreby hobby pestovateľov ho vieme pestovať hocikde, aj v nádobe. Na pozemku, v skalke alebo záhone, ale vynikne viac.)

 

Dobre preležaný starý hnoj zaorieme na jeseň, ak nemáme alebo sme nestihli, na jar zapravíme kompost. Po piatich rokoch sa už môžu vyskytnúť rastlinky s drobným jednoduchým kvetom, taký porast zaorieme a objednáme nový sadbový materiál. Pred samotnou výsadbou trsy rozdelíme na sadenice, pri rozdeľovaní sadeníc postupujeme veľmi opatrne, aby sme nepoškodili korienky. Vysádzame na starostlivo pripravený, vyhnojený pozemok.

 

Keď by sme ruman pestovali vo veľkom, tak vzdialenosť riadkov je 40 - 45 cm, v riadku 20 - 30 cm, na 1 m2 je potreba 8 - 13 rastlín (my odporúčame spon 40 x 20cm - v roku výsadby je aj slušná úroda). Pri sadení používame kolík na sadenie alebo motyčku. Sadíme tak, že rastlinku vložíme do 5 cm hlbokej jamky a prihrnieme a pritlačíme. Po zasadení zalejeme vodou a Lignohumátom (riedenie 0,15 ml na 1 m2 zálievkou, vody podľa potreby), ak nemáme možnosť zaliatia, poriadne pritlačíme. Najvhodnejšia doba výsadby je z jari, niekedy to môže byť už koncom apríla, ale zväčša to býva až okolo 15 - 25 mája. V tomto období sú rastliny už vhodné pre výsadbu. Ale máme výborné skúsenosti s tým, že je možné ruman vysádzať po celý rok až do septembra, neskoršie výsadba nie je už vhodná, pretože nestihne dostatočne prekoreniť a vymŕza.

 

Ochrana rastlín:

Ruman len veľmi zriedka napádajú vošky. Po zozbieraní kvetov je možný postrek hociktorým ekologickým postrekom proti voškám.

 

Úroda:

Zbierať kvety môžeme od júla do neskorej jesene. Zberajú sa úbory plne rozkvitnuté, so stopkou najviac 1 cm dlhou. Ak pestujeme vo väčšom, tak sa môže tiež žať špeciálnym hrebeňom, ale potom musíme materiál preberať a odstrániť puky a iné nečistoty. Medzi jednotlivými zbermi uplynie 7 - 15 dní (podľa vývoja počasia, podľa hnojenie a pod). Zberáme len za suchého počasia, bez rosy, najlepšie cez poludnie alebo popoludní. Prekvitnuté úbory nezbierame. Ľahko pri sušení zhnednú a znehodnotili by sme si celý zber. Úroda z jedného áru je približne 8 - 18 kg aj viac kg suchej drogy podľa veku kultúry, stavu porastu a počasia v jednotlivých rokoch. Pomer zosušenia je 4 - 5: 1.

 

Sušenie:

Úbory sa ihneď po zbere rozkladajú na sitá alebo na papier do rovnomernej tenkej vrstvy. Sušíme čo najrýchlejšie v tieni v dobre vetraných priestoroch za teplého a suchého počasia. Dobré skúsenosti máme, keď sušíme ruman na povale. Pekné biele dobre vykvitnuté úbory po zbere nesmieme nechať v hrubej vrstve, došlo by k zapareniu. V malom sušíme ruman rímsky na povale, kde je prievan a drevená podlaha ( Nie je to však podmienka). Najlepšie na položených papieroch vo vrstve 1 - 2 cm. Ruman je nutné sušiť rýchlo, inak žltne a hnedne a tým stráca na kvalite. Pri sušení umelým teplom nesmie teplota prekročiť 35 stupňov Celzia. Usušená droga sa nechá 5 - 8 hodín vydýchať (podľa vlhkosti v manipulačnej miestnosti) a opatrne sa zosypáva do papierových obalov (vrecia, škatule), ktoré sa po naplnení ihneď pevne uzavrú a odošlú do dohodnutej zberne liečivých rastlín. Usušená droga netrpí na rozdiel od harmančeka pravého tým, že by sa rozpadával. ( Tento návod je samozrejme venovaný predovšetkým tým, ktorí by chceli pestovať ruman vo väčšom množstve).

 

Pre potreby nás, ktorí ho chceme len za pár hrstí a má slúžiť predovšetkým, ako okrasná a aromatická rastlinkabylinka postačí sušenie hocikde v tieni....smiley

 

Obsahové látky:

Flavonoidy - apigenin, luteolín, kvercetín, rutín, horčiny, organické kyseliny, mastné kyseliny, fytosteroly, cholín, inositol, 0,4 - 1,75% silice s eugenolom, pinocarveolom, pinocarvonom, chamazulen, Farnesol, nerolidol, laktóny, napr. nobilin a anthemol. Prítomné sú aj kumaríny.

 

Dávkovanie:

 

Vnútorne: 1 kávová lyžička na šálku nálevu sa pije niekoľkokrát denne.

 

Zvonku: 3 polievkové lyžice na 5 litrov nálevu na výplachy a kúpele.

Podáva sa nálev v obvyklých dávkach 2-4x denne šálku 150 ml. Vhodnou formou je aj liečivé biele víno ​​z rímskym harmančekom, ktoré - sa podáva studené po polievkových lyžiciach – veľmi účinne zráža vysoké teploty.

 

Kedy ruman použiť:

Ruman má protizápalové, dezinfekčné, posilňujúce a sedatívne účinky. Je účinný pre nepokojné deti (ADHD) a pri ťažkých snoch. V kúpeli oživuje pokožku spálenú na slnku alebo ošľahanú vetrom. Zábal sa používa na ošetrenie rán a ekzémov. Harmanček rímsky je obľúbenou drogou hlavne v Anglicku, Francúzsku a Taliansku, kde sa používa ako prísada pri výrobe alkoholických nápojov.

Droga harmančeka rímskeho sa používa v kozmetike, farmácii a likérnictve (vermút, cordial). Obsahové látky sú obdobné ako u rumančeka pravého. Vnútorne pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom hladkého svalstva, zvonka pôsobí chladivo, vyvoláva koaguláciu (zrážanlivosť ) bielkovín na otvorených ranách

Drogou možno účinne zasahovať pri dyspepsii s grganím a nadúvaním, pri nauzee = pri zdvíhaní sa žalúdka s nutkaním na zvracanie, pri tehotenskom zvracaní, pri poruchách menštruácie s bolestivými spazmami (kŕčmi), pri flatulancii. Upokojuje predráždený a neurotický žalúdok, zlepšuje enzymatickú činnosť pankreasu, lieči jedlom pokazený žalúdok, hnačkové ochorenia bakteriálneho pôvodu a priaznivo ovplyvňuje tiež migrénu a neuralgické bolesti, najmä pri zápale nervov. Výborne lieči migrény, neuralgie, bolesti pri zápale nervov a rovnako pomáha pri žlčníkových problémoch.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Zaujímavosť :

Ruman rímsky, známy aj pod menom harmanček rímsky sa používa pri neznášanlivosti a alergických reakciách na rumanček pravý (Matricaria recutita L., syn. Chamomilla recutita L.).

 

Kontraindikácie:

Kým určená liečebná dávka nauzeu tlmí, predávkovanie rímskym harmančekom ju vyvoláva. Inak je droga bezpečná a chorí ju dobre znášajú. Alergia na drogu je skôr výnimočná až nulová. Podávanie rumanu rímskeho je možné aj v tehotenstve, pri laktácii, v detskom lekárstve a aj v geriatrii. Droga sa všeobecne zle znáša s trieslovinami a špecificky je neznášanlivá voči listom a oplodiam vlašského orecha. Podobne sa správa aj voči chinínu a preto by sa počas liečby rímskym harmančekom nemal piť tonic.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: ruman, rumanček