Ruman rímsky-"Treneague" , nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L. "Treneague")

Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý. Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPRUMRIMTRE00002
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 5,70€

Ruman rímsky - "Treneague", nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. "Treneague") / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ďalší druh, ale iný nekvitnúci kultivar je Ruman rímsky - Ruman rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) odroda 'Treneague'

Nádherná, sýtozelená odroda, ktorá ako jediný zástupca tohto druhu nevytvára kvietky, ale sa „plazí“ po zemi a vytvára krásne kobercovité ostrovy, niečo ako veľmi hustý a zelený trávnik. Rozdiel v porovnaní s trávnikom je ten, že tento ruman krásne vonia. Túto jeho vôňu si zamilujete a natrvalo obľúbite.

 

Opis:

Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý.

Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok. Táto bylina pochádza zo Stredomoria.

 

Podnebie a pôda:

Darí sa mu dobre v slnečných polohách, v humusových, ľahších pôdach. Škodí mu chlad, prílišné vlhko a trvalé sucho. Pôda nesmie byť zaburinená, hlavne nie pýrom.

 

Pestovanie:

Ruman pestujeme na nezaburinenom pozemku ako troj až päťročnú kultúru. ( Z vlastnej skúsenosti vieme, že vydrží na jednom mieste omnoho dlhšie). Buriny možno hubiť mechanicky (okopávaním, pletím), chemicky iba totálnymi herbicídmi v medziriadkoch ( my tak nerobíme, pretože takéto herbicídy neuznávame, no aj toto je možnosť...), než sa kultúra plne spojí. Potom treba dať pozor, aby nám záhon s rumanom veľmi nezarástol burinou, pretože potom sa veľmi zle vytrháva. Najvhodnejšou predplodinou sú okopaniny, ktoré zanechávajú pozemok čistý. Na pozemku, v skalke alebo záhone, ale vynikne najviac.)

 

Najvhodnejšia doba výsadby je z jari, niekedy to môže byť už koncom apríla, ale zväčša to býva až okolo 15 - 25 mája. V tomto období sú rastliny už vhodné pre výsadbu. Ale máme výborné skúsenosti s tým, že je možné ruman vysádzať po celý rok až do septembra, neskoršie výsadba nie je už vhodná, pretože nestihne dostatočne prekoreniť a vymŕza.

 

Ochrana rastlín:

Ruman len veľmi zriedka napádajú vošky. Po zozbieraní kvetov je možný postrek hociktorým ekologickým postrekom proti voškám.

 

Obsahové látky:

Flavonoidy - apigenin, luteolín, kvercetín, rutín, horčiny, organické kyseliny, mastné kyseliny, fytosteroly, cholín, inositol, 0,4 - 1,75% silice s eugenolom, pinocarveolom, pinocarvonom, chamazulen, Farnesol, nerolidol, laktóny, napr. nobilin a anthemol. Prítomné sú aj kumaríny.

 

Kedy tento ruman použiť:

Väčšinou je potrebné použiť príbuzných tohto rumanu a ich kvety. Ruman rímsky - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L.) odroda 'Flore Pleno' alebo „ Plenum“ alebo Ruman rímsky - Harmanček rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) Máme v ponuke :-)

 

Tento ruman nekvitne, takže ho používame naozaj ako vońavú náhradu za trávnik alebo porast do skaliek a menších plôch.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: ruman, rumanček