Pažítka čínska, cesnaková pažítka (Allium tuberosum) – živá rastlinka v kvetináčiku

Vyzerá ako pažítka, vonia aj chutí ako cesnak. Pažítka čínska má veľa vitamínu C a dá sa ľahko pestovať.





  • 4,20€

Pažítka čínska, cesnaková pažítka (Allium tuberosum) – živá rastlinka v kvetináčiku

 

Všeobecné informácie:

Pažítka čínska, známa tiež ako cesnaková pažítka, pažítkový cesnak, čínsky pór či cesnakopažitka skutočne ako kríženec pažítky a cesnaku vyzerá. Rastie v trsoch ako pažítka, ale keď zatvoríme oči a privoniame a ochutnáme, ucítime cesnak. Obsahuje veľa vitamínu C, takže je skvelou prírodnou prevenciou proti chrípke a prechladnutiu aj ďalším chorobám.

Pažítka čínska (Allium tuberosum) je vytrvalá rastlina s tvrdými podzemnými cibuľkami, z ktorých vyrastajú krehké ploché listy podobné tráve s jemnou cesnakovou arómou i chuťou. Tým sa odlišuje od klasickej pažítky, ktorá má listy okrúhle a duté. Kvitne zhruba od júna do augusta množstvom drobných bielych kvetov, ktoré majú hviezdicovitý tvar. Dorastá do výšky 35 až 55 cm. Divo rastie v juhovýchodnej Ázii od Japonska po Nepál, aj u nás sa ľahko pestuje vonku na záhrade aj v nádobách.

Pažítka čínska je naozaj dokonalou pastvou pre včely. Keď rozkvitne, tak včielky lietajú a sadajú na ňu od skorého rána do neskorého večera. Vždy to s úžasom pozorujeme, ako dokáže jedna rastlina takto lákať včely, sú ako zhypnotizované a predbiehajú sa, aby si mohli pochutiť na jej kvetoch.

 

Pestovanie pažítky čínskej:

Pestovanie pažítky čínskej je pomerne nenáročné, dobre rastie na záhone aj v nádobách.

Pažítka čínska vonku najlepšie prospieva na svetlom, slnečnom mieste. V interiéri ju pestujeme podľa možnosti na chladnejšom mieste. U nás je cesnakopažitka dostatočne mrazuvzdorná a vydrží na záhone alebo v kvetináči niekoľko rokov. (naše vlastné skúsenosti).

Pažítka čínska vyžaduje dobre priepustnú, výživnú a vlhkú zeminu.

V prvom roku rastie pomalšie ako klasická pažítka, ale v ďalších rokoch trsy zmohutnejú.

Cesnakopažitku zberáme podľa potreby. Vňať je najlepšia ešte pred rozkvetom. Čím je pevnejší púčik, tým je pažítka čínska kvalitnejšia. Ak je kvet úplne otvorený, je už pažítka čínska prezretá.

 

Cesnaková pažítka, možné účinky:

Cesnakopažitka obsahuje predovšetkým vysoké množstvo vitamínu C a fytoncídy. Ako liečivé korenie sa používa pri celkovom vyčerpaní organizmu po chorobe a pri oslabenej imunite, uplatní sa aj ako prirodzená prevencia proti chrípke a prechladnutiu. Pôsobí ako prírodné antibiotikum a antiseptikum. Pažítkový cesnak podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav, priaznivo ovplyvňuje obličky a pečeň. Má tiež dezinfekčný účinok. Ploché lístky cesnakopažitky sa prikladajú na štípance od hmyzu, pôsobia podobne ako cibuľa.

 

Cesnaková pažítka ako korenie:

Konzumovať sa dá prakticky celá rastlina, najlepšia je čerstvá. Krehká vňať zvýrazní chuť nátierok, šalátov, polievok, vaječných pokrmov, hodí sa na zemiaky, mäso alebo ňou posypeme chleba s maslom či masťou. Drobné cibuľky sa používajú ako chuťovo jemnejšia náhrada cesnaku.

 

Cesnaková pažítka sa na tepelnú úpravu nehodí, varením stráca svoju špecifickú vôňu a chuť aj vitamín C. Pridávame ju buď až do hotového jedla, alebo tesne pred jeho dovarením. Jedlé sú aj jej kvety, ktoré môžeme využiť ako dekoráciu pokrmov.

Čerstvá cesnakopažitka vydrží v chladničke až 3 dni, pokiaľ je zabalená do mikroténového vrecka. Vňať sa dá usušiť alebo zmraziť. Úplne skvelé je pesto z pažítky čínskej.

 

Cesnakopažitkové pesto:

Ingrediencie

250 g vňate cesnakovej pažítky

5 g soli

160 ml za studena lisovaného oleja

50 g slnečnicových alebo píniových semienok

60 g parmezánu

Príprava

Cesnakovú pažítku nahrubo nakrájame, pridáme soľ a kvalitný olej a všetko rozmixujeme dohladka tyčovým mixérom. Semienka pomelieme a pridáme spolu s najemno nastrúhaným parmezánom do rozmixovaného základu. Starostlivo premiešame. Pesto rozdelíme do malých pohárov a uskladníme v chladničke.

 

Cesnakopažitková nátierka:

Ingrediencie

200 g lučiny alebo iného mäkkého syra

4 lyžice majonézy

100 g eidamu

6–8 cibuliek cesnakopažitky

soľ

čierne korenie

hrsť vňate cesnakopažitky (podľa chuti)

 

Príprava

Lučinu, syr a majonézu vyšľaháme dohladka. Podľa chuti pridáme soľ, čerstvo namleté ​​korenie, sladkú papriku, nastrúhaný eidam a najemno nasekané cibuľky cesnakovej pažítky. Starostlivo premiešame a nakoniec vmiešame posekanú vňať cesnakovej pažítky. Dáme na chvíľu vychladiť. Podávame s čerstvým pečivom. smiley

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!