Barborka obyčajná "Variegata" (Barbarea vulgaris L.)
Barborka vytvára prízemnú ružicu listov (u tohto kultivaru bielo - zelených), ktoré sú jedlé a čerstvé sa dajú zberať aj v zime pod snehom. Preto z nej pripravovali šalát už naši predkovia, kedy čerstvá zelenina nebola dostupná.
- Bylinkyplus s.r.o.
- RBBAR00001
Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊
-
3,10€
Barborka obyčajná "Variegata" (Barbarea vulgaris L.) / rastlina v kvetináči
Čeľaď: Kapustovité (brassicaceae L.) Barbarea vulgaris
Rozšírenie :
Je žlto kvitnúca bylina - burina strednej veľkosti z čeľade kapustovitých.
Je hojne rozšírená najviac v Európskom miernom podnebnom pásme na Severnej pologuli, v Ázii ďalej i na Blízkom a Strednom východe, na Kaukaze a na indickom subkontinente, v severnej Afrike a Severnej Amerike.
Rastie na vlhkých lúkach, pozdĺž riečnych brehov, ciest, obsadzuje ľudskou činnosťou narušené miesta. Preferuje plné slnko, úrodné hlinité a ílovité zeminy, kde dorastá do väčších rozmerov. Na suchých, menej výživných pôdach a tienistých miestach je drobná.
Opis:
Dvojročná alebo vytrvalá rastlina, má vzpriamenú, hrubú a hranatú lodyhu vysokú 30 až 50 cm. Vyrastá z prízemnej listovej ružice, v hornej polovici sa vetví, je zelenej, v našom prípade krásnej panašovanej farby, býva hladkoplodá alebo riedko chlpatá. Listy v ružici bývajú dlhé až 15 a široké 6 cm, sú striedavé s až 4 pármi laločnatých lístkov, posledný terminálny lístok je väčší než ostatné. Lístky sú oválne, vajcovité alebo takmer okrúhle, ich čepele sú zvlnené, po okrajoch mnohokrát otvorene zubaté. Stonkové listy v nižšej a strednej úrovni sú podobné listom v ružici, len sú menšie a majú menej párov lístkov. Horné jednoduché stonkové listy sú asi 5 cm dlhé a 2,5 cm široké, sú zvlnené, plytko laločnaté, veľakrát zubaté. Všetky listy sú tmavo zelené, naše panašované lesklé a lysé. Listy u jednotlivých rastlín bývajú dosť variabilné. Koreň je tmavej farby.
Obojpohlavné štvorpočetné kvety sú na stopkách zostavené v hroznovitom kvetenstve na koncoch stoniek. Pri rozkvete sú nahromadené dokopy, neskôr sa predlžujú, kvitnú smerom k vrcholu. Zatiaľ čo vrchné kvety v kvetenstve ešte len rozkvitajú, spodné opelené už vytvárajú plody. Mierne voňajúce kvety, veľké v priemere 0,8 mm, majú podlhovasté, kopijovité žltozelené listene a žlté zaoblené korunné lístky dlhé 6 až 7 mm. Tyčiniek dlhých 3 až 5 mm je 6, z toho dve krátke, majú bledo žlté až svetlo hnedé podlhovasté peľnice. Piestik je utvorený z dvoch zrastených, má širokú bliznu. Kvety rozkvitajú od apríla do júna, niektoré sú nedokonale vyvinuté.
Kvety môžu byť opeľované cudzím peľom alebo môže dochádzať k samoopeleniu. Za daždivého počasia sa zrelý peľ s peľníc vysokých tyčiniek sám zosype na bliznu, za suchého počasia sú dlhé tyčinky rovnako krátke ako tie pod bliznou. Peľ je potom prichytávaný len na opeľujúci hmyz, ktorý saje nektár zo žliazok v kvetnom lôžku a roznáša peľ na blizny iných kvetov.
Plodom je vzpriamená valcovitá šešuľa asi 2,5 cm dlhá a 1,5 mm hrubá. Oblá spodná časť prisadá na stopku a horná časť je vytvarovaná do krátkeho štíhleho zobáka. Hnedasté semená merajú od 1,3 do 1,5 mm sú vajcovité podlhovasté, ľahko sploštené, jemne sieťkované. Dospelá rastlina vyprodukuje aj 10 000 semien. Semená roznáša vietor, alebo sú pri dažďoch odnášané vodou.
Využitie :
Barborka vytvára prízemnú ružicu listov (u tohto kultivaru bielo - zelených), ktoré sú jedlé a čerstvé sa dajú zberať aj v zime pod snehom. Preto z nej pripravovali šalát už naši predkovia, kedy čerstvá zelenina nebola dostupná. Bola tiež pestovaná vo Švédsku, Francúzsku a Anglicku. Možno ju pripraviť ako špenát, jarný šalát, varenú ako kapustu. Listy pripomínajú chuťou žeruchu.
Listy tejto byliny sa môžu využívať ako chutná zelenina. Zbierať sa dajú i v zime, 4. decembra na Barboru – v súvislosti s týmto faktom dostala rastlina i rodové meno. Kedysi sa táto rastlina i pestovala, v súčasnosti je jej pestovanie iba príležitostné, čo považujeme za škodu.
Prízemné ružice listov sú jedlé a dajú sa teda zberať aj v zime pod snehom. V čase keď nebola iná čerstvá zelenina dostupná, sa používala do šalátov alebo varená ako kapusta, či špenát. Obsahuje veľa vitamínu C aj provitamínu A, horčicový olej, je močopudná a prečisťuje krv. Listy sa používali ako hojivé náplasti na otvorené poranenia.
Včelárstvo:
Barborka obyčajná je dobrou nektáronosnou aj peľodarnou rastlinou. Nektarium kvetu barborky vyprodukuje za 24 hodín 0,12-0,18 mg nektáru s cukornatosťou 36%. Cukrová hodnota, teda množstvo cukru vyprodukovaného v kvete za 24 hodín, je 0,54 mg.
Peľ barborky má pre včely vysokú výživnú hodnotu. Rúška sú oranžovo žlté.
Možnosť zámeny :
Pre podobu kvetov a listov je možná zámena barborky obyčajnej s horčicou poľnou (Sinapis arvensis) alebo s reďkovkou ohnicovou (Raphanus raphanistrum). Barborka obyčajná sa odlišuje veľkými terminálnymi lalokmi na konci listov.
Podmienky na pestovanie :
Prospieva na slnečnom stanovisku v bežnej záhradnej zemine.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
Štítky: Barborka