Kostihoj lekársky (Symphytum officinale L.)
Kostihoj lekársky patrí k tomu najlepšiemu, čo nám ponúka príroda na vonkajšie liečenie kostí, kĺbov, svalov a šliach, ďalej na pomliaždeniny, opuchy, artritídu, reumatizmus, kŕčové žily, výrony alebo spáleniny.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPKOS00001
- Dostupnosť: Skladom
-
4,20€
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale L.) / živá bylinky v kvetináči
Čeľaď: borákovité (Boraginaceae).
Iné názvy: čierny koreň, medunica, kobylie mlieko, svalník.
Zaujímavosti z histórie kostihoja lekárskeho (berieme s rezervou )
Starí Gréci ošetrovali šťavou z kostihoja aj vážne zranenia, lebo verili, že roztrhanému mäsu pomáha zrásť. Jeden z antických liečiteľov opísal, že varením koreňa vzniká lepivá pasta, ktorá je schopná zlepiť kusy mäsa k sebe.
V stredoveku sa z nastrúhaných koreňov kostihoja pripravovala kaša, ktorá po nanesení na postihnuté miesto zatvrdla, a využívala sa preto na liečbu zlomenín miesto sadry.
V 17. storočí bol kostihoj základné bylinou k hojeniu rán, zápalov a vredov.
O schopnostiach kostihoja regenerovať tkanivá sa rozprávali magické historky, tak napríklad, že sedací kúpeľ z kostihoja obnoví panenstvo (zaujímavé...).
Kostihoj lekársky patrí k tomu najlepšiemu, čo nám ponúka príroda na vonkajšie liečenie kostí, kĺbov, svalov a šliach, ďalej na pomliaždeniny, opuchy, artritídu, reumatizmus, kŕčové žily, výrony alebo spáleniny.
Kostihoj sa dá poľahky aj pestovať. Je to dominantná, výnimočne (veľmi zriedka, za ideálnych podmienok) až dvojmetrová trvalka, ktorá ozdobí našu záhradu od jari do jesene fialovými kvetmi, ktoré sú na nej veľmi pekné, kvety zriedka bývajú aj bledo ružové alebo biele. Ppre liečebné účinky zbierame korene, menej často aj listy
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) obsahuje hlavne silice, slizové látky, triesloviny, alkaloidy, alantoín, triterpény, aminokyseliny, škrob, cholín a živice. Liečivá schopnosť kostihoja sa využívala po stáročia, no v súčasnosti nad nim visí pomyselný otáznik, pretože obsahuje rad alkaloidov, z ktorých niektoré sú považované za toxické.
Preto kostihoj lekársky používame výhradne zvonka. Užívanie z vnútra výhradne na vlastnú zodpovednosť.
Z rastliny sa používa predovšetkým koreň, menej často listy. Kostihoj pôsobí protizápalovo, má hojivé účinky a podporuje rýchlu obnovu tkanív. Odporúča sa najmä na výrony, modriny, zranenia vzniknuté pri športe. Výborné výsledky dosahuje pri liečení zápalov, bolestí kĺbov, šliach a väzov, urýchľuje hojenie zlomenín, pretože napomáha zrastaniu kostí. Kostihoj je rovnako veľmi účinný liek na kŕčové žily, pomaly sa hojace rany, preležaniny a vredy, pomáha hojiť jazvy a chrasty. Masť a tinktúra z kostihoja pomáhajú liečiť obareniny, popáleniny aj kožu spálenú slnkom, používa sa na otvorené rany, pomliaždeniny, opuchy, artritídu, reumatizmus, zjemňuje pokožku a lieči akné, masť je ideálna k masáži namáhaných svalov a šliach pre športovcov. V tehotenstve a počas dojčenia je potrebné používať kostihoj s obozretnosťou.
Pestovanie kostihoja:
Kostihoj lekársky je krásna statná trvalka so silným dužinatým podzemkom a vzpriamenými chlpatými listami. Bohaté kvety sú fialové, purpurové, ružové i biele. Kvitne od mája do septembra. Koreň je pretiahnutý, dužinatý, na povrchu čierny - preto sa mu ľudovo hovorí čierny koreň - a vnútri belavý.
Kostihoj sa ľahko rozrastá a je pomerne agresívny, takže je vhodné ho pestovať buď vo veľkých nádobách samostatne alebo nádoby zapustiť do záhonu. My ho máme voľne a je to v pohode, nemáme pocit, že by sa nejako výrazne rozrastal. Ideálne je kostihoj umiestniť tam, kde nebude jeho rozpínavosť nikomu a ničomu vadiť.
Vo voľnej prírode rastie kostihoj divo na brehoch potokov, riek, na okrajoch lesov a v mokradiach. Podobné podmienky mu musíme vytvoriť aj na záhrade. Úplne zásadnou podmienkou pre pestovanie kostihoja je dostatok vlahy !!! Ideálne miesto pre kostihoj je v dosahu vody (potok alebo jazierko), inak je potrebné kostihoj pravidelne a výdatne dobre zalievať.
Kostihoj má rád dostatok slnka, ale nepohrdne ani mierne zatieneným miestom. Vyhovujú mu pôdy bohaté na živiny, najlepšie hlinité alebo ílovité, ktoré držia vodu, s pH slabo zásaditým až slabo kyslým.
Nevyžaduje si inak žiadnu špeciálnu, či osobitnú starostlivosť, okrem zalievania nepotrebuje nič.
Zber:
Na kostihoji sú najkrajšie kvety, liečivé sú korene, menej potom i listy. Korene zberáme na jeseň od konca septembra alebo skoro na jar, keď je minimálna nadzemná časť a v koreňoch je najviac liečivých látok. Listy sa zberajú kedykoľvek počas vegetácie, najlepším obdobím je jar.
Koreň vyrýľujeme vidlami, dobre umyjeme, potom ho rozrežeme pozdĺžne alebo nakrájame na tenké kolieska. Pri sušení nesmie teplota presiahnuť 45 ° C. Korene sú po usušení tvrdé a už ich ďalej nekrájame, na to je potrebné myslieť ešte pred sušením. Malé sušené kúsky koreňa možno zomlieť v mlynčeku na kávu na prášok. Podzemok sa zbiera najskôr v druhom roku po výseve či vysadení.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Upozornenie:
Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: kostihoj