Krvavec lekársky-(Sanguisorba officinalis L.) 

Krvavec lekársky obsahuje vo svojom podzemku veľa saponínov, trieslovín, flavonoidov a fytoncídne látky. Nálev zo sušeného podzemku sa používa sa v ľudovom liečiteľstve, pôsobí antisepticky, protizápalovo, má antibakteriálne účinky a zastavuje rôzne krvácanie. Čerstvá vňať zase slúžia pri liečbe nehojacich sa povrchových rán a kŕčových žíl.





  • 3,80€

Krvavec lekársky – ( Sanguisorba officinalis L. ) / rastlinka v kvetináči

 

Čeľaď : Ružovité - Rosaceae

 

Sanguisorba officinalis, slovensky krvavec lekársky je nenáročná, krásna trvalka bez zvýšených nárokov na pestovanie. Nad prízemnou ružicou listov vyrastajú dlhšie ( podľa podmienok na pestovanie ), takmer bezlisté, ľahko vetvené stonky zakončené kvetnými hlávkami zloženými z červenohnedých kvetov. Kvety sú príjemne, jemnúčko voňavé .

Drobné, obojpohlavné kvety vytvárajú hustý, konečný, valcovitý klas, až 3 cm dlhý a 1,5 cm široký. Klas je z počiatku guľovitý a pripomína hlávku, neskôr sa znateľne predlžuje. Jeho kopijovité listene a kratšie vajcovité listence sú hrdzavo hnedé a sucho blanité.

Kvet má farbu tmavo purpurovú až krvavo červenú a v dolnej časti zelenú. Kvet nemá korunu. Naspodku makovice kvetu je prstencové nektárium lákajúce hmyz, hlavne motýle. Plod je pozdĺžne rebrovaná nažka zasadená vo tmavo hnedého púzdra.

 

Pestovanie :

Preferuje hlboké, striedavo vlhké pôdy s kolísajúca hladinou spodnej vody, ktoré sú hlinité až ílovité, mierne zásadité a chudobné na dusík. Rastliny kvitnú od mája do augusta, plody dozrievajú do konca októbra.

 

Inak je na podmienky je absolútne nenáročný. Máme dlhoročné osobné skúsenosti s touto rastlinou. Aj keď na niekoľko týždňov zabudnete na starostlivosť o ňu, tak sa po krátkom čase a pri minimálnej starostlivosti ( stačí polievať ) zase pekne preberie a ďalej rastie a prosperuje.

Dobre sa jej inak darí na slnečnom stanovišti v mierne vlhkých pôdach.

V súčasnej dobe je pestovaný najmä pre svoju okrasnú hodnotu, čo je škoda, pretože môže byť aj zaujímavým spestrením jedálnička. Čerstvé listy tejto rastliny sa uplatňujú v gastronómii, pretože chutia podobne ako uhorky. Mladé listy sú výborné na dochutenie šalátov a polievok. Často sa k tomuto účelu používa v Nemecku.

Uplatní sa v zmiešaných trvalkových výsadbách, v kombinácii s ďalšími bylinkami či zeleninou.

 

Zaujímavosť : Krvavec lekársky je jediná živná rastlina pre húsenice modráčika bahenného a modráčika očkovaného.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: krvavec