Rebríček obyčajný, myší chvost - Achillea millefolium L. / živá rastlinka v kvetináči

S rebríčkom obyčajným nielen obohatíme našu záhradu o krásnu a užitočnú bylinku, ale získame aj prírodného pomocníka na podporu zdravia. Táto nenáročná rastlina nás poteší počas celého leta svojimi kvetmi a prinesie nám množstvo benefitov, ktoré môžeme využívať po celý rok.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPREB00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 4,49€

Rebríček obyčajný, myší chvost - Achillea millefolium L. / živá rastlinka v kvetináči

 

Slovenský názov: Rebríček obyčajný
Český názov: Řebříček obecný
Botanický názov (latinsky): Achillea millefolium L.
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)

 

Základné informácie o rebríčku obyčajnom

Rebríček obyčajný, známy aj pod ľudovými názvami myší chvost, myšochvost či stolistník, patrí medzi najstaršie známe liečivé rastliny. Táto trvácna bylina nás očarí svojou jemnou krásou a nesmiernou užitočnosťou. Z botanického hľadiska ide o druh z čeľade astrovité (Asteraceae), ktorá zahŕňa mnohé významné liečivé a okrasné rastliny.

Názov Achillea odkazuje na grécku mytológiu, konkrétne na hrdinu Achilla, ktorý podľa legendy používal rebríček na hojenie rán vojakov počas trójskych vojen. Táto historická zmienka je dôkazom, že rebríček sa považoval za mimoriadne cennú liečivú rastlinu už v dávnych dobách.

 

Botanický opis a vzhľad rastliny

Rebríček obyčajný je trvácna bylina s jemným, no pevným koreňovým systémom. Dorastá do výšky 30 až 70 cm, pričom v ideálnych podmienkach môže dosiahnuť aj viac ako 80 cm. Jeho pierkovité listy majú tmavozelenú farbu a sú jemne rozrezané, čo im dodáva vzhľad pripomínajúci myší chvost – odtiaľ pochádza aj jeho ľudový názov.

Kvety rebríčka obyčajného sú drobné, usporiadané do hustých chocholíkov. Ich farba sa pohybuje od snehobielej po jemne ružovú, pričom v závislosti od odrody môžeme nájsť aj odtiene svetložltej. Kvitne od júna až do septembra, čo z nej robí cennú rastlinu pre opeľovače počas letných mesiacov.

 

Pôvod a prirodzený výskyt

Rebríček obyčajný je pôvodom z miernych oblastí Európy a Ázie, no vďaka svojej prispôsobivosti sa rozšíril aj do Severnej Ameriky a ďalších častí sveta. Prirodzene ho nachádzame na lúkach, pasienkoch, okrajoch ciest, ale aj na kamenistých a suchých miestach, kde iné rastliny ťažko prežívajú.

Táto bylinka je súčasťou tradičných bylinných záhrad a prírodných lúčnych spoločenstiev. Jej schopnosť rásť v rôznych podmienkach ju predurčuje na pestovanie aj v menej úrodných pôdach, kde sa jej darí rovnako dobre ako v kvalitnej záhradnej zemine.

 

Pestovanie rebríčka obyčajného

Rebríček obyčajný patrí medzi najjednoduchšie pestovateľné bylinky, ktoré si môžeme do našej záhrady alebo kvetináča pridať. Pestujeme ho na slnečných miestach, kde získa dostatok svetla, no dobre znáša aj polotieň.

Pôda by mala byť dobre priepustná a skôr suchšia. Pri výsadbe môžeme použiť piesčitú alebo kamenistú pôdu, ktorá napodobňuje jeho prirodzené prostredie. Zalievame ho primerane – je suchomilný, preto mu neprospieva nadbytok vody. Pre zdravý rast ho na jar prihnojíme kompostom alebo organickým hnojivom.

 

Tipy na pestovanie rebríčka obyčajného:

  • Zimná starostlivosť: Na záhone rebríček ľahko prezimuje, pretože je mrazuvzdorný. Ak ho pestujeme v nádobe, presúvame ho na zimu do chladnej, no svetlej miestnosti.
  • Strihanie: Po odkvitnutí odstránime suché kvetenstvá, čím podporíme ďalšie kvitnutie a upravíme vzhľad rastliny.

 

Zdravotné benefity rebríčka obyčajného

Rebríček obyčajný je považovaný za univerzálnu bylinku, ktorá podporuje zdravie v mnohých oblastiach. Obsahuje éterické oleje, flavonoidy, horčiny, taníny a ďalšie bioaktívne látky, ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a hojivé účinky.

Medzi jeho najvýznamnejšie zdravotné benefity patrí:

  1. Podpora trávenia: Čaj z rebríčka stimuluje tráviace procesy, zmierňuje nadúvanie a podporuje chuť do jedla.
  2. Regulácia menštruačného cyklu: Pomáha pri nepravidelnej menštruácii a zmierňuje kŕče.
  3. Hojenie rán: V minulosti sa čerstvé listy používali na obklady pri drobných poraneniach a kožných zápaloch.
  4. Zmiernenie bolesti hlavy: Čaj alebo tinktúra z rebríčka pomáha pri migréne a bolestiach hlavy spôsobených stresom.

 

Možnosti použitia rebríčka obyčajného

Rebríček obyčajný využívame vo forme čajov, tinktúr, mastí alebo olejových extraktov. Čerstvé listy pridávame do šalátov alebo polievok, kde obohatia jedlo jemne horkastou chuťou.

Recept na tinktúru z rebríčka obyčajného:

  • 100 g čerstvých alebo sušených kvetov rebríčka
  • 500 ml 40 % alkoholu (napr. vodka alebo domáca pálenka)
    Kvety zalejeme alkoholom v uzatvárateľnej nádobe, necháme macerovať 2–3 týždne na tmavom mieste a občas premiešame, pohrkáme. Následne scedíme a skladujeme v tmavej fľaši. Užívame 10–15 kvapiek denne, ideálne rozriedených vo vode.

 

Zaujímavosti o rebríčku obyčajnom

  • Rebríček obyčajný sa používa aj v prírodnom farbení látok – jeho kvety poskytujú jemný žltý odtieň.
  • V stredoveku sa táto bylinka pridávala do piva na zlepšenie jeho chuti a predĺženie trvanlivosti.
  • Je výborným spoločníkom v záhrade – odpudzuje niektorých škodcov a súčasne priťahuje opeľovače.

 

Upozornenie

Pri užívaní rebríčka obyčajného dbáme na odporúčané dávkovanie, pretože jeho nadmerné množstvo môže spôsobiť podráždenie žalúdka. Ľudia s alergiou na astrovité rastliny alebo s citlivou pokožkou by sa mali vyhnúť priamemu kontaktu s čerstvými listami a kvetmi.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: myší chvost