CHREN DEDINSKÝ " Variegata " (Armoracia rusticana L.) – pestrolistý, panašovaný / rastlinky, bylinky v kvetináči

Zaujímavosť: Chren dedinský, odroda „variegata“, teda odroda s dočasne bielymi, žltobielymi listami, je druh, ktorý svoje listy na jar nádherne zafarbí na maslovo bielo a časom sa postupne do konca leta zmenia všetky listy opäť na pekné a sýto zelené. Chren dedinský používali už naši predkovia ako prírodné antiseptikum (tzn. protimikrobiálna látka, ktorá znižuje riziko infekcie, sepsy alebo hniloby).
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPCHREPES00002
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 6,90€

CHREN DEDINSKÝ " Variegata " (Armoracia rusticana, syn. Cochlearia armoracia L.) – pestrolistý / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď : kapustovité (Brassicaceae).

 

Zaujímavosť: Chren dedinský, odroda „variegata“, teda odroda s dočasne bielymi, žltobielymi listami, je druh, ktorý svoje listy na jar nádherne zafarbí na maslovo bielo a časom sa postupne do konca leta zmenia všetky listy opäť na pekné a sýto zelené.

 

Chren dedinský, odroda variegata je rovnako, ako chren dedinský, trváca rastlina z čeľade kapustovitých dorastajúca do výšky až 1 metra. Rastlina je odolná proti mrazu a suchu, pestuje sa pre svoj mohutný guľovitý koreň, ktorý je silne aromatický. Využíva sa ako korenie, zelenina či liečivý prostriedok. Planý chren pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Európy a západnej Ázie, do strednej Európy ho dopravili Slovania v čase sťahovania národov. Jeho liečivé účinky si všimli aj námorníci, ktorí ho využívali na konzerváciu rôznych potravín (napríklad mäsa), ale aj ako liek proti skorbutu (ochorenie z nedostatku vitamínu C).

 

Dnes je chren rozšírený po celom svete, často splaňuje na pieskových lokalitách pozdĺž rybníkov a vodných tokov.

 

Chren dedinský používali už naši predkovia ako prírodné antiseptikum (tzn. protimikrobiálna látka, ktorá znižuje riziko infekcie, sepsy alebo hniloby). Aby mohlo dôjsť k aktivácii účinných látok, ktoré sú v chrene obsiahnuté, musí prebehnúť enzymatické štiepenie. To možno dosiahnuť rozdrvením jeho buniek podobne ako napríklad u cesnaku. Chren je teda nutné pred použitím strúhať, drviť, trieť, škriabať alebo lisovať. Pritom sa uvoľňujú do vzduchu jeho štipľavé zložky, ktoré spôsobujú hlavne pálenie očí.

Chren je nejštiplavějším korením zo všetkých štipľavých, s ktorými je tiež botanicky prepojený (horčica biela, kaleráb, žerucha siata, reďkev siata, repy a reďkovka). Obsahuje vysoké množstvo fytoncídných látok, vďaka ktorým môžeme nastrúhaný chren aj hotové chrenové omáčky uchovávať v uzavretých nádobách v chladničke aj 14 dní, pritom sa nekazia a uchovajú si svoju chuť.

Vďaka prítomnosti silíc s prímesou síry má chren močopudné, organizmus povzbudzujúce a prečisťujúce účinky. Ďalej uľahčuje trávenie, svojou chuťou aj účinkami sa skvele hodí k tučnejšiemu mäsu a je dôležitou súčasťou zabíjačiek.

 

Korene sa zberajú až v treťom roku, a to na jeseň alebo na jar. Ukladajú sa do debničiek s pieskom v chladnej pivnici, aby nevysychali.

 

Chren obsahuje:

provitamín A - karotén (ochrana pred slnečným žiarením)

vitamíny skupiny B

vitamín C

vitamín E - má protirakovinové účinky, chráni bunky v tele proti starnutiu a môže pomôcť ženám, ktoré nemôžu donosiť dieťa (prevencia proti potratom)

horčík (Mg) - pozitívne pôsobí na nervový systém, upokojuje svalovú aktivitu - napr. pri kŕčoch

vápnik (Ca) - dôležitý pre spevnenie kostí, najmä v staršom veku, kedy je hlavným rizikom osteoporóza

draslík (K) - pomáha pri liečení hnačiek a má blahodarný vplyv na srdce

železo (Fe)

fosfor (P)

sodík (Na)

 

Chren sa môže používať aj zvonka, a to nastrúhaný. Prikladá sa na postihnuté miesta, nie však priamo na pokožku (nastrúhaný chren vložte do kúska akékoľvek tkaniny), mohol by vyvolať začervenanie a pálenie pokožky.

 

Chren priložený ako obklad prehreje kožu, skôr sa bežne používali tzv. chrenové placky zo zmesi drveného chrenu, múky a oleja, ktoré sa prikladali na štvrť až pol hodiny cez plátno hlavne pri reumatizme, stuhnutosti svalov, ischiase, ale aj na opuchy, omrzliny, pri poštípaní hmyzom a pri zápaloch krku, pohrudnice, pri pľúcnych zápaloch a kataroch.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: chren