Topinambur, Slnečnica hľuznatá - (Helianthus tuberosus L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

V hľuzách topinamburu sa nachádzajú sacharidy vo forme inulínu (15 - 19 percent), ktorý je zásobnou látkou, podobne ako škrob v zemiakovej hľuze. Stupeň polymerizácie v inulíne zodpovedá hodnote 4 až 40. Keďže inulín je pre človeka nestráviteľný, stáva sa tak plnohodnotnou vlákninou.
 • Bylinkyplus s.r.o.
 • BPTOPINAM00001
 • Dostupnosť:
  Predobjednávka POZOR!!!
  Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

  Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

 • 4,20€

Topinambur, Slnečnica hľuznatá - (Helianthus tuberosus L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Astrovité - Asteraceae

 

Rastlina skrátene len topinambur, ľudovo nazývaná židovské zemiaky alebo tiež topinambur, je bylina z čeľade astrovité..

 

Topinambury sú hľuzy, podobné našim klasickým zemiakom, ktoré sa môžu stať zaujímavým spestrením nášho jedálnička. Vzhľadovo tieto hľuzy pripomínajú skutočne zemiaky, avšak druhovo je rastlina, ktorá ich plodí, bližšie a príbuznejšie k slnečniciam. Jej vňať dorastá do výšky dvoch až troch metrov nad zemou. Na mohutnej, niekedy rozvetvenej stonke s veľkými listami rozkvitajú na jeseň žlté kvety. Pestuje sa pre hľuzy, ktoré sú podobné zemiakom, majú však odlišnú sladkastú chuť a chutia aj mierne po orieškoch.

 

Podľa možnosti zberu sa topinambury radia medzi jarnú zeleninu, výborne môžu v našej kuchyni nahradiť tiež napríklad reďkovku.

 

Niekedy sa topinamburom hovorí tiež jeruzalemský artičok alebo židovský zemiak. Topinambury poznali a využívali ľudia od pradávna. Pôvodom je táto rastlina zo Severnej Ameriky, do Európy sa dostali topinambury niekedy v priebehu sedemnásteho storočia.

 

Zloženie a účinky :

V hľuzách topinambura je obsiahnutý kvalitný olej, vláknina, aminokyseliny, vitamín C a ďalšie vitamíny, draslík a predovšetkým inulín. Ten je vhodný nielen pre diabetikov, ale aj pre všetkých ostatných, pretože znižuje hladinu cukru v krvi a ničí voľné radikály. Sú skvelou diétnou potravinou napomáhajúcou pri redukcii nadváhy, aj potravinou vhodnou pre osoby v rekonvalescencii a pre staršie osoby. Zlepšujú nielen činnosť tráviacej sústavy, ale aj pečene a obličiek, podporujú látkovú výmenu všeobecne, tiež pôsobia protireumaticky a proti astmaticky. Sú vhodné pre tehotné ženy, pretože ich požívania zmierňuje tehotenské kŕče aj nevoľnosti a pôsobia proti potratu. Pozitívne pôsobia na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, majú aj detoxikačné a antistresové účinky.

 

V hľuzách sa nachádzajú sacharidy vo forme inulínu (15 - 19 percent), ktorý je zásobnou látkou, podobne ako škrob v zemiakovej hľuze. Stupeň polymerizácie v inulíne zodpovedá hodnote 4 až 40. Keďže inulín je pre človeka nestráviteľný, stáva sa tak plnohodnotnou vlákninou. Odporúčaná dávka na jeden deň je 10 až 30 g čistého inulínu, čo je porovnateľné s tromi hľuzami topinambura strednej veľkosti (60 g) na deň. Inulín prechádza tráviacim ústrojenstvom bez zmeny, avšak k jeho využitiu dochádza v hrubom čreve, kde sa spotrebuje ako probiotikum pre prítomné rody Bifidus baktérií, ktoré nevyhnutné pre produkciu vitamínu B, vytváranie imunity a podporujú vyššiu využiteľnosť minerálnych látok vápnika a železa.

Pektínové látky predstavujú 27,5 percent z celej sušiny. Tieto látky sú významné pri prevencii proti kardiovaskulárnym ochoreniam, konkrétne zabraňujú ukladaniu tuku v cievach.

Okrem toho je v tobinambure zastúpenie 8 percent proteínov a to v podobe všetkých esenciálnych aminokyselín, kde limitujúca aminokyselina je lyzín.

Topinambur je považovaný za "vitamínovou bombu súčasnosti", pretože obsahuje vitamíny skupiny B, má najväčšie zastúpenie niacínu. Okrem toho obsahuje kyselinu L-askorbovú, známu tiez ako vitamín C, ďalej je to β-karotén, ktorý je provitamínom vitamínu A, a v neposlednom rade obsahuje aj vitamín H alebo inak nazývaný biotín. Má bohaté zastúpenie vitamínov a minerálnych látok.

Známy je tiež intenzívnym príjmom kremíka, nakolko v sušine má 8 percentný podiel. Kremík je nevyhnutný pri mnohých chemických reakciách, tvorbe kostí, kolagénových vlákien a je tiež nápomocný pri kumulácii iných prvkov. Obsahuje železo, vápnik, horčík, draslík a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť srdca (draslík), pre zdravý rast, vývoj a funkciu kostných tkanív (fosfor, horčík, vápnik). V stopových množstvách sú v hľuzách obsiahnuté zinok, meď, bór, ktoré sú nevyhnutné pre látkovú výmenu či zdravý rast vlasov a nechtov.

 

Pripisujú sa mu ešte aj nasledovné liečebné účinky:

 • napomáha pri liečbe cukrovky tým, že obsahuje inulín, upravuje hladinu cukru v krvi,
 • pri redukčnej diéte a liečbe obezity – má veľmi nízky glykemický index,
 • je prírodný antioxidant, vylučuje z tela množstvo toxických látok,
 • vytvára priaznivé črevné prostredie, napomáha tráveniu – prírodné probiotikum,
 • reguluje krvný tlak,
 • chráni pečeň a obličky,
 • pomáha zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách,
 • pôsobí proti stresu,
 • dodáva organizmu energiu a zvyšuje schopnosť koncentrácie,
 • odporúča sa pri rekonvalescencii, v prevencii proti artritíde, reumatizme, či osteoporóze.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: topinambur, židovský zemiak, slnečnica hľúznatá