Marinka voňavá - (Galium odoratum L., Asperula odorataL.)

Bylinka príjemne vonia kumarínom a používala sa ako prísada do tabaku. Marinku kedysi vojaci nosili ako doplnok na helmách, aby im priniesla šťastie v bitkách. Jej vôňa odpudzuje hmyz, marinkový čaj pomáha proti nespavosti, bolesti hlavy a medzi liečivými bylinami je považovaná za účinný upokojujúci prostriedok. (sedatívum)





  • 3,90€

Marinka voňavá - (Galium odoratum L. alebo Asperula odorataL.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Popis :

Trváca, 15 až 30 cm vysoká bylina s plazivým podzemkom, takmer priamou štvorhrannou a holou byľou. Listy sú vajcovito kopijovité v 6-9 početných praslenoch, celistvo okrajové, holé, na okraji drsné, končisté až hrotité. Biele kvety sú vo vrcholíkových pavidlicových metlinách, obojpohlavné, pravidelné. Kalich je zakrpatený, koruna lievikovitá, štvorcípa s rúrkou. Listene sú drobné. Plod je dvoj- nažka. Kvitne v apríli až v júni.
Marinka voňavá - atraktívny pôdokryvna trvalka s vôňou čerstvého sena používaná na ochutenie studených nápojov, bylinných čajov a ovocných pohárov. Listy zberáme hneď po vypučaní, vňať s kvetmi na začiatku leta. Sušíme je preto, aby sme udržali ich vôňu. Je mrazuvzdorná.

 

Výskyt:

Rastie v Európe, Ázii a Severnej Amerike. U nás hojne v tienistých listnatých lesoch.

 

Pestovanie:

Zrelé semená sa vysievajú koncom leta priamo na miesto. Pestujeme v tieni v úrodnej, zásaditej pôde a zbierame od druhého roku. Má rada mierny polotieň. Prospieva jej čerstvá, slabo kyslá, bohatá, humózna, kyprá, kamenistá alebo piesočnatá, stredne hlboká až hlboká hlinitá pôda. Môžeme vidieť, že je v podstate nenáročná. 

Bylinka príjemne vonia kumarínom a používala sa ako prísada do tabaku.
Marinku kedysi vojaci nosili ako doplnok na helmách, aby im priniesla šťastie v bitkách. Jej vôňa odpudzuje hmyz, marinkový čaj pomáha proti nespavosti, bolesti hlavy a medzi liečivými bylinami je považovaná za účinný upokojujúci prostriedok. (sedatívum)

Bylina má predovšetkým upokojujúci účinok, využíva sa preto pri nespavosti, nepokoji alebo pri tráviacich ťažkostiach vyvolaných stresom. Napomáha cirkulácii krvi, mierne podporuje vylučovanie moču, pomáha pri bolestiach brucha a pri nadúvaní. Marinka celkovo podporuje trávenie. Zvonka má hlavne protizápalové vlastnosti, teda sa používa pri kožných ochoreniach s hnisavými vyrážkami. Samozrejme opatrne s dávkovaním! Pokiaľ sa marinka používa vo veľkom množstve, spôsobuje bolesti hlavy a krvácanie. Vhodné je užívať jeden a pol lyžičky sušenej vňati na osobu.

 

História:

V stredoveku sa rozhadzovala po stavbách, tiež sa dávala medzi bielizeň, aby mu dodala príjemnú vôňu a odpudzovala moly a iný hmyz. Pridávala sa aj do zmesi vonných látok a do šňupacieho tabaku, "aby sa muži rozveselili."

 

Legendy a mýty:

Marinkou sa vypchávali matrace a vankúše. Podľa povesti bola aj v lôžku Panny Márie, niektorí však tvrdia, že to bol Lipkavec syridlový – no ale to sa už asi nedozvieme J .

Ešte raz si pripomeňme, že kumarín obsiahnutý v marinke spôsobuje pri jednorazovom prekročení dávky silnú bolesť hlavy, závraty a pocity na zvracanie, pri dlhodobom podávaní je ohrozená funkcie pečene, môže dôjsť k zástave dychu! ( je to rovnaké, ako keby sme to prehnali aj s liekmi...., tu platí rovnako zásada, že všetko robíme s rozumom... )

 

Iné použitie:

- Sušená rastlina sa pridáva do skríň a zásuviek ako ochrana proti moliam a navoňanie bielizne

- Do potpourri a parfumov.


Zberná časť : Zber, sušenie: Drogou je kvitnúca vňať - Herba martisylvae (asperulae).

Zber sa vykonáva odrezávaním alebo odstrihávaním celých rastlín v období na začiatku kvitnutia od mája do júna. Jednoduchým trhaním sa rastliny poškodzujú. Vňať sa suší v tieni za dobrého vetrania a oddelene od ostatných drog. Pri sušení umelým teplom nemá teplota presiahnuť 35 ° C. Správne usušená droga má korenistú vôňu a horkú chuť. Uchováva sa iba v uzavretých nádobách a v tme najdlhšie 2 roky.

Kvitnúca vňať sa teda zbiera na začiatku kvitnutia v máji, najlepšie okolo poludnia. Zber sa robí ručne. Rastlina sa nesmie vytrhávať i s koreňom, pretože niekde jej hrozí aj vyhubenie, má sa kosiť kosákom. Materiál sa ľahko zaparí, preto sa nesmie pchať do obalov, alebo dlhšie skladovať na vysokých kopách. Pomer zosušenia je asi 6-7:1. Pri sušení sa nedrobí. Sušíme ju vo vetraných miestach, rýchlo, v tenkých nestlačených vrstvách, podľa potreby obraciame. Skladuje sa v dobre zatvorená obaloch, chránená pred svetlom.

 

Obsahové látky: Rastlina obsahuje kumarínový glykozid, z ktorého sa enzymaticky uvoľňuje voňavý kumarín (0,4 - 0,56%). Z ostatných látok sa tu vyskytuje antraglykozid asperulozid, menšie množstvo trieslovín, horčiny, organické kyseliny s vitamínom C, flavonoidy, amid kyseliny nikotínovej a stopy silice.

 

Využitie : Kumarín má slabé narkotizačné vlastnosti. V terapeutických dávkach sa preto droga prejavuje miernym sedatívnym účinkom. Kumarín napomáha aj pri zlepšení diurézy. Predpokladá sa, že droga rozšírením tepien zlepšuje cirkuláciu krvi bez výrazného ovplyvňovania zrážavosti krvi. Na hladké svalstvo pôsobí protizápalovo a spazmolyticky.
Pri vonkajšej aplikácii na chronické kožné choroby s hnisavými vyrážkami sa prejavujú aj protizápalové účinky glykozidu asperulozidu.


 

Použitie:

Vňať- ZÁPAR: Priemerná jednotlivá dávka drogy je 1 g. V praxi sa zápar pripravuje z 1 kávovej lyžičky na pohár vody; pije sa 2-3 krát denne po lyžičkách. Pri liečbe nespavosti v pediatrickej aj geriatrickej praxi sa na krátkodobé užívanie odporúča 5% zápar.
 

ĎALŠIE SPÔSOBY POUŽITIA: Droga sa používa i na aromatizovanie tabaku a niektorých liehovín.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:   www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: marinka