Bazalka divá Krymská - (Ocimum basalicum „Tauris“ L.)

Krymská bazalka sa voľne vyskytuje na polostrove Krym pri Čiernom mori. Práve tu v južnej časti polostrova, subtropické pásmo, ktoré sa nachádza presne medzi pobrežím Čierneho mora a Krymskej hory. Z pomedzi všetkých bazaliek, je toto naša najobľúbenejšie bazalka. Je absolútne nenáročná a jednoznačne najkrajšie a najaromatickejšie vonia. Kto ju raz ovonia, tak bude s nami súhlasiť, že toto je tá „naj“ bazalka smiley




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPBAZAL00004
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 4,20€

Bazalka Krymská divá - (Ocimum basalicum „Tauris“ L.)

 

Opis:

Krymská bazalka sa tu vyskytuje voľne, má tu ideálne podmienky na svoj rast. V podmienkach svojej domoviny je vytrvalá a rozmnožuje sa semenami. Svoju vytrvalosť si zachováva aj u nás, avšak za predpokladu, že bazalku na zimu prenesieme do svetlých a teplých priestorov. Ideálne okolo 18-20 °C. (chodba, veranda, zimná záhrada). Krymská bazalka si udržuje pekný kríkovitý habitus (vzhľad), ktorý ešte viac podporíme, ak budeme zaštipovať lístky a zastrihovať nové výhonky.

Bazalka je nepostrádateľná ingrediencia v kuchyniach celého Stredomoria. Bazalka je tiež často označovaná za „ kráľovnú bylín“, pretože meno je odvodené z gréckeho slova „ basileus“, čiže kráľ. Po určité obdobie však bola považovaná za diabolskú bylinu, pretože jej názov bol zamenený za latinské „basiliscus“ , bazilisk.

Pozoruhodné je, koľko tradícií a povier je spätých s touto aromatickou bylinkou. Vetvičky bazalky boli nájdené v egyptských pyramídach. Bazalka údajne rástla na hrobe Ježiša Krista av Grécku prinášali ženy jej výhonky do kostola na sviatok svätého Basilea (Nový rok). V moslimských a hinduistických krajinách sú sadenice vysádzané na hroby. Bola symbolom vernej lásky a priateľstva. V Indii má dodnes mimoriadny význam bazalka posvätná alebo tiež „tulsi“ (O. sanctum), ktorá je tu najsvätejšou bylinou hinduizmu, pestovanou už 3000 rokov.

 

Pestovanie:

Zalievame ju mierne, rastliny nesmú byť premokrené. Na jar rastlinu zrežeme, presadíme do nového substrátu a od polovice mája, teda od posledných „zmrznutých“ (Pankrác, Servác, Bonifác, Žofia a Urban) ju opäť môžeme vysadiť von. Buď na záhon, alebo do kvetináča, ktorý umiestnime von. Vonku sa jej bude dariť oveľa lepšie, ako dnu. Počas sezóny je dobré bazalku prihnojovať akýmkoľvek bio hnojivom, ideálne hnojivo na bylinky.

 

Použitie:

Rovnako aj bazalka Krymská patrí medzi medonosné rastliny a jej kvety sú tiež jedlé. Použitie voňavej a chuťovo výraznej bazalky v kuchyni vychádza najmä z tradičných pokrmov pripravovaných v Taliansku, Francúzsku, Thajsku a Indii. Najchutnejšie sú čerstvo zozbierané listy, ktoré možno tiež naložiť do olivového oleja alebo ich blanšírovať a zmraziť. Aby nestratili typickú arómu, pridávajú sa do pokrmu tesne pred dovarením. Sušením listy strácajú značnú časť silíc. Ale my napr. bazalku Krymskú sušíme pravidelne a je vždy perfektná a voňavá. Okrem známeho „pesta“, je aj bazalka Krymská ideálna na zeleninové šaláty, pizzu, špagety, polievky, rôzne druhy mäsa, syry atď.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: bazalka