Arónia čiernoplodá „ NERO „ - ( Aronia melanocarpa L. )

Arónia čiernoplodá, alebo čierna jarabina je považovaná za veľmi cennú superpotravinu, ktorá znižuje krvný tlak, tlmí bolesť, zlepšuje metabolizmus, je vhodná aj pre diabetikov, zlepšuje pevnosť a pružnosť ciev, harmonizuje činnosť štítnej žľazy.

  • 9,90€

Arónia čiernoplodá „NERO„ -(Aronia melanocarpa L.) / rastlina v kvetináči

 

Ľudové názvy : jarabina čierna, temnoplodec čierny

 

Arónia -  čierna jarabina je ženšen Strednej Európy. Jej purpurovo čierne jedlé plody (obsahujú 60 - 75% šťavy). Je to ovocie pôvodom zo Severnej Ameriky, ktoré začína byť veľmi populárne pre vysoký výskyt antioxidantov.

Arónia je  plná trieslovín, vitamínov a rutinu.

Arónia čiernoplodá „nero“ rastie výborne aj v našich zemepisných šírkach, je veľmi trvanlivá a po zbere plody arónie vydržia až 2 mesiace (v dobrých podmienkach - netrpia plesňami ako iné ovocie).

Veľkým propagátorom arónie čiernoplodej bol svetoznámy ruský biológ Ivan Mičurin.

V ľudovom liečiteľstve bola hojne zastúpená už v histórii, Kelti považovali aróniu za ochranný strom a všetky jeho časti mali za posvätné.

 

Farba plodov:  čierna purpurová (podobná čučoriedkam a Acai)

 

Chuť: trpká sladkastá, po pridaní cukru ( my pridávame len med ) pripomína svojou  chuťou chuť čučoriedok

 

Arónia čiernoplodá, alebo čierna jarabina je považovaná za veľmi cennú superpotravinu, ktorá znižuje krvný tlak, tlmí bolesť, zlepšuje metabolizmus, je vhodná aj pre diabetikov, zlepšuje pevnosť a pružnosť ciev, harmonizuje činnosť štítnej žľazy.

 

Do jedálnička s obsahom arónie môžeme zaradiť :

-sušené plody

-100% lisovaná šťava z arónie, (môžeme si ju sami vyrobiť v odšťavovači, v chladničke vydrží až 4 mesiace bez konzervantov)

-prášok zo sušených plodov

-čerstvé zrelé ovocie (dozrieva od septembra do októbra podľa slnečného svitu a vydrží až do prvých mrazov, pokiaľ Vám ju pravidelne tak ako  nám, nezožerú drozdy a škorce )

-marmelády, džemy

-sirupy

-víno z arónie

-zavarené plody, kompóty

-likér z arónie

-drvené sušené plody arónie

 

Arónia a jej účinky :

Plody arónie majú až 16% cukrov, najviac fruktózy a glukózy, asi 3,5% prírodného sorbitolu, málo sacharózy a obsahujú až 70% trpkastej a nakyslej veľmi silno farbiacej šťavy rubínovo červenej až fialovej farby.


Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: 

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/aronia-ciernoploda-nero-aronia-melanocarpa-l-8-12-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/aronia-ciernoploda-nero-aronia-melanocarpa-l-8-12-EUR-rastlina-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!