Baza čierna – (Sambucus nigra L.)

" Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou kľakni" - staré príslovie. Baza čierna je jedna vynikajúca bylinka, ktorej sa skvele darí na celom území Slovenska.

  • 6,90€

Baza čierna–(Sambucus nigra L.) / živá rastlinka, bylinky v kvetináči 

 

Čeľaď: Pižmovkovité (Adoxaceae).

 

Ľudové názvy :  čierna baza, psia baza, bez, biedza, pánbožkova apatieka.

 

"Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou kľakni" - staré príslovie.

 

Výskyt:

Čierna baza je rozšírená v Európe ale aj v  Ázii, u nás hojne rastie popri plotoch, na rumoviskách, v lesoch, hájoch a krovinách, no čoraz častejšie sa začína pestovať aj ako kultúrna rastlina. Kvitne v júni, nové výhony niekedy aj v septembri. Plody dozrievajú koncom augusta a veľmi rýchlo po dozretí na bazu sadá vtáctvo a konzumuje ju.

 

Popis:

Baza čierna je ker, niekedy aj stromovitého vzrastu, s bohatými zloženými vrcholíkmi so silne špecificko voňajúcimi bielo krémovými kvetmi. Plody sú čierne šťavnaté kôstkovice, obsahujúce veľké množstvo čierno-fialovo sfarbenej šťavy.

Správy o existencii bazy čiernej nachádzame v prameňoch starých tisícky rokov. Údajne práve z jej dreva bol zhotovený kríž, na ktorom zomrel Ježiš z Nazaretu.

 

Zberaná časť:

Kvety (Flos sambuci), plody (Fructus sambuci) a listy (Folium sambuci).

Kvety môžeme trhať v júni a začiatkom júla, plody v tvare fialových guľôčok dozrievajú od augusta do septembra a listy od mája do júla.

Na jar sa zbierajú kvety. Odstrihávajú sa a ukladajú do košíkov, aby sa nezaparili. Sušíme celá kvetenstvo, najlepšie zavesené na šnúrach, prípadne v malej slabej vrstve, vždy v tieni max. do 45 ° C. Dbáme na to, aby droga nezhnedla, lebo tým sa stáva bezcennou. Na jeseň sa zbierajú a vykupujú plody bazy. Sušíme v tieni alebo v tme na povale. Dobre usušené plody majú čierno-fialovú farbu, lesknú sa, majú kyslasto sladkú chuť. Čerstvé kvety majú pre niekoho nepríjemný prenikavý zápach, ktorý po usušení zmizne. Droga si zachováva silný, ale celkom príjemný charakteristický pach.

 

Pomer zoschnutia:

je u kvetov 6: 1, u plodov 8: 1 a pri listoch 4 (5): 1.

 

Účinné látky:

Kvety obsahujú silice, slizy, triesloviny, glykozidy (sambunigrin a rutín), organické kyseliny (jablčnú, octovú, valérovú) a vitamín C. Plody obsahujú cukry, kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a skupinu vitamínov B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovú. Listy obsahujú živicu, glykozidy, sambunigrin, sambucin a dosť veľké množstvo vápnika.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:

https://www.rastlinkybylinky.sk/

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:

https://www.rastlinkybylinky.sk/products/baza-cierna-sambucus-nigra-l-4-99-EUR-rastlinka-v-kvetinaci/

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: Baza čierna, baza, beza