Wasabi–Pravý japonský zelený chren,(Wasabia japonica, L. alebo Eutrema japonica, L.)

Kvôli prečisťujúcim vlastnostiam sa wasabi skvele dopĺňa aj s redukčným jedálnym lístkom, ak práve diétujete. Ako sme už spomenuli rastlina wasabi je bez cholesterolu a tuku, obsahuje len minimum sodíka, za to však množstvo vitamínu C, pyridoxínu, vápnika a horčíka.

  • 15,40€

Wasabi–Pravý japonský zelený chren,(Wasabia japonica, L. alebo Eutrema japonica, L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Wasabi je japonský zelený chren, je veľmi ostrý. Ostrosť pochádza z obsahu izotiokyanátov, je horčicového typu , dráždi viac dýchacie cesty, ako jazyk. Používa sa ako prísada v japonskej kuchyni. Na trh sa dostáva v podobe pasty alebo prášku, avšak väčšina komerčných výrobkov obsahuje iba náhrady (chren, horčičné semeno a prírodné zelené farbivo), pravé wasabi je v Japonsku známe ako hon-wasabi. Tvorí jednu z najbežnejších ingrediencií japonského jedla suši, ku ktorému sa servíruje so sójovou omáčkou a pred namáčaním sa s ňou zmiešava na zjemnenie ostrosti, čo však niektorí labužníci považujú za znehodnotenie jeho chuti. V styku so vzduchom stráca na sile, pri úprave suši sa preto vrství medzi ryžu a rybu.

 

Čo je pravé wasabi?

Je to najemno nastrúhaný podzemok v Japonsku rastúcej byliny z čeľade Brasicaceae - kapustovité. Wasabia japonica (synonymum Eutrema wasabi) je 20 - 30 cm vysoká rastlina, má väčšie srdcovité listy, vyrastajúce zo silného podzemku, kvety biele, drobné. V prírode rastie v podraste stromov a kríkov, pozdĺž brehov potokov a riečok, najmä v chladnejších podhorských oblastiach a pri pobreží. V týchto lokalitách jej korene omýva studená voda (12-15 ° C) a teplota vzduchu sa pohybujú od 8 ° C do 18 ° C.

 

Wasabi japonica:

je v Japonsku veľmi známa rastlina, pestovaná približne od 10. storočia. Od tej doby jej popularita stále rastie a preto vo svete vo pestuje komerčne. Predajné ceny sú na vysokých hodnotách. V Japonsku sa pestuje hlavne na poloostrove Izu a v oblastiach Shizuoka, Nagano, Taiwanu, Nového Zélandu, v Kanade. Rastlinka rastie pozdĺž horských riek a podmienky na jej pestovanie sú veľmi náročné. Okrem množstva vlahy vyžaduje mierne teploty a množstvo iných, špecifických podmienok. Práve preto je oblastí, kde sa wasabi darí, veľmi málo. Popri japonských ostrovoch Hokkaido a Kyushu patrí k veľkovýrobcom Čína a v menšej miere severozápad USA.

Teoreticky môže prezimovať aj v našich podmienkach, no zatiaľ sme to ešte neskúšali. :-) No chystáme sa to s pár rastlinami urobiť, o skúsenosť sa s Vami radi neskôr podelíme...

My ju pestujeme v kvetináči ako prenosnú rastlinu.

Je dôležité aby miesto pestovania bolo polotienisté, prípadne osvetlené len ranným alebo večerným slnkom. Priame popoľudňajšie svetlo rastline vôbec neprospieva. Zemina má byť humusovitá, výživná a stále vlhká. Kvetináč môže stáť i v miske s vodou alebo je možné ju umiestniť na okraj záhradného potôčika.

 

Použitie v kuchyni :

Podzemok wasabi sa odreže aj s listovou časťou. Listy aj stonky je možné konzumovať napr. pridať do zeleninových šalátov alebo ako príloha k mäsu. Wasabi môžeme naložiť do slaného náteru alebo sójovej omáčky, mladšie listy sú jemnejšie, chutia podobne ako žerucha, staršie listy majú ostrú korenistú chuť. Očistený podzemok sa umyje a môže sa začať strúhať... Pripravíme si vždy také množstvo, ktoré hneď konzumujeme.

Na strúhanie wasabi sa v Japonsku používa špeciálne strúhadlo vyrobené zo žraločej kože, pri strúhaní vznikná krémová hmota, svetlozelenej farby. Wasabi je vhodné k suschi, sashimi, je výborné aj v kombinácii so sójovou omáčkou.

 

Čerstvé wasabi obsahuje glukosimoláty, ktoré sú účinné pri prevencii rôznych druhov rakoviny, spomaľujú a zastavujú účinky pri klasickej liečbe rakoviny ožarovaním a chemoterapiou, posilňuje imunitný systém, pôsobí ako antioxidant.

 

Bola preukázaná jeho antibakteriálna schopnosť, látky obsiahnuté v rastline pôsobia ako antikoagulant, môže byť použitý k prevencii mozgových príhod a infarktu, bráni osteoporóze.

Čerstvé wasabi je bohaté na vitamín C, B6, horčík a vápnik. Obsahuje veľmi málo sodíka a žiadný cholesterol a tuk.

 

Náročné pestovanie vedie zákonite aj k vyššej cene. Pravá pasta z wasabi je doslova klenotom na tanieri, takže v našich obchodoch skôr natrafíme na dostupnejšie alternatívy, napríklad pastu z bežného chrenu, prípadne z horčice s pridaním zeleného potravinárskeho farbiva.

 

Až „hon-wasabi“ napísané na obale je predpokladom toho, že kupujete pravý japonský chren. Kúpite ho ako prášok či pastu, ale na trhu ho dostať aj čerstvý alebo len wasabi listy. Vy si však dokážete z našich rastlín dopestovať vlastné wasabi.

 

Ostrosť wasabi slabne oxidáciou, keď je pasta dlhšie neuzatvorená na vzduchu. A aj keby ste mali citlivejší žalúdok, negatívneho dopadu na trávenie sa báť vážne nemusíte. Je to skôr naopak, wasabi pomáha lepšiemu zažívaniu tým, že stimuluje látkovú výmenu. K sushi sa nepodáva len z chuťových dôvodov. Obsahuje látky, ktoré ničia baktérie, takže zabraňuje rýchlemu kazeniu čerstvých rýb. Wasabi dezinfikuje ústnu dutinu a má tiež antiastmatické účinky.

10 dekagramov čerstvého wasabi obsahuje približne 80 kilokalórií. Tento údaj je však skôr informačný ako praktický, veď v takom veľkom množstve by wasabi nezvládol skonzumovať nik. K sushi nám postačí množstvo asi na hrot noža.

Postup konzumácie je nasledovný: wasabi rozmiešate v mištičke so sójovou omáčkou, do tejto masy namáčate kúsky sushi a napokon zajedáte zázvorom.

Kvôli prečisťujúcim vlastnostiam sa wasabi skvele dopĺňa aj s redukčným jedálnym lístkom, ak práve diétujete. Ako sme už spomenuli rastlina wasabi je bez cholesterolu a tuku, obsahuje len minimum sodíka, za to však množstvo vitamínu C, pyridoxínu, vápnika a horčíka.

 

Pestovanie wasabi ako izbovej rastliny

Wasabia je, čo sa týka mrazuvzdornosti, zaradená do zóny 8, čo sú teploty od -6 ° C do -12 ° C. Teoreticky by teda mohla prezimovať aj v SR, v miernejších oblastiach a za výdatnej zimnej prikrývky byť pestovaná ako trvalka blízkosti rybníkov, potôčikov, vo vlhkej zemine. Toto ale ako sme už spomínali, nemáme zatiaľ vyskúšané. Vyskúšané máme ale pestovanie wasabi v kvetináči, ako prenosnú rastlinu. Umiestnime ju od jari do jesene na záhradu, lodžiu apod, kedy je dôležité, aby bolo stanovište tienisté, prípadne osvetlené iba ranným alebo večerným slnkom. Priame poludňajšie slnko rastline neprospieva. Zemina humózna, výživná a stále vlhká, kvetináč môže stať aj v miske s vodou, alebo ho možno umiestniť na okraj záhradného potoka. V lete, kedy sa u nás teploty pohybujú nad 20 ° C, Wasabia rastie pomalšie, listy sú menšie.

 

Na jeseň prenesieme kvetináč do bytu, zimnej záhrady. Ideálna teplota sa pohybuje v rozmedzí od 8 ° C do 18 ° C. U drvivej väčšiny prenosných rastlín v tejto dobe nastáva obdobie vegetačného pokoja, ale u Wasabie je tomu práve naopak. Vďaka nízkym teplotám a menšej intenzite svetla, blížiace sa hodnotami optimu v jej domovine, začne rásť veľmi bujne, tvorí pekné, veľké listy. Zeminu udržujeme stále vlhkú, vhodné je tiež prihnojovanie. Keďže sa jedná o bylinku, ktorú budeme konzumovať, odporúčame používať len prírodné, organické hnojivá.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: wasabi, zelený chren