Migrénovník-(Iboza species tetradenia L.)

Ide o liečivú rastlinu, ktorá pochádza z Afriky a ako už sám názov prezrádza, používa sa pri bolestiach hlavy, migréne, ale tiež pomôže aj s ďalšími zdravotnými problémami. Ide o rastlinu, ktorá je tiež veľmi dekoratívna a krásne vonia. Vôňa migrénovníka pripomína zmes vôní mäty a ruže.

  • 5,20€

Migrénovník-(Iboza species tetradenia L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ide o rastlinu, ktorá je krásna a pôsobí dekoratívne. Oceníme ju hlavne pre jej blahodárne účinky. Pomôže nám nielen pri migréne.

 

Opis:

Ide o liečivú rastlinu, ktorá pochádza z Afriky a ako už sám názov prezrádza, používa sa pri bolestiach hlavy, migréne, ale tiež pomôže aj s ďalšími zdravotnými problémami. Ide o rastlinu, ktorá je tiež veľmi dekoratívna a krásne vonia. Vôňa migrénovníka pripomína zmes vôní mäty a ruže.

 

Migrénovník (Tetradenia species, tiež aj Iboza species) získal svoje ľudové označenie migrénovník práve vďaka svojim účinkom v súvislosti so zmierňovaním bolesti hlavy. V lete rastlina kvitne klasmi ružových kvetov. V afrických krajinách patril migrénovník už kedysi medzi rastliny využívané v ľudovom liečiteľstve hneď na niekoľko zdravotných ťažkostí. Konkrétne národ Zuluov túto liečivku používal pri žalúdočných problémoch, respiračných ochoreniach, pri malárii, chrípke, na podporu imunity, ale predovšetkým na bolesti hlavy.

 

Pestovanie:

V našich podmienkach možno migrénovník pestovať ako izbovú rastlinu. Rastlina potrebuje svetlé stanovište. Migrénovník vyžaduje dostatok svetla po celý rok. Vyhovuje mu skôr suchšia pôda ako premokrenie. Rastline prospieva letnenie, tj. umiestnenie od jari do jesene na vonkajšej parapet, balkón, terasu či iné slnečné alebo polotienisté miesto.

Migrénovník možno pestovať ako solitér v kvetináči alebo pridať do kvetináča k ďalším rastlinám. Ak by sme chceli rastlinu pestovať na záhone, tak je treba zabezpečiť každoročné zazimovanie, migrénovník nie je mrazuvzdorný. V čase vegetácie má rastlina rada pravidelnú zálievku a hnojenie prírodnými hnojivami. Keďže migrénovník pomerne rýchlo rastie, je vhodné ho aj pravidelne zaštipovať, vďaka tomu ho môžeme aj ľahko tvarovať. Vďaka zaštipovaniu sa podporí bohaté rozvetvenie a kompaktnejší rast.

Na zimu každopádne musíme migrénovník premiestniť do interiéru s teplotou okolo 8 až 10°C. Pri prezimovaní pri nízkych teplotách je potrebné obmedziť zálievku. Rastlina potrebuje priepustnú zeminu, ideálne je záhradnícky substrát, či substrát pre izbové rastliny.

Na jar je vhodné rastlinu presadiť. Volíme vždy len o trochu väčší kvetináč. Pestovanie rastliny je nenáročné a jednoduché, zvládne to aj úplný začiatočník, amatér. Rastlina môže vyrásť za rok aj o 80 cm, samozrejme predovšetkým vo svojej domovine. Pozitívne je, že v lete migrénovník zvládne aj sucho.

 

Použitie:

Vo svojej domovine sú rastliny používané v ľudovom liečiteľstve pri respiračných problémoch, horúčke, bolestiach hlavy, pri chrípke, migréne, ale tiež pomáha pri žalúdočných problémoch, uľavuje pri probléme so zažívaním, podporuje imunitný systém a je účinný aj pri chrípkovom ochorení.

Migrénovník je prospešný tiež vďaka svojmu antibakteriálnemu a antifungicidnímu účinku. Ako prvú a okamžitú pomoc doporučujeme rozmrviť listy medzi prstami a inhalovať ich arómu alebo priložiť na spánky.

Šťavu z listov rozdrvených v mažiari možno tiež natierať na spánky či zadnú časť krku alebo pokojne použiť ako ingredienciu pri výrobe domácej masti. Pri akútnej bolesti hlavy môžeme tiež roztlačiť niekoľko čerstvých listov v bavlnenej vreckovke a aj takto inhalovať arómu.

Listy migrénovníku možno tiež usušiť a použiť ako súčasť pot-pourri (ide o zmes sušených bylín a kvetín, ktoré krásne voňajú v závislosti od voľby druhov rastlín. Navyše je pot-pourri aj príjemným potešením pre oči).

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:   www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: migréna