LEVANDUĽA LEKÁRSKA, úzkolistá - (Levandula angustifolia, L.)

Má ukľudňujúce, antibakteriálne i protikŕčové účinky, stimuluje krvný obeh, je žlčopudná, pôsobí proti nadúvaniu, proti astmatickým kŕčom a.i. Okrem toho znižuje krvný tlak, ukľudňuje žalúdok a zabraňuje hnačkám. Levanduľa je "pastva" pre včeličky.





  • 2,90€

LEVANDUĽA LEKÁRSKA, úzkolistá - (Levandula angustifolia, L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: hluchavkovité - (Lamiaceae).

 

Ľudové názvy: lavanda, lavendula, levendula, devandula, dulenka, vandelička

 

Nenápadná rastlina s fialovomodrými kvietkami, ktorú pre jej liečivé účinky s obľubou zbierali a pestovali už naši predkovia. Svoje miesto má nielen na lúke a v záhrade, ale aj v kuchyni, lekárstve či kozmetike. Reč je o levanduli lekárskej (Lavandula angustifolia Mill.) – „sivej myške“ medzi rastlinami, ktorú sa oplatí pestovať tak pre krásu a potešenie, ako aj pre úžitok.

Poznáme ju ako skvelú vôňu zo šatníka našich babičiek, kde skrine nielen navoňala, ale odpudzovala mole. Pochádza z oblasti Stredomoria, do Európy ju priniesli Rimania. Používala sa ako ochrana pred morom, od 17. storočia ju používa ako dôležitú surovinu francúzsky voňavkársky priemysel.

Levandula je poloker dorastajúci do výšky 70 cm. Druhov a odrôd levandule je veľmi veľa, dosahuje rôzne výšky, farby kvetov i tvary lístkov. Pestuje sa mnoho kulltivarov so svetlomodrými, fialovými ružovými alebo tmavomodrými kvetmi. Možno ich pestovať zo semien vysiatych na jeseň do misiek, na jar z odrezkov nekvitnúcich výhonkov.

 

Pestovanie:

LEVANDUĽKY si zasadíte tak, že celá zdrevnatená časť bude pod zemou a nad zemou necháte „trčať“ len zelenú časť, čiže všetko okrem zelených častí, dáte pod zem.

Levanduľa sa Vám takto nádherne rozrastie a bude mohutná a pekná. Hneď ako začne na začiatku leta odkvitať, tak ju zostrihnete o cca 2/3. Keď to urobíte včas, tak Vám bude ešte v tom istom roku druhý krát kvitnúť. Nebojte sa toho strihania. Na jeseň ju pristrihnete len esteticky (odstrihnete len odkvitnuté byľky), inak Vám vymrzne. Na jar cca na konci februára, začiatkom marca ju zrežete poriadne, to znamená, že necháte nad zemou len cca 10 -15 cm.

 

V zdravotníctve: má ukľudňujúce,antibakteriálne i protikŕčové účinky, stimuluje krvný obeh, je žlčopudná, pôsobí proti nadúvaniu, proti astmatickým kŕčom a.i. Okrem toho znižuje krvný tlak, ukľudňuje žalúdok a zabraňuje hnačkám.

 

Je to významná liečivá rastlina. Na farmaceutické účely zbierame kvety levandule od polovice júna až do augusta. Z jednotlivých rastlín prstami stiahneme nie celkom rozkvitnuté kvety, môžeme odstrihnúť aj celé kvetonosné bezlisté stopky, prípadne aj vňať. Zber možno robiť viackrát, pretože kvety sa rozvíjajú postupne. Ideálna teplota na sušenie je do 35 °C. Správny pomer kvetov a vňate je päť ku jednej. Usušený kvet aromaticky vonia a má horkú chuť. Ako fytofarmakum levanduľu zaraďujeme do skupiny sedatív a derivancií.

Zápar z kvetov pripravíme z 1,5 g sušených kvetov, macerujeme päť až desať minút (čajová lyžička je 0,8 g).

 

Účinnosť kvetov možno porovnať s vňaťou medovky. Na vonkajšie použitie sa robí zápar z 12 g kvetov na liter vriacej vody, ktorý sa pridáva do kúpeľa ako antireumatikum, tiež na upokojenie, proti únave a depresii. Inhalácie urýchľujú liečenie katarov priedušiek, chrípky, angíny a bronchitídy.

 

V kuchyni má levanduľa tiež svoje miesto. Kvety aromatizujú džemy či cukor. Pripravuje sa z nich aj levanduľový ocot, ktorý sa pridáva do šalátov a omáčok. Okrem toho levanduľa svojou vôňou osvieži váš šatník a účinne ochráni bielizeň proti moľom. Levanduľa v plátennom vrecúšku a položená vedľa vankúša alebo pod ním vám zaručí pokojný spánok.

V kuchyni: Ako zelené korenie sa používajú kvety, listy, často spolu s rozmarínom. Korení sa vždy malými dávkami.V kuchyni pridávame kvety do listových a ovocných šalátov, do rebarborového a iných džemov, vyrába sa z nich levanduľový ocot. Listy i kvety sú často súčasťou koreninových zmesí, vetvičky namočené do oleja sa používajú na potieranie mäsa pripravovanom na ražni.

Na rastlinách levandule sa škodcovia vyskytnú zriedka. Môžu ich však napadnúť húsenice alebo huba Septoria levadulae. Vtedy treba hneď aplikovať vhodné postreky. Ešte predtým kvety ostriháme. So zberom počkáme, až uplynie ochranná lehota po chemickom ošetrení.

 

Môj typ:

 

Fazuľový kastról zo stredomoria:

2 lyžice oleja, 2 cibule, 200 g klobásy (cesnakovej), 2 strúčiky cesnaku, 300 g paradajok, 400 g varenej fazule (aj z konzervy), 200 g cukrovej kukurice (mrazenej, konzervovanej), soľ, mleté korenie, 2 lyžice čerstvej bazaličky, lyžica oregána, ¼ lyžičky levandule, ½ lyžičky rozmarínu, ¼ lyžičky tymiánu, 2 bobkové listy.

Na oleji opečieme do červena na kolieska nakrájané klobásy, vyberieme a odložíme nabok. Potom opečieme nakrájanú cibuľu a cesnak, zasypeme pokrájanými paradajkami, podusíme, pridáme fazuľu a kukuricu a 10 min. dusíme spolu s kolieskami klobásy, bazalkou, levanduľou, rozmarínom, tymiánom a bobkovým listom. Osolíme a okoreníme. Ak treba, podlejeme troškou vody, alebo zahustíme lyžicou múky rozmiešanou vo vode.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na : www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: levanduľa