Valeriána lekárska – ( Valeriana officinalis L. ) – živá rastlinka v kvetináčiku
Valeriána lekárska patrí medzi dlhodobo využívané rastliny v ľudovom liečiteľstve. V mnohých európskych krajinách, vrátane Nemecka a Anglicka, je valeriána lekárska prostriedkom schváleným lekárskymi autoritami na podporu spánku.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPVAL00001
- Dostupnosť: Skladom
-
4,99€
Valeriána lekárska – ( Valeriana officinalis L. ) – živá rastlinka v kvetináčiku
Čeľaď: Valerianaceae - ( Valeriánovité )
Ľudové názvy: baldrián, odolen, paldran, valeriánok, kozlík, mačacia zelina
Popis:
Valeriána lekárska je vytrvalá rastlina so vzpriamenou, ryhovanou až 150 cm vysokou lodyhou zakončenou plochým chocholičnatým kvetenstvom, stonka je dutá. Kvetenstvo tvoria drobné biele alebo ružovkasté kvety. Kvitne od júna do augusta. Listy sú dvojaké. Spodné sú stopkaté, lichosperené a vrchné sú ústretové a sediace. Celá rastlina má svoj charakteristický zápach - vôňu. Valeriána - kozlík vytvára krátky komôrkatý podzemok so zväzkom drôtovitých koreňov. Rastie v celom miernom pásme Európy a Ázie na vlhkých lúkach, pri potokoch, pozdĺž riek a rybníkov. Na priemyselné spracovanie sa pestuje v poľných kultúrach. Zbiera sa podzemok s koreňmi na jeseň po ukončenom vegetačnom období. Včely v kvetoch valeriány zbierajú nektár a peľ.
Pestovanie:
Rastlina preferuje plné slnko až polotieň a vlhkú, dobre priepustnú pôdu. Je mrazuvzdorná do teploty až -34 °C. Pravidelná zálievka je dôležitá najmä počas suchých období. Preferuje stále vlhkú pôdu, bohatú na živiny, najmä na dusík. V prípade, že pôda nie je neustále mokrá, je nutné ustrážiť si zálievku. Valeriána lekárska je ideálna pre bylinkové záhrady, zmiešané záhony a ako ozdobná rastlina.
Možné použitie:
Valeriána lekárska patrí medzi dlhodobo využívané rastliny v ľudovom liečiteľstve. V mnohých európskych krajinách, vrátane Nemecka a Anglicka, je valeriána lekárska prostriedkom schváleným lekárskymi autoritami na podporu spánku. Valeriána lekárska patrí medzi trvalky, je veľmi rozšírená najmä v Severnej Amerike, Ázii i Európe. Valeriána - kozlík má biele až ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s početnými koreňmi. Podzemok valeriány obsahuje mnoho dôležitých zlúčenín, medzi nimi kyselinu valerovú a prchavé oleje, látky. Kozlík lekársky – valeriána podporuje pokojný spánok, utišuje stres a úzkostné stavy. Valeriána tiež zmierňuje príznaky niektorých chorôb zažívacieho traktu.
Zložky, ktoré valeriána lekársky obsahuje, sú schopné zvyšovať v mozgu hladinu nervovej chemickej látky - gama-aminomaslovej kyseliny GABA. Týmto pôsobením podporuje valeriána spánok a zmierňuje úzkostné stavy. Na rozdiel od, látok, ako je diazepam (valium), nie je valeriána lekárska návyková a nezostáva po ňom pocit omámenosti. Bylina nevyvoláva spánok priamo, ale „upokojuje“ mozog a uvoľňuje telo a spánok sa dostavuje prirodzenou cestou. Jedným z jeho priaznivých účinkov pri nespavosti je práve tento prirodzený spôsob útlmu, keď ráno nespoznáte pocity malátnosti či omámenia, ktoré zanechávajú lieky.
Valeriána lekárska zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje poruchy spánku a znižuje pocity úzkosti, v ľudovej medicíne je využívaná veľmi dlho. Taktiež pomáha uvoľňovať hladké svalstvo zažívacieho ústrojenstva, takže je úspešný aj pri liečení syndrómu dráždivého čreva a pri divertikulózach, u ktorých sa často vyskytujú bolestivé kŕče. Priaznivý účinok pri tejto chorobe možno tiež pripísať schopnosti valeriány upokojovať stres, ktorý v mnohých prípadoch tieto príznaky zhoršuje.
Užívanie :
Valeriánový -kozlíkový podzemok sa užíva vnútorne vo forme studeného macerátu alebo tinktúry. Je obsiahnutý v mnohých prípravkoch od čajov, cez tabletky po kvapky dostupných v lekárňach. Vo vyšších dávkach valeriána tlmí centrálnu nervovú sústavu (CNS), pri nižších dávkach naopak CNS povzbudzuje. Je uznávaným prostriedkom proti nespavosti, pri žalúdočných a črevných problémoch nervového pôvodu, proti stresu, predráždenosti, nervovej a psychickej vyčerpanosti, pomáha pri srdcovej neuróze a uvoľňuje kŕče spôsobené nervozitou.
Tip:
Studený macerát: 1 kávovú lyžičku sušeného podzemku prelejeme 250ml studenej vody a necháme 8 až 12 hodín, (ideálne cez noc) macerovať. Potom zlejeme a môžeme pridávať k nálevu/čaju zo zmesi podobne pôsobiacich bylín napr. medovka, mäta, chmeľ, levanduľa. Proti nervozite pijeme 3x denne.
Kontraindikácie:
Tehotné ženy by valeriánu užívať nemali, pretože môže poškodiť srdce dieťaťa. V predpísaných dávkach nemá vedľajšie účinky. Napriek tomu by sa nemala užívať dlhodobo a pri užívaní robiť pár dní pauzu.
Zber a sušenie:
Zbierajú sa iba podzemky s korienkami, a to v dvoch obdobiach – v apríli (až máji, pred rozkvetom rastliny, najvyššia účinnosť látok) a od augusta do októbra, v ranných hodinách, ideálny je druhý rok kvitnutia rastliny. Po vyrytí zo zeme korene zbavíme zeminy, tenké korienky prečešeme rukou alebo hrebeňom a operieme ich pod tečúcou vodou. Potom podzemky rozrežeme a zavesíme ich vo vzdušnej a suchej miestnosti. Umelým teplom sušíme odnože pri maximálnej teplote 30 °C. Podzemky nesušíme s inými rastlinami, pretože pri sušení majú silnú, výrazne aromatickú vôňu. Dobre usušené podzemky sú sladkasté korenisté, neskôr horkasté. Skladujeme ich vo vzduchotesných a tmavých sklenených nádobách.
Správne usušené korene sa musia s praskotom lámať. Drogu môžeme uchovávať aj v papierových vreckách.
Pomer zosychania: 4:1
Zaujímavosť: Vedeli ste, že vôňa valeriány vzrušuje mačky a láka ich... ? ????
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: valeriána