Rýmovník, nádchovník - (Plectranthus amboinicus L. )

Táto zázračná bylina, ktorej vôňa pripomína zmes eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu je lacným liekom na nádchu a prechladnutie. Nádchovník alebo rýmovník sa totiž dá jednoducho a celoročne pestovať doma v interiéri.





  • 5,20€

Nádchovník, rýmovník - (Plectranthus amboinicus L. ) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Opis:

Rýmovník , nádchovník  (Plectranthus amboinicus) je liečivá rastlina, ktorú možno pestovať ako bežnú  izbovú rastlinu a v lete ako balkónovú. Jej vzhľad je trochu nekompaktný a musí sa často zastrihávať. Avšak to je super, pretože jej nadzemná časť, teda stonky aj lístky využijeme pre naše zdravie - a to hneď niekoľkými spôsobmi. Bylinka je hojne využívaná pre svoje protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Navyše výborne chutí.

Táto zázračná bylina, ktorej vôňa pripomína zmes eukalyptu, gáfru, medovky a mentolu je lacným liekom na nádchu a prechladnutie. Nádchovník alebo rýmovník sa totiž dá jednoducho a celoročne pestovať doma v interiéri.

Medzi najžiadanejšie liečivé účinky tejto bylinky patrí jej schopnosť zlepšovať zdravie našej pokožky, detoxikovať naše telo, ochrániť nás pred prechladnutím, uľahčiť nám od bolesti spojenej s artritídou,  je proti stresu a úzkosti, navyše pôsobí ako prevencia niektorých druhov rakovín a optimalizuje zažívanie. Najvyhľadávanejšou časťou tejto rastliny sú listy. Tie sa dajú používať na ochutenie mäsa a zeleninových pokrmov. Sušené listy sú vhodné do polievok či duseného mäsa. Éterické oleje extrahované z listov sa dajú použiť na ošetrenie kože. V miestnosti, kde sa rastlina nachádza, sa preukázateľne lepšie dýcha. Silice, ktoré sa z plectranthu - rýmovníku odparujú, odpudzujú muchy, komáre, mole, vošky a iný hmyz.

 

Pestovanie:

Nádchovník - Rýmovník je všeobecne nenáročná bylina, ktorú si môžeme nasadiť doma do kvetináča a celoročne ju pestovať v interiéri. Jej pestovanie nevyžaduje špeciálne podmienky, len treba dávať pozor na pár vecí. Nádchovník, plectranthus alebo rýmovník má rád svetlo a teplo, preto ideálnym miestom pre neho bude parapet východného alebo západného okna. Zároveň ale nemá v láske priame poludňajšie lúče. V lete sa však nemusíte báť a plectranthus môžete pokojne premiestniť na balkón, terasu alebo záhradu. Pobyt na letnom počasí mu svedčí a vďaka nemu sa nádherne rozrastie. Teplo bylinke naozaj prospieva, nezľakne sa ani suchého vzduchu, pozor však na prievan a mrazivý vzduch počas vetrania. Pri pestovaní nádchovníku , rýmovníku sa vyhnite prílišnému zalievaniu. Zalievame ho preto len vtedy, keď je substrát  naozaj vyschnutý. Rýmovník je vhodné každú jar presádzať, ideálne v marci alebo v apríli. Mladé bylinky môžeme presádzať pokojne aj dvakrát do roka. Bylina má rada priestor, preto väčším kvetináčom nič nepokazíme. Čo sa zeminy týka, vhodné je použiť priepustnú zeminu s väčším podielom piesku. Kvetináč musí mať odtokový otvor a jeho dno je vhodné vysypať drenážou alebo kamienkami. Ak chceme, aby sa vám rastlina krásne rozrastala, je dobré ju pravidelne zaštipovať.

 

Využitie :

Prírodný repelent

Nádchovník možno využiť ako prírodný repelent. Jeho prenikavá vôňa totiž odpudzuje muchy aj komáre. Nie je nič jednoduchšie ako ho dať medzi kvitnúce letničky a dať za okno, ktorým najčastejšie vetráte. Skúste ale aj klasický repelent, ktorý príjemne vonia a nedráždi ako chémiou nabité spreje.

Budeme potrebovať

1 hrnček lístkov nádchovníku

1/2 litra vody

1 lyžicu bieleho vínneho octu

Postup je veľmi jednoduchý. V kastróliku zvaríme vodu, odstavíme a prisypeme nádchovník. Ten necháme lúhovať až do vychladnutia odvaru, najlepšie však do druhého dňa. Následne scedíme a pridáme ocot. Repelent uskladníme v chladničke a použijeme pred každým výletom do prírody. Postriekame najmä nohy.

 

Korenie

Lístky usušíme a rozdrobíme. Využiť ich  potom môžeme na mäso, ale aj do nátierok a podobne. V podobe korenia nielen chutí, ale aj pomáha, pretože upokojuje žalúdok a pôsobí proti nadúvaniu.

 

Pri prechladnutí

Nádchovník, rýmovnik inhalácia.  Listy sú prírodným zdrojom vitamínu C, A a E, čo je samo o sebe super. Avšak keď k tomu pridáme aj protizápalové účinky, máme super bojovníka proti nachladnutiu a chrípke. Z lístkov môžeme pripraviť aj čaj.

 

Čaj z nádchovníku, rýmovníku

5 lístkov rýmovníku

0,2 l vody

lyžička medu

Niekoľko lístkov dobre umyjeme a prelejeme prevarenou vodou. Dosladíme medom a pijeme čo najteplejšie.

Ako rýchlu pomoc možno nadrviť lístky s cukrom. Deťom potom podávame jednu lyžičku zmesi trikrát denne. Podobne drvené lístky s kvapkou olivového oleja možno mazať na hrudník a medzi lopatky. Tým sa môžeme zbaviť zápalov priedušiek a bronchitídy.

 

Inhalácia

Toto prírodné antibiotikum môžeme aj inhalovať, pretože uľavuje od bolesti v hrdle a od upchatého nosa. V listoch sú obsiahnuté rastlinné vonné oleje tymol a karvakrol. Lístky stačí trieť v ruke a čuchať. Na noc si dajte vetvičku pod vankúš.

 

Na rany

nádchovník, rymovník na ekzém

Možno to ani netušíte a radšej by ste použili lístky aloe, ale rýmovník pomáha hojiť rany podobne. Stačí umyť pol hrnčeka lístkov a zaliať prevarenou, mierne vychladnutou vodu. Úplne vychladnutým nálevom potom môžeme potierať rany, vrátane ekzému.

Väčšie rany môžeme na noc zabaliť. Vylúhované lístky položíme na ranu a jemne obviažeme obväzom.

Zvyšok odvaru môžeme dať do aroma-lampy a necháme prevoňať celý byt.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: rýmovník, nádhovník