Palina arbotanová (božie drievko), Kola bylinka, Artemisia abrotanum L. "Coca Cola" / rastlinka v kvetináči

Názov coca cola bylinky má právom, pretože vôňa jej lístkov ju úplne pripomína. Vhodná je na čaje a nápoje pri zažívacích problémoch. Taktiež sa používa na ochutenie mäsa i do šalátov. V horúcich letných dňoch je vynikajúca, keď sa pridá do studenej vody s mätou pomarančovou, švajčiarskou a s citrónom, môže byť aj ľad :-)

  • 3,90€

Palina arbotanová (božie drievko), Kola, cola bylinka, Artemisia abrotanum L. var. maritima " Coca Cola " / rastlinka v kvetináči

 

Čeľaď:  Asteraceae - Astrovité

 
Cola bylinka je trvalka, ide o liečivý ker.

Ako už názov napovedá, mladé výhonky pri jemnom pošúchaní  majú arómu a chuť "Cola", a preto je táto relatívne nová bylinky „Cola“  veľmi obľúbená u detí, ale aj u dospelých.

Dorastá  až do 1,5 metra, šírky 30-60 cm,  v kvetináči menej. Pri častom strihu si ju dokážeme udržať aj nízku....cca 30 cm. 

Má rada piesočnú pôdu, radšej menej vody , ako premokrenie. Vyhovuje jej slnečné stanovisko, znesie aj polotieň, celkovo je nenáročná. Rovnako dobre sa dá pestovať vo voľnej pôde, ako aj vo väčšej  nádobe.

Vyhovujú jej podmienky aj u nás na Slovensku, čiže cez zimu vydrží bez ujmy v pohode aj viac ako -17 stupňov Celzia.

Odporúčaná výsadba:  vzdialenosť je 30 do 40 cm od seba.

Mladé výhonky, či už čerstvé alebo sušené, sú veľmi vhodné na ochutenie mäsa a omáčok.

Tiež dodávajú sviežosť šalátom, ovocnému punču alebo vode s ľadom. Ak používame aj staršie výhonky, tak tie sú horké.

Staršie rastliny sú drevnaté a preto ju treba často zaštipovať.

 

Liečivé účinky:

Táto rastlina je rovnako, ako niektoré iné druhy palín vhodná na podporu trávenia, zvlášť po ťažkom jedle.

Aj u tejto bylinky platí, že všetkého s mierou ... smiley

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: palina, kola bylinka, cola bylinka