Oregano, oregáno, dobromyseľ - Origanum vulgare " Goldtaler "

Oregáno „Goldtaler“ vytvára zaujímavý kontrast v bylinkových záhonoch, kvetináčoch, je kompaktného vzrastu. Prospieva skôr v polotieni, prudké obedné, poludňajšie slnko spôsobuje popálenie, ako u väčšiny žltolistých rastlín.

  • 3,10€

Oregano, oregáno, dobromyseľ - Origanum vulgare " Goldtaler "

 

Výška: 20 cm, kobercový vzrast

Kvet: bielo - ružový, VII. - IX.(ak zakvitne)

 

Oregáno „Goldtaler“ vytvára zaujímavý kontrast v bylinkových záhonoch, kvetináčoch, je kompaktného vzrastu. Prospieva skôr v polotieni, prudké obedné, poludňajšie slnko spôsobuje popálenie, ako u väčšiny žltolistých rastlín. Naozaj si treba na to dávať pozor. Máme to odskúšané. Radšej tento druh oregána sadíme do polotieňa, resp. tak aby na rastlinku „nepražilo“ obedné slniečko, ranné a večerné slnko jej prospieva. Ak má veľa slnka, tak sa na listoch začnú objavovať hnedé škvrny – popáleniny.

Zemina priepustná, hlinito - piesočnatá.

Rastliny ktoré to vyžadujú a Oregáno „Goldtaler“ medzi také patrí, rozmnožujeme vegetatívne, kedy sa nám zachová pravosť, originalita a kvality odrody, ktorá nesie rovnaké vlastnosti, ako materská rastlina.

 

Oregáno „Goldtaler“ je zaujímavá odroda so zlatistým, nádherným žltým sfarbením listov, ktoré dodajú pestrosť každému bylinkovému záhonu. Má nádherné žltozelené (viac žlté), stredne veľké lístky s typickou arómou oregána. Ak zakvitne, lebo nie vždy je to pri tejto odrode pravidlom (ona je krásna a užitočné predovšetkým pre svoje nádherné žlté a zlaté listy), tak má od júla fialovoružové drobné kvietky v koncových kvetenstvách plocho guľovitého tvaru.

Rastlina patrí do čeľade Lamiaceae – hluchavkovité. Vyskytuje na výslnných stanovištiach lesných lemov. Rozšírená je v rozsiahlom areáli od Európy, cez sever Afriky, oblasti Malej Ázie a Blízkeho východu až po južnú Čínu. Výbežkatá trvalka s priamou, drevnatejšou lodyhou.

 

Použitie:

Oregano sa používa na dochutenie najrôznejších pokrmov, obľúbené je najmä v Stredozemí.

Používa sa čerstvé alebo sušené na dochutenie zeleninových šalátov, polievok, omáčok i mäsa.

Je tiež súčasťou mnohých koreniacich zmesí. Oregáno „Goldtaler“ je vhodné aj na pestovanie v nádobách, čo je možno u tejto odrody ideálne, pretože sa tak dokážeme vyhnúť priamemu slnku.

 

Návod na pestovanie:

Oregáno „Goldtaler“ prospieva skôr v polotieni, prudké obedné, poludňajšie slnko spôsobuje popálenie, ako u väčšiny žltolistých rastlín. Naozaj si treba na to dávať pozor. Máme to odskúšané. Radšej tento druh oregána sadíme do polotieňa, resp. tak aby na rastlinku „nepražilo“ obedné slniečko, ranné a večerné slnko jej prospieva. Ak má veľa slnka, tak sa na listoch začnú objavovať hnedé škvrny – popáleniny.

Má rado miesta so vzdušnou, hlinitopiesočnatou pôdou. Na teplom a slnečnejšom (nie priamom slnku) mieste je vždy oveľa aromatickejšie. Je mrazuvzdorné do – 28 °C.

Zberá sa celá vňať júli až v septembri, v podstate ju zbierame vždy keď potrebujeme ochutiť jedlo. Zrezáva sa nad zemou, najlepšie pred poludním, kedy je obsah silíc najvyšší. Suší sa v tieni.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: oregano