Mäta grepová / Mentha suaveolens × piperita ´GRAPEFRUIT ´ / rastlinky, bylinky v kvetináči

Mäta grapefruitová dodáva nezvyčajnú pikantnú chuť s príchuťou mäty rade rôznych potravín. Odstrihávame vrchné a môžeme aj bočné listy. Listy môžeme pokrájať a posypeme nimi napr. ovocné šaláty, ďalej ich vieme rozdrviť a pridať ich do ľadového čaju, alebo zmraziť ich v ľade a takúto mätovú ľadovú kocku pridať do vody napr. po tréningu alebo posedení s priateľmi. Kyselkavá chuť môže tiež dodať špeciálny nádych a príchuť pre ryby a kuracie pokrmy, rovnako ako ovocné dezerty.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPMATGRE00004
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 3,10€

Mäta grepová / Mentha suaveolens × piperita ´GRAPEFRUIT´ / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Mentha x piperita grapefruit je pôvodom z Európy, ale bola rozmnožená po celom svete, a všade sa jej darí. Táto odolná trvalka je v podstate kulinárska bylina používaná v omáčkach, ako doplnok mäsa (mätová omáčka s jahňacím mäsom - mňam), ďalej sa požíva do polievok, šalátov, zeleninových pokrmov, sladkých pokrmov a nápojov.

 

Grapefruitová mäta má hlboko žilnaté listy, ktoré majú ostrú chuť citrusov, v tomto prípade grapefruitu – ideálna je na zdobenie ovocných pohárov a sladkých pokrmov.

Tejto mäte sa bude dariť kdekoľvek, no najradšej má vlhké čiastočne tienisté oblasti.

Aby sme mali mätu pod kontrolou, čo sa týka jej „rozlezenia“ do celej záhrady, tak by mala byť táto bylina zasadená v potopených bezodných nádobách a priebežne dostatočne polievaná, aby sme si zabezpečili dostatok pekných a zdravých listov.

Grapefruitová mäta vytvára malé belavé až jemnúčko do fialova sfarbené kvetinové súbory od polovice od konca leta, a dorastá do výšky cca tridsať až šesťdesiat centimetrov, podľa toho, kde je zasadená a aké má podmienky.

Grapefruitová mäta (Mentha x piperita "Grapefruit") je teda trváca rastlina bude rásť aj na plnom slnku či polotieni. Ako väčšina rastlín z rodu mäta, tak aj mäta grapefruitová je ideálna aj pre začínajúcich záhradníkov, ktorí chcú mať peknú bylinkovú záhradku.

Táto mäta je pokrytá ľahko chlpatými, tmavo zelenými listami s omamnou vôňou grapefruitov. Zvykne sa „vyťahovať“ a mávať dlhé stopky, preto odporúčame aby sa pravidelne zaštipovala, čo podporí jej silnejší rast. V neskorom lete alebo začiatkom jesene, sa nám grapefruitová mäta pokryje krásnymi kvetmi a pritiahne k sebe včely a motýle, ktoré milujú jej kvety.

 

Pestovanie a starostlivosť: O grapefruitovú mätu sa staráme rovnako ako takmer každý iný druh mäty. Nie je tak invazívna ako niektoré z ďalších odrôd mäty ale znovu pripomíname, že ak nechceme mať celý dvor zaplnený mätou v priebehu niekoľkých rokov, tak je najlepšie umiestniť rastúci grapefruitovú mätu do veľkého kvetináča alebo bezodnej nádoby, aby sa korene nedostali do voľnej pôdy. Bude sa jej dariť aj na priamom slnku, no viac ocení trochu tieňa v popoludňajších hodinách.

Na pestovanie môžeme použiť pôdu zmiešanú s kompostom.

 

Škodcovia : Jedinou chorobou, ktorá sa môže občas na mätách vyskytnúť je hrdza mätová, ktorej sa vieme ľahko vyhnúť tak, že zabránime prelievaniu a zároveň aj presychaniu substrátu. Čiže ideálne je udržiavať substrát stále mierne vlhký a to najmä v najteplejších letných mesiacoch. Zabrániť presušovaniu pôdy vieme aj napr. mulčovaním pomocou drevnej štiepky alebo organickým kompostom.

 

Použitie : Grapefruitová mäta dodáva nezvyčajnú pikantnú chuť s príchuťou mäty rade rôznych potravín. Odstrihávame vrchné a môžeme aj bočné listy. Mäty patria medzi prvé bylinky, z ktorých vieme konzumovať listy medzi prvými v sezóne.

Zberať lístočky z grapefruitovej mäty môžeme počas celého vegetačného obdobia. Listy môžeme pokrájať a posypeme nimi napr. ovocné šaláty, ďalej ich vieme rozdrviť a pridať ich do ľadového čaju, alebo zmraziť ich v ľade a takúto mätovú ľadovú kocku pridať do vody napr. po tréningu alebo posedení s priateľmi. Kyselkavá chuť môže tiež dodať špeciálny nádych a príchuť pre ryby a kuracie pokrmy, rovnako ako ovocné dezerty.

Môžeme tiež odskúšať, ako budú vyzerať grapefruitové mäty v kontajneroch priamo pri prednom alebo zadnom vchode do Vašich domovov, aby sme mohli pri sedeniach s rodinou a priateľmi rovno ochutnávať najčerstvejšie lístky mäty ako letnú oblohu prakticky k čomukoľvek. Tento atraktívny prírastok do našej bylinkovej záhrady môže oživiť nielen letné jedlo, ale rovnako scenérie našich záhrad.

 

Čo sa týka liečivých účinkov, tak tie sú podobné ako pri Mäte piepornej (Mentha piperita L.) a keďže na tomto mieste nemôžeme veľmi o liečivých účinkoch písať, tak budeme veľmi radi, keď si o liečivých účinkoch tejto bylinky prečítate na: Viac tu: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: mäta