Lípia citrónová, Alojzia citrónová-(Lippia citriodora L.)
Bylina tlmí prekrvenie nosovej sliznice a s úspechom je jej nálev používaný na liečbu tzv. Sanorinismu, čo je nepríjemný syndróm, kedy človek, majúci dlho nepriechodný nos dlhodobo užíva Sanorin alebo iné vazodilatans, čo po čase výrazne naruší nosovú sliznicu.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPLIPCIT00001
Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊
-
4,10€
Lípia citrónová, Alojzia citrónová (Lippia citriodora L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Opis:
Pochádza z Južnej Ameriky, Uruguaja, Argentíny a Čile. Vo svojej domovine a v teplých oblastiach je to asi 5 m vysoký krík, v nádobe je prirodzene menší. Typické pre túto rastlinku sú úzke, kopijovité, až 10 cm dlhé listy, vyrastajúce v praslenov po troch. Pri pošúchaní vonia silne a zároveň prenikavo krásne po citróne. V lete sa objavujú malé svetlo biele, miestami fialovo voňavé kvety, vyrastajúce v hustých koncových a úžľabných kvetenstvách.
Alojzii v Čechách verbene najlepšie vyhovujú polotienisté miestá. Niekoľko hodín ranného a večerného slnka jej postačí. Znáša ale aj slnečné stanovište. Pretože sa u nás môže pestovať len v prenosných nádobách, vyžaduje vyhnojený substrát pre izbové rastliny. Na leto ju môžeme vysadiť aj do voľnej pôdy v záhrade, ale nesmieme ju zabudnúť pred prvými mrazmi opäť vybrať, vsadiť do nádoby a preniesť do domu.
Po celú zimu musí alojzia -verbena stáť na svetlom a vzdušnom mieste, kde nemrzne, pričom postačí teplota 2-5 ° C. Ak je v tme, zhadzuje listy. V zime potrebuje len toľko vody, aby pôda úplne nevyschla. V lete sa musí zalievať výdatne. Pred vynesením do záhrady je možné krík presvetliť alebo hlboko zrezať. Aby sa mladé rastliny rozkošatili, niekoľkokrát ich zaštipujeme. Prezimované exempláre sa od jari do konca leta týždenne prihnojujú. Aloisia býva často a rýchlo napádaná voškami.
Drogou sú listy, zbierané počiatkom kvitnutia, obyčajne v júli. Droga obsahuje vysoké percento citrónovo voňajúcej silice, menšie množstvo trieslovín, organické kyseliny, flavonoidy a ďalšie látky.
Bylina tlmí prekrvenie nosovej sliznice a s úspechom je jej nálev používaný na liečbu tzv. Sanorinismu, čo je nepríjemný syndróm, kedy človek, majúci dlho nepriechodný nos dlhodobo užíva Sanorin alebo iné vazodilatans, čo po čase výrazne naruší nosovú sliznicu. Liečba spočíva v preplachovaní nosa striedavo odvarom z prasličky a nálevom z Alojzie. Éterické oleje upokojujú a pôsobia tíšiaco na kŕčovité bolesti žalúdka. Čajový nálev má blahodarný účinok na zažívací trakt, listy ako prísada do kúpeľa umožňujú užiť si voňavý osviežujúci kúpeľ.
Inak droga pôsobí tiež k upokojeniu kašľa. Používa sa aj do čajových zmesí proti migréne. Sušené lístky užijeme tiež na dochucovanie ovocných, zelených, bielych i čiernych čajov. Verbenu - alojziu ako bylinný čaj lúhujeme samostatne. Lístky Lippia citriodora môžeme použiť miesto mäty či medovky, alebo použiť aj na dozdobenie drinkov alebo ľahkých nepečených múčnikov. Nálev z listov radi pijú ľudia vo Francúzsku a v Španielsku.
Táto rastlinka má svetlo naozaj rada. Na jar je ale vždy najlepšie rastlinu hlboko zrezať (po prezimovaní nevyzerá veľmi pekne) a ona začne za priaznivejších podmienok obrastať novými výhonkami a tiež sa zahustí. Zaštipovanie je vhodné, pretože inak rastú dlhé výhony, ktoré sa nakoniec ohnú dole. Listy z ostrihaného materiálu sa usušia na čaj. Z jednej rastliny sa dá nasušiť lístie na celú zimu. My varíme čaj zo samotných listov, ale sú dobré aj do zmesí. Cez leto má rastlina veľkú potrebu vody (zvlášť pokiaľ ju umiestnime na priame slnko) a ak preschne, opadávajú jej listy. Inak ale žiadnu zvláštnu starostlivosť nepotrebuje. Občas sa vyskytujú vošky či roztoče. Odporúčame použiť väčšiu nádobu. Rastlina to ocení bujnejším rastom.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Môj typ:
Nemecký čaj proti migréne:
Rovnaké diely kvetu harmančeka, listov lípie citrónovej , vňate majoránu a kvetu lipy. Zmes uchovávame v tmavej fľaši bez prístupu vzduchu. V prípade potreby prelejeme vrchovatú polievkovú lyžicu zmesi 150 ml vriacej vody. Pijeme 2-3 šálky denne.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk