​​​​​​​Hrdobarka obyčajná - ožanka, ( Teucrium chamaedrys L. ) / rastlinky, bylinky v kvetináči

Hrdobarka obsahuje silicu, horčiny, triesloviny, furantilterpenové laktóny, cholín, tanín, teucrioresin, sculattarin, glukozid a ďalšie látky. V teplejších lokalitách je droga bohatá na flavonoidy. Dobre sa uplatňuje aj pri sexuálnej slabosti. Sťahujúce účinky ožanky môžeme využiť aj zvonka vo forme silného odvaru na kúpele pri hemoroidoch.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPHRD00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 4,20€

Hrdobarka obyčajná - ožanka, ( Teucrium chamaedrys L. ) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Botanické zaradenie, čeľaď : Hluchavkovité - Lamiaceae

 

Hrdobarka- ožanka je dvojročná až vytrvalá trsnatá bylina s početnými vzpriamenými alebo vystupujúcimi stonkami vysokými až 60 cm, ktoré u trvácich druhov vyrastajú z odnoží. Na priereze sú byle často hranaté, občas sú aj oblé. V spodnej časti rady drevnatejú, sú chlpaté a hojne olistené. Protistojne vyrastajúce listy sú malé až stredne veľké, viac menej sediace, často vankúšikovité. Listové čepele sú členité alebo celistvé, ploché, úzko vajcovité alebo nepravidelné, často bývajú chlpaté.

 

Hermafroditné kvety vyrastajúce z úžľabia horných listov sú zoskupované do kvetenstva, ktoré je niekedy rozvetvené. Kvety majú výrazný kalich aj korunu. Päťpočetný chlpatý kalich má takmer zhodné vajcovité laloky usporiadané do praslenov. Zvončekovité alebo rúrkovité koruny, chlpaté len zvonku, majú laloky podlhovasté až široko podlhovasté, bývajú väčšinou biele, ružové alebo purpurovej farby. Vyzerajú zdanlivo bez horného pysku, lebo jeho laloky sú naakumulované po boku dolného pysku. Tyčinky sú štyri, z ktorých sú dve mierne dlhšie. Hrdobarky - ožanky sú opeľované lietajúcim hmyzom. Tmavo hnedé plody sú vajcovité tvrdky.

 

Rozšírenie a výskyt: európsko-prednoázijský, suboceánický floristický chamefyt. Rastie na bázických horninách a vápnitých substrátoch (spraše, štrkovité naplaveniny). Na Slovensku je hojný až veľmi hojný druh stepných stanovíšť, prevažne v spoločenstvách kostravy valeskej. Rastie na suchých, zásaditých až slabo kyslých, často vápenatých, plytkých, kamenitých a hlinitých pôdach (do 1250 m n. m).

 

OBSAHOVÉ LÁTKY:

Vňať obsahuje silicu, horčiny, triesloviny, furantilterpenové laktóny, cholín, tanín, teucrioresin, sculattarin, glukozid a ďalšie látky. V teplejších lokalitách je droga bohatá na flavonoidy.

 

Hrdobarka -ožanka - liečivé účinky

Hrdobarka - ožanka zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče, čo samo o sebe prispieva k lepšiemu tráveniu bez pocitov plnosti a tlaku v bruchu. Priaznivo ovplyvňuje chronický zápal žalúdka a tenkého čreva a všeobecne črevnej infekcie spojenej s hnačkami. Tíši kŕče pri obličkových kolikách, má sťahujúce účinky na dýchacie cesty, čo sa využíva pri astme, respiračných chorobách a zápale pľúc. Je tiež účinná pri vyplavovaní odpadových látok z tkanív a kĺbov, pomáha pri reumatizme, dne a obličkovom piesku.

 

Ďalšie účinky rastliny: tráviace ťažkosti nádcha - šnupanie prášku z byliny, nechutenstvo, anorexia tvorba tráviacich štiav – stimulácia, vylučovanie žlče - stimulácia chronický zápal žalúdka (gastritída), chronický zápal tenkého čreva (enteritída), infekčný zápal tráviaceho traktu - vírusové a bakteriálne infekcie spojené s hnačkou úplavica, dyzentéria, kŕče čriev , obličková kolika, plynatosť, močopudný účinok, reuma, reumatizmus, reumatoidná artritída, dna, ľadvinový piesok, obličkové kamene , astma (bronchiálna astma), vykašliavanie krvi (hemoptýza, hemoptoe), zápal pľúc (pneumónia), hemoroidy, zlatá žila, impotencia, hnisavé rany.

 

Dobre sa uplatňuje aj pri sexuálnej slabosti. Sťahujúce účinky ožanky môžeme využiť aj zvonka vo forme silného odvaru na kúpele pri hemoroidoch, na obklady a omývanie hnisavých rán, na výplachy nosa pri nádche a ako kloktadlo. Medzi slávnymi horkými bylinami, ako sú palina alebo zemežlč, je ožanka skromnú a málo známu príbuznú. Jej používanie možno smelo odporučiť, napríklad len pre občasnú zmenu.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: ozanka, hrdobarka