Goji - kustovnica čínska (Lycium chinense L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

Goji som objavil v roku 2009. Mal som vtedy presne 33 rokov. Spávať v noci bez ponožiek bola pre mňa nepredstaviteľná záležitosť !!!. Išlo o to, že ako náhle ma trochu v noci „ofúklo“, alebo som mal studené nohy, tak hneď na druhý deň som „cítil“ hrdlo. A vtedy sa to stalo. :-) September 2009, bolo to presne to obdobie, kedy som „objavil“ goji.
 • Bylinkyplus s.r.o.
 • BPGOJ00001
 • Dostupnosť:
  Predobjednávka POZOR!!!
  Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

  Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

 • 10,10€

Goji - kustovnica čínska (Lycium chinense L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď - Solanacea – Ľuľkovité.

 

Ázijský životabudič a „zázrak“

 

Presnejšie v tomto slovnom spojení sa najčastejšie jedná o plody rastliny (v tradičnej východnej medicíne sa ďalej používa i sušený koreň) kustovnice čínskej - goji v rôznej podobe. Stretávame sa najčastejšie s plodmi sušenými, zavarenými, naloženými v rôznom alkohole, olejoch, s výťažkami tejto rastliny, dokonca sa výťažky objavujú aj v kozmetických prípravkoch. V Belgicku sa zavádzajú nové produkty v podobe piva obsahujúceho tieto plody.

Táto rastlina je zaradená do skupiny "čínskych životabudičov a „zaručuje“ svojimi účinkami dlhovekosť" čiže patrí medzi rastliny využívané v ázijskej, ale aj európskej prírodnej medicíne k posilneniu organizmu, k celkovému zlepšeniu funkcií orgánov. Nie sú to novo objavené rastliny, ale už po stáročia využívané rastliny, ktoré zažívajú v poslednej dobe renesanciu. Táto renesancia vzniká nielen večnou túžbou ľudstva po dlhovekosti, celosvetovým trendom zdravšieho životného štýlu ale aj zvýšeným rastom vplyvu Číny a iných ázijských štátov.

 

Základné informácie o Goji

Je to rastlina veľmi bujne (aj v našich podmienkach) rastúca, čiastočne až plne mrazuvzdorná (uvádza sa cca - 23 ° C). Habitom sa jedná o ker dosahujúci výšku až k 3,5m s prevísajúcim charakterom vetiev, ktorý vzniká vďaka vytváraniu dlhých tenších letorastov. Rastlina pochádza z oblasti Ázie. Uvádza sa, oblasť Číny Ning - Sia. Radí sa do čeľade Solanacea - Ľuľkovité, teda je príbuzná paradajok, zemiakov, baklažánu, tabaku atď... tomuto zodpovedajú aj kvety, ktoré sú hviezdicovité fialovobiele veľmi podobné napríklad baklažánu. Kvitne v letnom období od júna až do septembra. Rastliny sú obojpohlavné, čiže vytvára samčie aj samičie kvety a opeľujú ich najlepšie včely. Rastlina do plodnosti prichádza najčastejšie v 2 až 3 roku, o niečo skôr u jedincov množených odrezkami alebo vyšľachtených odrôd. Vďaka neskoršiemu dozrievanie plodov sa odporúča vysádzať rastliny na slnečné chránené stanovište. Na pôdu je rastlina veľmi nenáročná, neznesie iba zamokrené pôdy, dokonca znáša aj ľahké chudobnejšie a zasolené pôdy. Plody sa zberajú postupnou prebierkou (na plantážach každý týždeň) po dobu približne jeden až dva mesiace. Zrenie prebieha podľa podmienok od júla do októbra. Iba plne vyzreté plody je možné používať na priamy konzum, lebo len tie obsahujú už zmieňované liečivé a zdraviu prospešné látky.

Najväčšími producentmi plodov sú Čína, Kórea, Vietnam, India. V Európe sa GOJI pokúšajú pestovať na plantážach, zatiaľ iba na účely výskumu.

Listy sú skôr kopijovité pri jednotlivých odrodách sa líšia nielen tvarom, ale aj veľkosťou.

Mali by sme si uvedomiť, že v teplejších polohách sú rastliny až invazívne, preto teda nie je vhodné rastliny vysádzať do krajinných prvkov.

 

Najčastejšie ochorenia a škodcovia

Vzhľadom k tomu, že je Goji v čeľade ľuľkovitých, Kustovnicu čínsku "trápi" najčastejšie, tak ako mnoho iných rastlín múčnatka, pleseň zemiaková. Ďalej ako väčšina rastlín môže trpieť voškami a v suchších rokoch aj puklicami.

 

Dogmy a mylná zámena pri nesprávnom preklade

Tak ako kľukva (Cranberry) sa mylne považuje za brusnicu je to podobné aj s kustovnicou. Wolfberry (anglický zľudovelý názov), ktorý sa používa už dlhoročne vo Veľkej Británii mylne predajcovia označujú ako Goji (Lycium chinense). Jedná sa o Európsku "sestru" tejto kustovnice (Lycium barbarum), ktorá invazívne rastie aj u nás. A nemá úplne rovnaké účinky a množstvo plodov. Môžete ju vidieť vo viniciach, popri cestách a pod. Žiaľ aj u nás na Slovensku jeden veľmi známy ( najznámejší) zásielkový obchod s rastlinami predával roky odrodu kustovnica cudzia (Lycium barbarum L). Ani po mojich výzvach a listoch nereagovali. Snažil som sa im vysvetliť, že to čo oni predávajú ako GOJI – kustovnicu čínsku, je obyčajná invazívna rastlina, ktorá rastie u nás popri cestách. Bez reakcie zrazu začali po rokoch predávať už GOJI, ktoré by mohlo byť už pravou kustovnicou čínskou. Nám trvalo roky, kým sme prišli na to, prečo nám od nich kúpené GOJI len bohato kvitlo, ale stále nerodilo. Bolo to jednoduché, zarábali na nevedomosti ľudí....

Nám sa podarilo selekciou „vyšľachtiť“ prácne  odrodu, ktorá bohato rodí..... smiley

 

Pestovanie:

Samotné pestovanie Goji v našich podmienkach poskytuje hneď niekoľko úskalí, ktorým ak sa vyhneme zaručíme si úrodu vlastných plodov.

1) Sadenice vysádzame na slnečnom chránenom mieste z dôvodov lepšieho dozrievania plodov.

2) Vykonávame pravidelný rez - rovnaký typ rezu ako sa vykonáva u kríkových ríbezlí a egrešov.

3) Dôležité je tiež neprehnojovať dusíkatými hnojivami, aby rastlina zbytočne ešte viac neprirastala, ale naopak dopriať rastline dostatok K (draslík), P (fosfor), Mg ( horčík) pre lepšiu násadu a dozrievanie plodov.

4) Veľmi vhodné je odstraňovanie listov v okolí plodov, podobne ako sa robí u viniča z dôvodu lepšieho prístupu slnečných lúčov.

5) Odporúča sa pri dozrievaní chrániť plody proti vtákom sieťou.

6) Tiež je veľmi vhodné kupovať si už vyšľachtené odrody sadenice Goji vhodné pre dané podmienky a nie pôvodný druh, ktorý veľmi často máva problém s násadou plodov vplyvom bujnejšieho rastu, nedokonalého opeľovania atď ...

 

Rez sadeníc GOJI:

 • Rez sa v našich podmienkach vykonáva v období jari tesne po pučaní
 • Výhony zakracujeme uniformne vo výške 40- 50 cm
 • Výhodou je udržateľný tvar a veľkosť kríka
 • Nevýhodou je nutný letný rez prehusteného obrastu, ktorý negeneruje kvety
 • Režeme podobne, ako drobné ovocie (egreš, čierne ríbezle)
 • Úplne odstraňujeme 3 ročné a staršie výhony v období pučania a ponechávame iba mladé výhonky
 • Habitus kríka je potom veľmi podobný kmienkovému egrešu
 • U tohto typu rezu sa odporúča v období tesne pred zberom umiestniť pod ker tmavú fóliu alebo ešte lepšie tmavú netkanú textíliu pre zabránenie znečisťovania plodov a pre lepšie dozrievanie.

 

Goji ako súčasť zdravého jedálnička:

Goji býva ospevované predovšetkým kvôli svojej vysokej výživovej hodnote. Bobule obsahujú jedenásť minerálov, osemnásť aminokyselín, šesť základných vitamínov, stopové prvky, polysacharidy, mastné kyseliny, karotenoidy (napr. Beta karotén), fenol, kyselinu linoleovú, antioxidanty a iné. Vysoké množstvo antioxidantov je dôvodom, prečo je dnes goji tak populárne a stáva sa bežnou zložkou zdravého jedálnička - každý predsa vie, že antioxidanty spomaľujú starnutie a starnúť nechce nikto J.

 

Koľko „zdravia“ obsahuje 100 g sušených plodov goji?:

Vápnik - 8-10%

Draslík - 24%

Železo - 100%

Zinok - 18%

Vitamín B2 - 100%

Vitamín C - 100%

* (Údaje sú v percentách odporúčanej dennej dávky)

 

Kde goji kúpiť a ako ich konzumovať?

Spomínané bobule sú dnes dostupné aj na našom trhu, aj keď asi nie práve v každom supermarkete. V ponuke máme sušené plody goji aj my ????. Cena je dosť vysoká, ale každý aj menej schopný pestovateľ akýchkoľvek rastlín zvládne pestovať kustovnicu - GOJI- sám, výrazne sa tým ušetrí rodinný rozpočet... J Rady ohľadne pestovania som popísal vyššie.

V tradičnej čínskej medicíne je goji vďaka svojmu obsahu antioxidantov používané na liečenie kardiovaskulárnych a zápalových ochorení, pričom sa neužívajú len samotné bobule, ale tiež výluhy z koreňa alebo listov rastliny. Konzumácia goji vraj tiež pomáha pri poruchách zraku ( zelený očný zákal alebo degenerácia žltej škvrny). Ďalej je používané na liečenie ochorení pečene, sexuálnych porúch a neplodnosti, a ako prevencia rakoviny.

Sušené goji pripomínajú vzhľadom i chuťou hrozienka alebo sušené brusnice.

 

Pomáha goji pri liečbe chorôb naozaj?

Odborníci sa na módny zázrak pozerajú skepticky. Niektorí dokonca varujú, že goji môže byť len marketingovým trikom a nafúknutou bublinou - táto verzia je trochu podporovaná faktom, že liečivé účinky goji nie sú doložené, neexistujú takmer žiadne odborné štúdie ani posudky. Existujú len dva čiastkové výskumy - jeden ukazuje, že pacienti s rakovinou reagujú na liečbu lepšie, ak užívajú goji. Ďalší poukazuje na fakt, že extrakt z goji môže brániť rastu rakovinových buniek, znižuje krvný cukor a cholesterol.

 

Jeden overený a nezanedbateľný ( subjektívny) fakt o goji:

 

Goji som objavil v roku 2009. Mal som vtedy presne 33 rokov. Spávať v noci bez ponožiek bola pre mňa nepredstaviteľná záležitosť smiley. Išlo o to, že ako náhle ma trochu v noci „ofúklo“, alebo som mal studené nohy, tak hneď na druhý deň som „cítil“ hrdlo. Hrdlo ma bolievalo takým spôsobom, že som väčšinou v tom lepšom prípade nedokázal 3-5 dní poriadne prehĺtať, prípadne som musel užívať antibiotiká. Ročné obdobie nezohrávalo v mojom prípade žiadnu rolu. Či bola zima, či leto, hrdlu to bolo „jedno“. Tí, ktorí máte z hrdlom problémy, tak viete o čom hovorím. Podotýkam, že mandle som si „vybrať“ nenechal, aj keď mi to lekár radil...

A vtedy sa to stalo. smiley September 2009, bolo to presne to obdobie, kedy som „objavil“ goji.

Nasypal som si do dlane plody goji a pomaly som ho prežúval na kašu a potom prehltol. A tak som to robil každý jeden deň. Hrdlo ma za deň, dva prestalo bolieť. Paráda, ale čo keď sa to vráti? Myslel som si. Goji som od vtedy jedol denne – dal som ho vyluhovať do čaju, ten som vypil a goji som zjedol. To ma časom omrzelo a nechutilo mi v čaji. Výborné bolo v jogurte...

 

Samozrejme, keď už je človek zdravý, tak automaticky prestane dodržiavať starostlivosť tak, ako počas choroby. Teda aspoň v mojom prípade. Takže teraz zjem goji niekedy len 1x za týždeň, pokiaľ nezabudnem... smiley a nedodržiavam pravidelnosť.

Odvtedy, keď mám čo i len malý náznak, alebo pocit, že by ma išlo bolieť hrdlo, tak za hrsť nasypem do úst a pomaly požujem na kašu a prehltnem. Náznak bolesti je preč.

 

Moje zhrnutie a konštatovanie je také, že či mi veríte alebo nie, tak od roku 2009 ma nebolelo hrdlo a nebol som chorý. To či mi veríte je mi v podstate jedno cheeky , a ani neviem, či goji v skutočnosti na mňa „zabralo“ alebo som si to len „vsugeroval“ a ide o placebo, no podstatné je to, že ma hrdlo už nebolieva... smiley

 

Ešte ste goji neochutnali?:

Pochybnosti o kvalitách goji sa však týkajú jeho schopnosti liečiť ochorenia. Nikto však tomuto ovociu neupiera miesto v zdravom jedálničku - bobule goji sú rozhodne veľmi zdravé. Niektorí ho dokonca označujú za najhodnotnejšie ovocie na planéte, hoci ide skôr o nadsázku a marketing. Svoje nezanedbateľné prednosti ale rozhodne rastlina goji má.

 

A ako GOJI jesť či upravovať? :

Ak nás nezaujme jedinečná sladkokyslá chuť a nechceme ich teda jesť samotné, môžeme ich (podobne ako hrozienka) vmiešavať do rozmanitých cereálnych kaší, múčnikov či ovocných šalátov. Ak vám vadí, že sú trochu tvrdšie, nechajte ich vylúhovať v horúcej vode alebo v čaji, kde tvrdé plody napučia a zmäknú, a potom ich môžete zjesť. Tiež stačí nechať sáčok pár dní otvorený a plody samé zvlhnú a zmäknú, pretože si „nasajú“ vlhkosť z ovzdušia.

 

Môj tip:

Paradajková polievka s kustovnicou čínskou

Suroviny: 1 hrnček Goji, 500 g pasírované paradajky, 1 kocka zeleninový bujón, 2 ks cibuľa,

2 PL olivový olej, 1 KL mleté chilli, 1 KL mletá rasca, 1 KL mletý koriander,

1 hrsť petržlenová vňať

 1. Kustovnicu dáme do misky a zalejeme vodou. Necháme ideálne na noc odležať, nech sa krásne napučí.
 2. Na oleji speníme cibuľku, pridáme chilli, kustovnicu a pasírované paradajky. Premiešame a necháme asi 5 minút povariť.
 3. Potom všetko zalejeme 0,5l vývarom, ktorý sme si urobili zaliatím bujónu vriacou vodou. Pridáme rascu a koriander.
 4. Varíme 15 minút na miernom ohni a potom rozmixujeme tyčovým mixérom.
 5. Na úplný záver pridáme nasekanú petržlenovú vňať. Dobrú chuť!

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: goji