Echinacea "alba", biela ( Echinacea purpurea "alba" L. )

Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií. Jej čerstvo vysušený koreň Dakotovia drvili na prach a sypali si ho do utŕžených rán, čo bránilo vzniku zápalov.

  • 5,10€

Echinacea "alba", biela ( Echinacea purpurea "alba" L. ) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Echinacea purpurea 'Alba' je kultivar, druh echinacey, ktorý sa vyznačuje nádhernou bielou farbou svojich kvetov. Biela echinacea kvitne bohato počas celého leta až do neskorej jesene.

 

Echinacea je rod patriaci do čeľade astrovité (Asteraceae).

Známa tiež ako rudbekia je snáď najznámejšou liečivou rastlinou tejto doby.

Je posvätnou bylinou severoamerických Indiánov.

Meno echinacea získala táto pôvabne kvitnúca rastlina podľa toho, že stredová časť jej súkvetia pripomína malého ježka. A jež sa po grécky povie echinos.

Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií. Jej čerstvo vysušený koreň Dakotovia drvili na prach a sypali si ho do utŕžených rán, čo bránilo vzniku zápalov. Hojili ním i poštípania hmyzom či dokonca hadie uhryznutia. Prášok z koreňa zarobili s čistou vodou na kašu a získali tak vysoko hojivé obklady. Počas liečby pili i dobre vyluhovaný čaj z koreňov a okvetných lístkov.

Bojovní Siouxovia zaradili echinaceu medzi svoje posvätné rastliny a využívali aj jej posilňujúce účinky pred lovom a bojom. Často žuli i čerstvé korene tejto krásne kvitnúcej rastliny. Práve vďaka svojim žiarivým kvetom sa dostala echinaceai do Európy.

Echinacea je bylina, ktorej z jej pomerne mohutného kolovitého koreňa vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru sú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode sú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety. Krásne súkvetie má priemer 8 -15 cm. Jeho jazykovité kvety starnutím ovisnú. Plody sú štvorhranné nažky a vyvíjajú sa zo samičích kvetov. Bylina dorastá do výšky 1-1,2 m. Listy sú drsné, podlhovasto vajcovité so zubatými okrajmi. Kvitne od júna do októbra. Kvetné lôžko je tmavo fialové až hnedé, drsné na dotyk - svojim tvarom pripomína šišku borovice. Purpurové lupene kvetu sú 4-6 cm dlhé. Má mnohopočetný zväzkovitý hnedý koreň.

Pomáha ničiť vírusy a baktérie, redukuje alergie a nevídane posilňuje náš imunitný systém, ktorého včasná reakcia na vírusy je rozhodujúca práve v čase epidémií chorôb z prechladnutia.

 

Pestovanie:

Je absolútne nenáročná na pestovanie. Pri pestovaní v záhradke jej musíme dopriať slnečné až polotienisté miesto, humóznu a výživnú pôdu, dostatok vlahy a určite sa nám odvďačí nádhernými kvetmi

Korene obsahujú množstvo cenných látok a to predovšetkým asi 1% echinacosidu, ďalej 1,5% silice, inulín, pentosany, polyiny, polyeny, vyššie mastné kyseliny, deriváty kyseliny kávovej, pyrrolizidinové alkaloidy, isobutylamidy, polysacharidy, triesloviny, steroly a flavonoidy. V poslednom čase sa užíva aj kvitnúca vňať, z úborov potom predovšetkým jazykové kvety. Tieto drogy obsahujú taktiež množstvo uvedených látok, avšak v menšom množstve. Za imunostimulačný efekt sú výraznou mierou zodpovedné polysacharidy.

Medzi ľudovými liečiteľmi sa traduje že korene ktoré pri styku s jazykom dokážu vyvolať dráždivý pocit popisovaný ako zvláštny druh "brnenia", sú z fytoterapeutického hľadiska najhodnotnejšie. Za tento špecifický jav sú zodpovedné práve isobutylamidy. Okrem vyššie uvedených látok obsahuje veľké množstvo nenasýtených alifatických zlúčenín, napr. echinacein. Všetky tieto látky zvyšujú obranné sily organizmu, tzv. nešpecifickú imunitu, a preto môžeme echinaceu zaradiť k rastlinným imunostimulátorom, či modulátorom imunitného systému.

 

Využíva sa čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zberá v marci až apríli alebo po skončení vegetačného obdobia v októbri. Podobne, aj keď zriedkavejšie, sa využíva vňať, ktorá sa zberá v júli. Koreň aj vňať sa po rozkrájaní alebo rozstrihaní sušia na prevzdušnenom mieste v tieni.

 

Liečivé vlastnosti: V súčasnosti je najväčší záujem o echinaceu ako o drogu, ktorá aktivizuje imunitný systém, a tým zvyšuje obranyschopnosť organizmu aj proti novodobým ochoreniam (AIDS, rakovina a pod.). Týmto smerom sa uberá aj vedecký výskum. Echinaceu sa odporúča konzumovať aj preventívne. Echinacea má protivírusové účinky, najmä pri ochoreniach dýchacích a močových ciest, pozitívne účinky pri chronických zápaloch kĺbov a blahodarné účinky na ťažko sa hojace rany a kožné ochorenia.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: echinacea