Bobkový list - Vavrín pravý (Laurus nobilis L.) / rastlinka v kvetináči
Je stálozelený strom alebo ker z čeľade vavrínovité (Lauraceae). Pochádza z Malej Ázie , Iránu a Sírie. Pestuje sa vo všetkých subtropických oblastiach , kde často aj zdivie .
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPBOB00001
- Dostupnosť: Skladom
-
7,90€
Bobkový list - Vavrín pravý (Laurus nobilis L.) / rastlinka v kvetináči
Rozšíril sa odtiaľ do celého Stredomoria a pôvodné kultivary boli dokonca prirodzenou súčasťou subtropických lesov. Vavrín mal významné postavenie v gréckej mytológii , a to najmä ako posvätná rastlina . Dožíva sa aj viac ako 300 rokov. Až na druhom mieste bol používaný ako korenie .
Charakteristika - Listy sú pomerne tvrdé, kožovité, predĺžené, kopijovité až oválne. Sú 10 – 50 mm dlhé a 20 – 50 mm široké. Majú vyvýšené a charakteristicky zvlnené okraje. Líce listov je tmavšie ako rub. Kvitne od marca do apríla, má biele, žlté až modročervené kvety. Je slabo aromatický, má trpkú až horkú chuť.
Zaujímavosť
Vavrínový strom bol zasvätený Apolónovi, gréckemu bohu veštby a básnictva. Jeho spojenie s veštením malo svoje opodstatnenie, pretože vo väčších dávkach pôsobia jeho listy mierne narkoticky, a preto môže navodiť tranz. Strecha Apollónovho chrámu v Delfách bola zhotovená iba z vavrínových listov, aby chránili pred čarodejníctvom a chorobami. Neskôr sa vavrínový veniec stal symbolom dokonalosti a korunovali sa ním básnici a atléti. Z latinského slovného spojenia 'laurea Coronati', čiže korunovať vavrínom, vznikol dnešný výraz laureát.
Vetvička vavrínu vraj navyše dokázala ochrániť pred úderom blesku a ukrytá pod vankúšom údajne prinášala krásne sny. Rovnako v Starom Ríme sa tešil vavrín veľkej úcte a vavrínové vence boli ozdobou Cézara a veľkých vojvodcov. Bobkový list je často využívaný ako okrasná rastlina , robia sa z neho rôzne ihlany , gule na kmienku a pod. Ľahko narkotické účinky čerstvých listov boli žiaduce pre kňažky a preto pred veštbami žuvali jeho listy.
Vavrín bol zasvätený aj Apollonovho synovi Aeskulapovi, bohu lekárstva, a užíval sa najmä ako prevencia proti moru. Vavrínový olej je súčasťou mnohých parfumov a používa sa k výrobe vavrínového rumu. (mňam J )
V staroveku sa tešil bobkový list, či vavrín, veľkej úcte. Bol považovaný za rastlinu boha Apolóna, znázorňovaného ako mladíka s vlnitými vlasmi ovinutými vavrínovým vencom. Bájka hovorí, že Apolónovi, bohu slnka, sa zapáčila krásna nymfa Dafné, ktorá bola premenená vo vavrínový strom. Preslávená delfská veštkyňa Pythia vydávala svoje proroctvá zrejme vďaka tomu, že kňažka prežúvala tuhé vavrínové listy a sedela na trojnožke ovenčenej vavrínom. V stredoveku dostávali mladí doktori, keď zložili úspešne skúšky, vence z vetvičiek vavrínu. Hovorili si "Bocca Laureáti" a z tohto pomenovania sa časom a skomolením zrodilo (slovenské) pomenovanie "bakalár". Tiež básnici, umelci a proroci boli dekorovaní vavrínovými vencami a oslovovaní čestným titulom laureát, čo je termín používaný až dodnes.
Pestovanie :
Na pestovanie nie je vavrín veľmi náročný, pestujeme ho v bežnom substráte na izbové rastliny, prihnojujeme od konca februára do konca septembra raz za dva týždne bežnými hnojivami na izbové rastliny. Vavrín pravidelne zalievame, hlavne pri „letnení“ na celodennom slnku, ale neprelievame, znesie skôr krátkodobé sucho než preliatie.
Od jari do jesene je ideálne ho pestovať vonku na záhrade alebo balkóne, kde znáša aj celodenné slnko. Pozor len na rastliny, ktoré nie sú na jar na ostré slnko ešte zvyknuté a mohli by sa spáliť. Takéto rastliny je lepšie dať na dva týždne do polotieňa, napr. pod strom, aby si postupne zvykli. Vavrín je pomerne odolný aj na nízke teploty, staršie rastliny znášajú teploty až -2 C, mladšie rastliny radšej nevystavujeme teplotám pod 0 ° C. Vavrín môžeme tvarovať rezom, ktorý veľmi dobre znáša .
Staršie rastliny kvitnú drobnými žltými kvetmi v jarných mesiacoch, ktoré sú cudzosprašné. Prezimovať vavrín je ideálne vo svetlej chladnej miestnosti pri teplote cca 3°C až 18°C. Pri nízkych teplotách zálievku výrazne obmedzíme.
Vavrín je vďaka svojim pevným listom s obsahom silíc minimálne napádaný škodcami. Výnimočne sa vyskytujú len puklice .
Čerstvé listy sú tmavo zelené, kožovité a na povrchu lesklé. Kvalitné sušené listy majú svetlozelenú farbu a nežiaduce sú na nich akékoľvek farebné škvrny. Sušené listy sa k nám najčastejšie dovážajú z Grécka, Talianska a Španielska. Celosvetovo najväčším producentom bobkového listu je Turecko.
Liečivé účinky bobkového listu :
-
posilňuje pamäť , koncentráciu , racionálne myslenie podmienené aktivitou a iniciatívou
-
zbystruje pamäť , prehlbuje myslenie a sústredenie
-
podporuje jasnozrivosť
-
prečisťuje - má detoxikačné účinky , čistí telo a kĺby od odpadových látok a solí kyseliny močovej
-
pomáha pri ochoreniach močového mechúra
-
podporuje trávenie a chuť do jedla
-
urýchľuje metabolizmus
-
nastoľuje pokojný spánok - stačí vložiť niekoľko listov pod vankúš
-
znižuje hladinu cukru v krvi
-
má protizápalové účinky
-
pôsobí ako protijed na mnohé jedy
-
tlmí bolesti v krížoch , je účinný pri bolestiach sedacieho nervu
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
https://www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:
Štítky: bobkový list, vavrín pravý