Sedmokráska obyčajná-(Bellis perennis L.)

V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam.





  • 3,20€

Sedmokráska obyčajná-(Bellis perennis L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď : Astrovité – Asteraceae

 

Bylina s prízemnou ružicou obráteno vajcovitých listov a s priamou bezlistou stonkou - stvolom, vysokým 5-15 cm a zakončeným úborom kvetov. Žlté kvety terča sú obojpohlavné, biele alebo ružovkasté jazykovité kvety v lúči sú samičie.

Kvitne od marca do októbra. Plody sú nažky bez chocholca. Ako všetky astrovité rastliny je i sedmokráska medonosná. Medovú šťavu vylučuje z osobitných žliazok na vrcholku semenníka. Šťavy je veľa, hmyz teda hojne navštevuje tieto kvety. Pretože každý deň sa rozvinie len asi jeden druh kvetov, postupujúc od okraja do prostriedku, trvá 12-15 dní, kým odkvitne celý úbor. Sedmokráska je zaujímavá aj tým, že potrebuje veľa vody. Ak má priaznivé životné podmienky, je schopná udusiť aj bodliak.

 

Pestované plnokveté formy sedmokrásky sú nevhodné na zber.

 

Sedmokráska je dostatočne známa na to, aby sa pri zbere zamieňala s inou rastlinou.

Kvetinka pochádza z Kavkazu, ako univerzálna liečivka bola známa už v stredoveku.

 

Predmetom zberu sú kvetné úbory a uplatňuje sa aj vňať. Úbory sa zberajú s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia hrebeňom, nožnicami alebo odštipovaním ručne. Materiál je citlivý na zaparenie. Suší sa vo veľmi tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni. Zber sa uskutočňuje od marca do septembra. Skladujeme v dobre zatvorených obaloch a chránime pred svetlom.

 

V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Homeopatická esencia sa používa i proti hubovitým ochoreniam (zvonka) a proti vrodenému nádorovitému rozšíreniu ciev.

 

Liečivé účinky sedmokrásky obyčajnej sú známe už od stredoveku. Používali ju predovšetkým pri liečení ťažko sa hojacich rán. V tomto období však verili, že má aj "krv prečisťujúce účinky" a odstraňuje ľadvinové a žlčové kamene. Tieto posledné indikácie však neboli farmakologicky skúmané a teda ani potvrdené. V súčasnosti sa droga sedmokrásky obyčajnej veľmi málo využíva, čo je na škodu nás všetkých. Možno tento nezáujem farmaceutov vyplynul aj z toho, že získať väčšie množstvo drogy je ekonomicky neefektívne.( a znovu ekonomika, že?!!!)

Oválne až kopijovité listy vytvárajú prízemnú ružicu. Kvety usporiadané v úboroch vyrastajú na priamych stvoloch. Okrajové, jazykovité kvety sú samičie, sú biele, na špičke naružovelé až červené. Žlté, rúrkovité kvety terčíka sú obojpohlavné.

 

Zberaná časť: Sedmokráskový kvet - Flos bellidis perennis

 

Zbierajú sa kvitnúce úbory, najlepšie okolo dopoludnia. Jarný zber poskytuje najkvalitnejšiu drogu. Úbory sa zberajú s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia. Zber sa môže urýchliť pomocou tzv. rumančekového hrebeňa. Inak sa odštipujú ručne alebo nožnicami so zásobníkom. Materiál je háklivý na zaparenie. Suší sa v celkom tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni (môže sa aj na slnku). Pomer zosušenia je asi 3:1. Zber možno robiť od marca až do septembra. Drogu skladujeme v dobre zatvorených obaloch a chránime pred svetlom. Droga nemá pach a chutí trochu nepríjemne a dráždivo.

 

Sedmokrásková vňať - Herba bellidis perennis

 

Zbiera sa i vňať, kvitnúca, najlepšie dopoludnia a na jar. Uplatňuje sa predovšetkým v ľudovom liečiteľstve.

 

Obsahové látky :

Táto rastlina obsahuje saponíny, triesloviny, horčinu, sliz, živice, organické kyseliny (octovú, oxalovú, jablčnú, vínnu), flavonoidy, minerálne látky, malé množstvá silice a inulínu.

 

Účinky :

Expektoračný účinok vyvolávajú saponíny. Protizápalové účinky zabezpečuje súčasné pôsobenie trieslovín, slizu i malého množstva silice, ktoré účinkujú aj adstringentne a hojivo (predovšetkým pri zastaralých kožných afekciách).

Posledné výskumy preukázali vhodnosť použitia sedmokrásky pri zápaloch močových ciest a predovšetkým pri liečbe glomerulonefritidy (zápale obličkových klbôčok).

 

KVET: ZÁPAR: Ako expektorans sa pripravuje asi 3% zápar; užívajú sa 2-4 šálky denne. Zápar sa môže pripraviť aj z 1 kávovej lyžičky (asi 1,5 g) drogy na šálku vody; pije sa 2 krát denne. Na obklady pri nehojacich sa ranách, najmä hnisavých vredoch predkolenia, sa zvonka aplikuje asi 10% zápar alebo odvar z čerstvej vňate.

 

MACERÁT: Ľudovo sa odporúča aj studený macerát z 2-3 lyžičiek na 1-2 poháre, čo je celodenná dávka.

 

VŇAŤ: ODVAR: Pripravuej sa asi 10% odvar z čerstvej vňate, ktorý sa používa externe na krvné podliatiny, nehojace sa rany, pri furunkulóze, kožných zápaloch i vyrážkach.

 

MOŽNOSTI KOMBINÁCIE S INÝMI DROGAMI:

Samostatne sa podáva droga iba zriedkavo, omnoho častejšie sa kombinuje do rôzných čajových zmesí. Podľa potreby je vhodné kombinovať drogu na zlepšenie expektorácie s plodom fenykla, vňaťou mäty piepornej, vňaťou tymiánu prípadne s kvetom podbeľu a listom ibiša a islandským lišajníkom. Na zlepšenie diurézy s listom brezy, vňaťou prasličky, vňaťou prietržníka holého, vňaťou zlatobyle prípadne pri súčasnom zápale močových ciest s listom bucco, listom ostružliny malinovej a listom medvedice.

 

Pri astme uvoľňuje krče a celkovo ukľudňuje čaj zo sedmokrásky: 30 g sedmikráskových kvetov s listami pridáme do 1 l studenej vody, ohrejeme a 3 minúty udržujeme pri vare. Potom necháme 10 minút vyluhovať a precedíme. Pijeme celý deň po malých šálkach, môžeme osladiť i medom. Pri migréne prelejeme 1 polievkovou lyžicou kvetov a listov sedmokrásky šálkou vriacej vody, necháme 10 minút vyluhovať a precedíme. Pijeme 2 až 3 krát denne. Pri zápale podhrudnice jednu polievkovú lyžicu kvetov a listov sedmokrásky dáme do studenej vody, necháme prejsť varom, 10 minút vyluhovať a potom precedíme. Pijeme denne 3 šálky medzi jedlami.

 

Na čistenie krvi prelejeme vrchovatú polievkovú lyžičku zmesi z dúšky materinej a sedmokrásky v šálke vriacej vody, krátko necháme vyluhovať a precedíme. Pijeme 2 až 3 šálky denne.

 

Pri dávivom kašli prelejeme polievkovú lyžicu kvetov sedmokrásky šálkou vriacej vody, necháme 10 minút vyluhovať a precedíme. Pijeme 3 šálky denne, medzi jedlami.

 

Zaujímavosť: Z jarných, mladých listov sedmokrásky obyčajnej sa v niektorých krajinách pripravuje šalát, či prívarok, ďalej sa použivajú nadrobno posekané lístočky na dochutenie zeleninových polievok, alebo spestrenie obložených chlebíkov.

 

Toxickosť: neboli zistené žiadne negatívne účinky.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: sedmokráska, sedmikráska