Zádušník brečtanovitý - (Glechoma hederacea L.)

Čerstvý zádušník je zdrojom vitamínov A a C. V jeho zložení nájdeme tiež až 7% trieslovín, horčiny (glechomin), živice, organické kyseliny, minerálne látky (draselné soli), saponíny, cholín a silice. Zádušník uprednostňuje vlhkejšie stanovište, darí sa mu takmer v každej pôde. Nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky. Kvitne od marca do júla.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPZADBRE00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 2,90€

Zádušník brečtanovitý - (Glechoma hederacea L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Rozšírenie:

Vyskytuje sa v miernom pásme Európy a Ázie, na sever zasahuje do Fínska, na juh do severného Talianska a Španielska, na východ do západnej Číny a na Sibír. Bol zavlečený na Azorské ostrovy, do Severnej i Južnej Ameriky (južné Kanada, USA, severné Mexiko, Patagónia) a juhovýchodnej Austrálie. U nás rastie hojne od nížin až do hôr.

 

Podmienky:

Zádušník uprednostňuje vlhkejšie stanovište, darí sa mu takmer v každej pôde. Nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky. Kvitne od marca do júla.

 

Popis:

Vytrvalá aromatická bylina. Nekvitnúce byle väčšinou plazivé, kvitnúce byle krátko vystúpené s výškou 10-20 (niekedy aj 40) cm. Čepeľ listov ľadvinovitá, srdcovitá až okrúhlo srdcovitá, na okraji vrúbkovaná, hladkoplodá, kvety stopkaté, koruna kvetov dvoj pyskatá, iba u samičích kvetov o niečo menšia ako u obojpohlavných kvetov. Dolný pysk je trojlaločný, farba kvetov najčastejšie modrofialová, ojedinele sa vyskytne aj vo farbe ružovej alebo bielej. Plody sú tvrdky.

 

Zber:

Zádušník môžeme zbierať aj po odkvitnutí, vtedy má už veľké, dobre vyvinuté listy, ktoré pokladáme za najlepší. Vlastný zber je jediná možnosť, pretože bylinka sa v lekárni a drogérii nepredáva. Zádušník je značne aromatická rastlina, v kuchyni sa uplatňuje aj ako korenie. Na liečebné účely sa začal používať v 12. storočí, v Európe sa stal známy ako takzvaný švajčiarsky čaj.

 

Využitie:

Zádušník, sa už podľa názvu najčastejšie používa na liečenie záduchu - prieduškovej astme; tu sa osvedčil predovšetkým u starších mužov. Čaj zo zádušníka pomáha tiež na kašeľ, dýchavičnosť a choroby dýchacích ciest.

Zádušník sa významne uplatňuje tiež u chorôb močového ústrojenstva. Uvoľňuje, pri dlhšom užívaní aj pomaly rozpúšťa močové kamene, piesok v obličkách a žlčové kamene. Odstraňuje bolesti pri zápale močového mechúra a močových ciest, uvoľňuje s tým súvisiacu zástavu močenia.

Je tiež súčasťou čaju proti pomočovaniu detí. Obsahuje veľa vitamínu C, čo ďalej rozširuje jeho použitie ako posilňujúci prostriedok pri hypovitaminóze (nedostatku vitamínov v organizme), chudokrvnosti a chrípke.

 

Silným odvarom zo zádušníka sa odporúča umývať kožné vyrážky, ekzémy a zle sa hojace rany.

Zádušník sa väčšinou pridáva do rôznych čajových zmesí, ale môžeme ho piť aj samostatne, pretože je úplne neškodný.

 

Príklady využitia:

Nálev zo zádušníka pripravíme z kávovej lyžičky sušenej vňate alebo dvoch lyžičiek čerstvej, zalejeme 1/4 l vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať. Ak chceme razantnejší účinok, pripravíme radšej odvar - rovnaké množstvo zádušníka necháme 3 minúty variť, 10 minút vylúhovať. Oboje pijeme 3x denne.

 

Sirup zo zádušníka - 20 g sušenej vňate zalejeme 1/2 l vriacej vody, necháme prejsť varom, 15 minút vylúhovať a zlejeme. Pridáme 1/2 kg medu a zahrejeme, až sa všetko spojí. Užívame polievkovú lyžicu 3-4x denne pri kašli a ďalších dýchacích problémoch vrátane ľahšej astmy.

 

Olej zo zádušníka - čerstvú vňať natrháme na kúsky, zalejeme olejom ( panenským) tak, aby bola potopená a necháme vylúhovať 10 dní. Zlejeme, používame na potieranie nôh pri kŕčových žilách.

 

Liečiteľstvo:

Čerstvý zádušník je zdrojom vitamínov A a C. V jeho zložení nájdeme tiež až 7% trieslovín, horčiny (glechomin), živice, organické kyseliny, minerálne látky (draselné soli), saponíny, cholín a silice.

Liečivé využitie má najmä vňať zádušníka, ktorá sa zberá v čase kvitnutia (od apríla do júla). Suší sa v tieni, pri umelom sušení do teplôt 35 ° C.

Vňať zádušníka sa dá ešte pred kvitnutím zbierať pre kulinárske využitie. V kuchyni sa uplatňuje čerstvá i sušená. Okorení mäsové, vaječné i zeleninové pokrmy, hodí sa do polievok i omáčok. Nesie príjemnú vôňu a korenistú chuť. Mladé listy zádušníka sa pridávajú do jarných šalátov, bylinkového masla, domácich majonéz, tvarohu, nátierok, spestrí aj varené zemiaky.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Bylina nemá vedľajšie účinky. Často sa kombinuje s inými bylinami v respiračných alebo urologických čajoch, napríklad s yzopom, šalviou, skorocelom alebo bazou čiernou.

 

Vonkajšie použitie:

Silnejší odvar zo zádušníka poslúži ako kloktadlo pri bolesti v krku. Ako obklad alebo bylinný kúpeľ pomáha s hojením rán, ekzémov a iných kožných neduhov. So zádušníkovým odvarom možno umývať vredy a hnisavé kožné zápaly.

V podobe masti alebo oleja pomáha zádušník proti kŕčovým žilám.

 

Recepty:

Vaječná omeleta so zádušníkom

Na 4 vajcia si podľa receptu pripravíme hrsť zádušníka, pór, mrkvu, cibuľu, 2 varené zemiaky, stolový olej, trochu mlieka, soľ a korenie.

Na oleji osmažíme nakrájanú cibuľu, nasekaný pór, nastrúhanú mrkvu a na kúsky nakrájané zemiaky. Medzitým rozšľaháme vajcia s trochou mlieka a nasekaným zádušníkom, zmes osolíme a okoreníme. Akonáhle je zelenina na panvici jemne do zlata opečená, pridáme k nej vaječnú zmes a necháme ju stuhnúť. Omeletu podávame s pečivom.

 

Upozornenie

Text nenahrádza lekárske vyšetrenie. Má iba informatívny charakter. Konkrétna liečba je vždy v rukách odborníka, tiež využívanie liečivých bylín by malo byť individuálne konzultované s lekárom.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: zádušník