Prvosienka jarná – ( Primula veris L. )

Prvosienka obsahuje glykozidy Primulaverin a Primaverin, ktoré pôsobia spoločne so saponínmi na uvoľňovanie hlienov z dýchacích ciest. Na účinné látky je bohatší podzemok. Kvety obsahujú viac silice.

  • 3,90€

Prvosienka jarná – ( Primula veris L. ) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudovo: primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina

 

Čeľaď: prvosienkovité (Primulaceae).

 

Popis rastliny:

Prvosienka je trváca bylina, až 30 cm vysoká. Má krátky valcovitý podzemok s početnými korienkami. Listy vyrastajú priamo z podzemku. Sú vajcovité až podlhovasto vajcovité, s okrajom vrúbkovaným, v mladosti zavinutým. Na rube sú listy s páperím. Z podzemku priamo vyrastá stvol, ktorý je žľaznatý, plstnatý a zakončený jednoduchým okolík kvetov. Kvety majú žltkasto zelený, nafúknutý rúrkovitý kalich, dlhú kvetnú stopku, korunu žĺtkovo žltú, dlho trúbkovitú a hore zvončekovito rozšírenú, na spodu s oranžovými škvrnami. Prvosienka kvitne počas apríla a mája. Plodom je tobolka.

Obe bylinné časti obsahujú najmä saponíny. Saponíny majú silný hemolytický účinok. Obsah saponínov počas vegetačného obdobia dosahuje dvakrát maxima, najprv v období kvitnutia a potom na jeseň, tomu je tiež uspôsobené obdobie zberu prvosienkových odnoží. Tiež obsahujú glykozidy Primulaverin a Primaverin, ktoré pôsobia spoločne so saponínmi na uvoľňovanie hlienov z dýchacích ciest. Na účinné látky je bohatší podzemok. Kvety obsahujú viac silice.

 

Použitie :

Čaj (odvar) z koreňa: Koreň je výborným liekom : na vykašliavanie

pri bronchitíde

pri zápaloch horných ciest dýchacích

pri ochorení močového mechúra

pri močových kameňoch

pri reumatizme

pri dne

pri vodnatení

 

Odvar z koreňa a kvitnúca vňať sa odporúča piť pri - pri migréne

 

Pri melanchólii

- 1 lyžica drveného koreňa na ¼ l vody. Varíme 10 minút, necháme ustáť.

 

Čaj (nálev) z kvetov:

čistí pleť

odstraňuje pehy

vyrovnáva vrásky

 

- 2 lyžičky kvetov alebo narezanej vňate prelejeme ¼ l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme vlažný, 1 šálku denne.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Hlavným využitím prvosienky je uvoľnenie hlienov a tým uľahčenie odkašliavania. Využíva sa v náleve. Je súčasťou radu liečivých čajových zmesí a extrakty s prvosienky sú súčasťou radu liekov určených práve na tento účel. Užíva sa pri zápaloch horných ciest dýchacích, pri akútnej a chronickej bronchitíde, pri chrípke či prechladnutí.

 

Príprava nálevu pre vnútorné použitie: vezme sa 10 gramov usušených prvosienkových kvetov alebo 1 polievková lyžica usušeného narezaného koreňa a zaleje s dvoma šálkami vriacej vody, nechá sa vylúhovať v uzavretej nádobe a potom sa scedí. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím. Pije sa jedna až dve šálky denne pri ochorení dýchacích ciest spojených so zahlienením.

V ľudovom liečiteľstve sa prvosienka odporúča pri závratoch, srdcovej slabosti, dne či obličkových kameňoch.

 

Zber a skladovanie prvosienky jarnej :

Prvosienkové kvety sa zbierajú v apríli a v máji, v období ich plného rozkvetu. Musí sa sušiť veľmi rýchlo na tienistom a vzdušnom mieste, aby si kvietky zachovali prirodzenú farbu. Ak sa použije umelé teplo, potom do teploty 40 ° C. Správne usušený kvet si zachováva prirodzenú žltú farbu, má slabo medovú vôňu a sladkastú chuť. Nesprávne usušené kvety menia farbu, zelenajú a hnednú, a tým strácajú na účinnosti.

Podzemok s korienkami sa zbiera buď skoro na jar, vo februári a marci, kedy začína vegetačné obdobie prvosienky, alebo sa zbierajú na začiatku leta a v auguste, kedy naopak vegetačné obdobie končí. Po dôkladnom umytí vodou a odstránení nadzemnej časti, sa suší rýchlo v tieni alebo umelým teplom do teploty 40 ° C. Čerstvé pakorene sú bez zápachu, usušením získavajú charakteristickú anízovú vôňu a odporne škrabľavú slizovitú chuť. Správne usušený podzemok má svetlo hnedú farbu a charakteristicky vonia.

 

Listy sa zbierajú v dobe kvitnutia, teda počas apríla a mája. Suší sa rýchlo na tienistom mieste v tenkých vrstvách do 5 cm.

Všetky rastlinné časti sa balia do papierových obalov. Uchovávajú sa na suchom mieste, chránenom pred svetlom a vlhkosťou.

Prvosienka je jarná bylinka, ktorá sa hodí na liečenie dýchacích orgánov. Obsahuje saponín, ktorý riedi hlieny, zlepšuje ich vykašliavanie a tlmí kašeľ. Takže prvosienka je vhodná na liečbu chrípok, prechladnutí, pri astme a pomáha aj pri suchom dráždivom kašli. Navyše pôsobí močopudne, tlmí zápaly, prispieva k rozpadu močových kamienkov. Jej ďalšou dobrou vlastnosťou sú upokojujúce účinky, pomáha pri strese, neurózach, nespavosti, migréne a je tiež miernym srdcovým tonikom.

 

Čajový nálev: Vrchovatú čajovú lyžičku sparíme v 1/4 litra vody, krátko vylúhujeme. Pri ťažkostiach užívame dvakrát denne.

 

Víno: Do fľaše voľne nasypeme prvosienkové kvety s okolíkmi tak, aby bola plná a potom ju zalejeme čistým, prírodným vínom. Víno musí kvety prekrývať. Fľašu ľahko uzavrieme a postavíme na dva týždne na okno, kam svieti slnko. Podávame pri srdcových ťažkostiach denne jednu až tri polievkové lyžice.

 

Čajové zmesi :

Čaj proti nespavosti: 50 g kvetov s okolíkmi prvosienky, 20 g kvetov kvetu levandule, 10 g ľubovníka bodkovaného, 15 g šištičiek chmeľu a 5 g koreňa valeriány lekárskej.

Vrchovatú čajovú lyžičku sparíme litrom vody a necháme tri minúty lúhovať. Pijeme veľmi teplé pred spaním a po malých dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

 

Kontraindikácie

Niekoľkonásobné prekročenie terapeutických dávok pôsobí jedovato, pričom prvým príznakom je vracanie; neskôr sa pripoja hnačky. Tehotným a kojacim ženám sa neodporúča užívať prvosienku.

 

Zaujímavosť

Táto bylinka dostala meno z latinského primus - prvý a ver - jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety. V ľudových poverách sa hovorí o tom, že na mieste, kde sv. Peter odložil kľúče, vyrástla prvosienka. Preto dostala pomenovanie „Petrov kľúč". Tento názov sa preniesol aj do českého, nemeckého i francúzskeho jazyka.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: prvosienka