Tomkovica voňavá, Zubria tráva, Zubrovka-(Hierochloe odorata L.)

Bežne rastie aj v USA a Kanade a Indiáni ju považujú za najposvätnejšiu z očisťujúcich bylín, splieta sa do dlhých vrkočov, ktoré veľmi príjemne a prenikavo voňajú a používa sa pri očistných, liečebných aj šamanských obradoch, pri hľadaní vízií, tiež do tabakových zmesí pre posvätnú fajku .
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPTOM00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 5,20€

Tomkovica voňavá, Zubria tráva, Zubrovka-(Hierochloe odorata L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľad: - Poaceae (lipnicovité)

 

Opis:

Vytrvalá, husto trstnatá vonná tráva. Kvitne v máji a júni. Vonia nápadne kumarínom. Rastie na suchých lúkach a pastvinách, vo svetlých hájoch od nížin do hôr, v SR je zaradená medzi kriticky ohrozené druhy.

 

Bežne rastie aj v USA a Kanade a Indiáni ju považujú za najposvätnejšiu z očisťujúcich bylín, splieta sa do dlhých vrkočov, ktoré veľmi príjemne a prenikavo voňajú a používa sa pri očistných, liečebných aj šamanských obradoch, pri hľadaní vízií, tiež do tabakových zmesí pre posvätnú fajku . Tomkovica je tradične Indiánmi viazaná do vrkočov a používaná takto k vydymovaniu, na užšom konci sa zapáli a nechá rozžeraviť, ak nechceme vrkoč spáliť celý, stačí tlejúci koniec odstrihnúť. (Jej vôňa je príjemná všetkým duchom, preto ju používame s rozvahou a v kombinácii so šalviou, ktorá zlých duchov zraňuje a zaháňa. Takto sa prilákajú len dobrí duchovia.) Pri vydymovaní uvoľňuje sladkú, teplú, ľahko vanilkovú vôňu. Jej dymom sa privolávali dobré sily k navodeniu dobrej atmosféry J

 

Používa sa aj na prípravu populárnej ZUBROVKY - poľskej liehoviny.

 

Tomkovica, tak ako škorica obsahuje látku kumarín. Kumarín je vo vyšších dávkach toxický pre pečeň a obličky. Tiež sa zistilo, že spôsobuje rakovinu u hlodavcov. Preto by si mali dávať pozor hlavne ľudia s pečeňovými problémami. Potvrdila to nórska štúdia, zverejnená v časopise Food and Chemical Toxicology.

 

No kedysi sa predpisoval v izolovanej forme ako liek pri určitých ochoreniach. U niektorých pacientov však došlo k nežiaducim účinkom, ktoré preukázali škodlivosť tejto látky.

 

To znamená len jedno, nepreháňajte to s množstvom, čiže všetko treba s mierou...

 

Nami ponúkané sadenice nepochádzajú z prírodného zberu, sú vypestované v našej záhrade v obci Machulince, okres Zlaté Moravce.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: tomkovica, zubria tráva, zubrovka