Štiav Záhradný-(Rumex Patientia L.)

Šťavel záhradný je nenáročná trvalka, ktorej sa dobre darí v pôdach hlbokých, vlhkých a zásobených živinami. Možno ju pestovať aj na mierne zatienených miestach. Je bohatý na vitamín C, E, K, A a vitamíny skupiny B. Obsahuje aj šťaveľan draselný, horčík, fosfor, síru, kremík v organickej podobe, vlákninu, aminokyseliny a chlorofyl.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPSTIA00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 3,90€

Štiav Záhradný-(Rumex Patientia L.) /  živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Stavikrvovité-Polygonaceae

 

Ľudové názvy: kyseláč, kyselák, šťavík, štibr, štíp, štiav, šóška

 

Opis:

Dvojdomá, vytrvalá bylina vysoká 30 až 100 cm (divá forma, pestovaný druh narastia tak cca 30 cm ) vyrastajúca z trvalého, guľovitého koreňa. Byle sú priame, málo vetvené, pozdĺžne ryhované, niekedy zospodu červenkasté. Listy bývajú mierne dužinaté a majú veľmi premenlivý tvar. Prízemné sú kopijovito podlhovasté, na báze majú špicaté, odstávajúce laloky a bývajú asi trikrát dlhšie než širšie. Horné byľové listy sú kopijovité, prisadnuté a objímajú byľ bazálnymi lalokmi.

 

V hornej časti sa byľ metlinovito rozvetvuje do niekoľkých vetví a na nich vyrastajú na tenkých, červenkastých stopkách drobné, jednopohlavné kvety združené po 4 až 8 do praslenov. Kvety majú šesť zelených, viac-menej červenkastých okvetných lístkov, tri vonkajšie sú menšie a tri vnútorné väčšie. V samičom kvete je šesť tyčiniek s jemnými nitkami s peľnicami a v samičom z troch plodolistov vytvorený vrchný, jednovaječný semenník s tromi červenastými bliznami. Peľ na blizny prenáša vietor, už slabý vánok stačí na rozochvenie peľníc. Len zriedkavo sú kvety opeľované hmyzom, ktorý si prilieta po peľ.

 

Po opelení sa zo semenníka vyvinie jednosemenná trojhranná nažka a vonkajšie okvetné lístky sa ohnú naspäť. Vnútorné lístky podrastú a tesne obalia nažku, sú však väčšie a vytvoria na nej tri krídelká. Takto vzniknuté útvary – krovky – bývajú veľké 3,5 až 5 mm, sú ružovkasté, blanité, srdcovito okrúhle a na báze majú malý výrastok, zvaný mozoľček. Nažky vnútri sú lesklé, hnedé až čierne.

 

Šťavel je u nás považovaný za burinu, v Stredozemí za chutnú zeleninu. Aj planý šťavel je zjari chutný, najlepšie však možno v kuchyni využiť šťaveľ záhradný, ktorý Vám ponúkame.

Šťaveľ sa v gastronómii používal po mnoho storočí, bohužiaľ potom naň na niekoľko stoviek rokov kuchári zabudli. Dnes sa opäť do kuchyne vracia ako moderná a zdravá surovina.

Možno, že si poviete, prečo pestovať šťavel, keď ho nájdeme všade - na lúkach, v priekopách, okolo ciest či pri lese.

V našom prípade sa ale jedná o rastlinu trochu inú, než tú bežne rastúcu v prírode. Šťavel záhradný (Rumex patientia L.) sa totiž využíva ako výborná doplnková zelenina.

 

Pestovanie záhradného štiavu:

Šťavel záhradný je nenáročná trvalka, ktorej sa dobre darí v pôdach hlbokých, vlhkých a zásobených živinami. Možno ju pestovať aj na mierne zatienených miestach.

Vysádzame ho na vzdialenosť 20-25 cm od seba.

Úrodu môžeme začať zbierať v čase, keď majú rastliny 4-5 listov, tie režeme alebo opatrne odtrhneme, aby sme nepoškodili púčiky v strede rastliny. Úrodu listov je možné zbierať každé 3-4 týždne, listy sú najjemnejšie od apríla do mája, no z vlastných skúsenosti môžeme potvrdiť, že listy sú skvelé až do mrazov.

Akonáhle sa objavia kvetné stonky, včas ich musíme vylámať, odstrihnúť, a tým podporíme rast nových listov a predĺžime si možnosť zbierať úrodu až do zimy.

Šťavel spoľahlivo prezimuje, na jednom mieste možno rastliny ponechať tri až päť rokov.

Listy štiavu sú najkrehkejšie na jar.

 

Liečivé účinky:

Šťavel má podobnú biologickú hodnotu ako špenát, v listoch je obsiahnutý tiež provitamín A, vitamín C, bielkoviny a minerálne látky. Prioritná je konzumácia surových listov vo forme rôznych osviežujúcich šalátov, možno z nich pripraviť aj jarné polievky. Výborné je tiež mäso obalené listami štiavu a následne zapečené. Šťavel možno použiť aj do omáčok či nátierok pre zvýraznenie chuti.

Je bohatý na vitamín C, E, K, A a vitamíny skupiny B. Obsahuje aj šťaveľan draselný, horčík, fosfor, síru, kremík v organickej podobe, vlákninu, aminokyseliny a chlorofyl. Štiav je jeden z najlepších zdrojov železa, ktoré vynikajúco pomáha pri zápche, ochoreniach krvi, kožných problémoch, reumatizme a poruchách trávenia. Je tiež výborný na zbavenie sa ťažkých kovov z tela, ako napríklad olova, arzénu a ortuti. Semená obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné na srdce.

Štiav má antioxidačné, antibakteriálne a antikarcinogénne účinky.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: štiav, šóška