LEVANDUĽA BIELA, ÚZKOLISTÁ, LEKÁRSKA - (Levandula angustifolia, „ALBA“)

Tento druh levandule má nádherné biele kvietky.

I napriek tomu, že kvitne na bielo, tak ju môžeme rovnako používať pre jej liečivé vlastnosti.

  • 3,70€

LEVANDUĽA BIELA, ÚZKOLISTÁ, LEKÁRSKA - (Levandula angustifolia, „ALBA“)

 

Čeľaď: hluchavkovité - (Lamiaceae).

Ľudové názvy: lavanda, lavendula, levendula, devandula, dulenka, vandelička

Tento druh levandule má nádherné biele kvietky.

I napriek tomu, že kvitne na bielo, tak ju môžeme rovnako používať pre jej liečivé vlastnosti. Svoje miesto má nielen na lúke a v záhrade, ale aj v kuchyni, lekárstve či kozmetike. Reč je o levanduli lekárskej (Lavandula angustifolia Mill.) – „sivej myške“ medzi rastlinami, ktorú sa oplatí pestovať tak pre krásu a potešenie, ako aj pre úžitok.

Poznáme ju ako skvelú vôňu zo šatníka našich babičiek, kde skrine nielen navoňala, ale odpudzovala mole. Pochádza z oblasti Stredomoria, do Európy ju priniesli Rimania. Používala sa ako ochrana pred morom, od 17. storočia ju používa ako dôležitú surovinu francúzsky voňavkársky priemysel.

Levanduľa je poloker dorastajúci do výšky až 40 až 70 cm, závisí od druhu a pestovateľských podmienok. Druhov a odrôd levandule je veľmi veľa, dosahuje rôzne výšky, farby kvetov i tvary lístkov. Pestuje sa mnoho kultivarov so svetlomodrými, fialovými, ružovými alebo tmavomodrými či bielymi kvetmi. Možno ich pestovať zo semien vysiatych na jeseň do misiek, na jar z nekvitnúcich výhonkov. My naše levandule zásadne rozmnožujeme vegetatívne, teda odrezkami, aby sme zachovali pravosť kultivaru.

 

Pestovanie :  Levanduli sa dobre darí na slnečnom stanovišti, s dobre priepustnou pôdou. Musíme ju pravidelne zrezávať. Pre udržanie kompaktných rastlín, levanduľu po prvom kvitnutí zostriháme cca na polovicu. Takto sa dočkáme opätovného kvitnutia. Druhýkrát ju striháme zavčasu na jar a nebojíme sa ju v tomto jarnom období zostrihať hlboko, čím docielime to, že rastlina bude vyzerať stále mlado.

LEVANDUĽKY si zasadíte tak, že celá zdrevnatená časť bude pod zemou a nad zemou necháte „trčať“ len zelenú časť, čiže všetko okrem zelených častí, dáte pod zem.

Levanduľa sa Vám takto nádherne rozrastie a bude mohutná a pekná. Hneď ako začne na začiatku leta odkvitať, tak ju zostrihnete o cca 2/3. Keď to urobíte včas, tak Vám bude ešte v tom istom roku druhý krát kvitnúť. Nebojte sa toho strihania. Na jeseň ju pristrihnete len esteticky (odstrihnete len odkvitnuté byľky), inak Vám vymrzne. Na jar cca na konci februára, začiatkom marca ju zrežete poriadne, to znamená, že necháte nad zemou len cca 10 -15 cm.

 

V zdravotníctve: môže mať ukľudňujúce,antibakteriálne i protikŕčové účinky, môže stimulovať krvný obeh, je žlčopudná, pôsobí proti nadúvaniu, proti astmatickým kŕčom a.i. Okrem toho znižuje krvný tlak, ukľudňuje žalúdok a zabraňuje hnačkám. Je to význačná liečivá rastlina. Na farmaceutické účely zbierame kvety levandule od polovice júna až do augusta. Z jednotlivých rastlín prstami stiahneme nie celkom rozkvitnuté kvety, môžeme odstrihnúť aj celé kvetonosné bezlisté stopky, prípadne aj vňať. Zber možno robiť viackrát, pretože kvety sa rozvíjajú postupne. Ideálna teplota na sušenie je do 35 °C. Správny pomer kvetov a vňate je päť ku jednej. Usušený kvet aromaticky vonia a má horkú chuť. Ako fytofarmakum levanduľu zaraďujeme do skupiny sedatív a derivancií.

Zápar z kvetov pripravíme z 1,5 g sušených kvetov, macerujeme päť až desať minút (čajová lyžička je 0,8 g).

 

Účinnosť kvetov možno porovnať s vňaťou medovky. Na vonkajšie použitie sa robí zápar z 12 g kvetov na liter vriacej vody, ktorý sa pridáva do kúpeľa ako antireumatikum, tiež na upokojenie, proti únave a depresii. Inhalácie urýchľujú liečenie katarov priedušiek, chrípky, angíny a bronchitídy.

 

Silný odvar alebo tinktúra sú dobré ako kloktadlo, čistia drobné vriedky v ústnej dutine, uvoľňujú zajakávanie a ochrnutie jazyka.

Veľmi sa cení levanduľový olej (čerstvo posekané kvety sa macerujú šesť až osem týždňov v olivovom oleji), ktorý sa vtiera do pokožky na boľavé miesta. Pomáha pri reume, po úrazoch, pri vykĺbeninách, natrhnutých svaloch, zápaloch nervov, migréne a môže sa užívať aj v teplom čaji (desať kvapiek na lyžičke). Pri nevhodnej kombinácii s inými liekmi môže mať vedľajšie účinky, ako sú napríklad zápcha, eufória, kašeľ, nauzea, dávenie, zúženie pupíl, kožné zápaly. Interakcia – spolupôsobenie sa zistilo aj pri súčasnej aplikácii narkotík, sedatív, hypnotík, benzodiazepínov či alkoholu. Prípravky z levandule lekárskej by nemali užívať gravidné a dojčiace ženy, pretože silica je relatívne toxická. Silica z levandule je obľúbená aj v kozmetike. Jedna kvapka na spánky odstráni bolesti hlavy (väčšie dávky dráždia pokožku).

 

Pomáha aj pri celulitíde (stvrdnutí kože podkožného väziva).

V kuchyni má levanduľa tiež svoje miesto. Kvety aromatizujú džemy či cukor. Pripravuje sa z nich aj levanduľový ocot, ktorý sa pridáva do šalátov a omáčok. Okrem toho levanduľa svojou vôňou osvieži váš šatník a účinne ochráni bielizeň proti moľom. Levanduľa v plátennom vrecúšku a položená vedľa vankúša alebo pod ním vám zaručí pokojný spánok.

V kuchyni: Ako zelené korenie sa používajú kvety, listy, často spolu s rozmarínom. Korení sa vždy malými dávkami.V kuchyni pridávame kvety do listových a ovocných šalátov, do rebarborového a iných džemov, vyrába sa z nich levanduľový ocot. Listy i kvety sú často súčasťou koreninových zmesí, vetvičky namočené do oleja sa používajú na potieranie mäsa pripravovanom na ražni.

Na rastlinách levandule sa škodcovia vyskytnú zriedka. Môžu ich však napadnúť húsenice alebo huba Septoria levadulae. Vtedy treba hneď aplikovať vhodné postreky. Ešte predtým kvety ostriháme. So zberom počkáme, až uplynie ochranná lehota po chemickom ošetrení.

 

Môj typ:

Fazuľový kastról zo stredomoria:

2 lyžice oleja, 2 cibule, 200 g klobásy (cesnakovej), 2 strúčiky cesnaku, 300 g paradajok, 400 g varenej fazule (aj z konzervy), 200 g cukrovej kukurice (mrazenej, konzervovanej), soľ, mleté korenie, 2 lyžice čerstvej bazaličky, lyžica oregána, ¼ lyžičky levandule, ½ lyžičky rozmarínu, ¼ lyžičky tymiánu, 2 bobkové listy.

Na oleji opečieme do červena na kolieska nakrájané klobásy, vyberieme a odložíme nabok. Potom opečieme nakrájanú cibuľu a cesnak, zasypeme pokrájanými paradajkami, podusíme, pridáme fazuľu a kukuricu a 10 min. dusíme spolu s kolieskami klobásy, bazalkou, levanduľou, rozmarínom, tymiánom a bobkovým listom. Osolíme a okoreníme. Ak treba, podlejeme troškou vody, alebo zahustíme lyžicou múky rozmiešanou vo vode.

Viac tu: Levanduľa lekárska, úzkolistá

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: levanduľa