Kocúrnik záhradný, mačacia bylinka „SUPERBA“ – ( Nepeta faassenii " Superba " L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

Ako už sám názov napovedá, kocúrnik silne súvisí s mačkami. Zatiaľ čo na človeka a ďalšie cicavce má len minimálne účinky, pre jej pôsobenie na mačky sa jej niekedy hovorí "mačací kokaín". U ľudí lieči nervové ťažkosti, zažívacie problémy, tlmí kŕče, znižuje krvný tlak, podporuje potenie a znižuje teplotu.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPKOC00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 2,90€

Kocúrnik záhradný, mačacia bylinka „SUPERBA“ – ( Nepeta faassenii " Superba " L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Ako už sám názov napovedá, kocúrnik silne súvisí s mačkami. Zatiaľ čo na človeka a ďalšie cicavce má len minimálne účinky, pre jej pôsobenie na mačky sa jej niekedy hovorí "mačací kokaín". Vo voľnej prírode sa mačky v poraste kocúrnika váľajú, trhajú a hryzú listy a nakoniec sa zvinú do klbka. Toto správanie je vyvolané najmä látkou nepelakton, ktorá sa uvoľňuje do vzduchu a ktorú mačky vdychujú. Rovnaký efekt majú aj výťažky z čerstvých rastlín alebo sušené rastliny, ktoré sa napr. pridávajú do hračiek (mačiek) alebo sa vo forme postreku aplikujú na škrabadlá. Efekt vyvolaný kocúrnikom trvá päť až desať minút. Potom dochádza k útlmu, čiastočne aj preto, že mačky časti kocúrnika obvykle zjedia, takže ten na ne potom pôsobí ako sedatívum.

 

Uvádza sa, že kocúrnik pôsobí len asi na polovicu mačiek. Mačky, ktoré sú naň vnímavé reagujú s rôzne silnou intenzitou. Nebol spozorovaný rozdiel medzi mačkami a kocúrmi, ale je zaujímavé, že mačiatka mladšie ako osem týždňov nielenže na kocúrnik nereagujú vôbec, ale často k nemu priamo prejavujú odpor. Domnievame sa, že senzitivita je dedičná. Podrobný výskum však nebol vykonaný. Myslíme si, že rastlina láka mačky svojou vôňou zámerne, pretože im pri váľaní sa v poraste priľnú na kožuchu semienka kocúrnika. Tie potom mačky pri svojich potulkách roznesú po okolí a tým zaistia ďalšie rozšírenie rastliny.

 

Jedná sa o maximálne 60 cm vysokú trvalku rastúcu v trsoch. Stonka je priama, štvorhranná vetvená s hustou krátkou plsťou. Listy sú srdiečkovitého tvaru, vrúbkované pílkovité. Kvety rozkvitajúce od júla do septembra sú malé; rastlina má biele alebo slabo ružové, až modré alebo fialové kvety. Plodom je hladká tvrdka. Rastlina je pôvodom z Európy a niektorých častí Ázie. V prírode rastie v horských oblastiach, blízko vodných tokov, pozdĺž ciest, na medziach a v krovinách. Rodové meno rastliny (nepeta) je zrejme odvodené od talianskeho mesta Nepete, v ktorého okolí sa kocúrnik kedysi hojne pestoval.

V súčasnej dobe je kocúrnik doporučovaný pri liečbe prechladnutia a horúčky, pretože podporuje potenie a znižuje teplotu. Ďalej pomáha od bolestí hlavy nervového pôvodu a pri poruchách trávenia. Vo forme obkladu upokojuje podráždenú pokožku. Čerstvo nasekaná rastlina má hojivé účinky na pomliaždeniny.

Lieči nervové ťažkosti, zažívacie problémy, tlmí kŕče, znižuje krvný tlak.

 

Ďalšie účinky rastliny: pomáha pri nepokoji, nervozite, popudlivosti, melanchólii, podráždenosti, nespavosti, insomnia-psychických problémoch, duševnom napätí, ďalej má sedatívny účinok, pôsobí pri nervových ťažkostiach, pri poruchách trávenia - zažívacích ťažkostiach, svalových kŕčoch, vysokom tlaku krvi – hypertenzii (znižuje tlak krvi). Uvádzaná je aj pomoc pri nadúvaní, kŕčoch žalúdka, kŕčoch žlčníka, bolestiach žlčníka, pri hnačke u detí a kojencov – pri bolestiach brucha, kŕčoch brucha (pridáme trošku do dojčenskej fľaše), pri menštruačných bolestiach a problémoch, pri zvýšenej teplote, pri horúčkach, ranách a pomliaždeninách.

Rastlina kvitne počas celého leta a má príjemnú, výraznú vôňu. Hodí sa pre liečbu dojčiat, malých detí, vhodná je aj pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Používané časti: Zbiera sa kvitnúca vňať. Vňať sa zrezáva asi 20 cm nad zemou, aby rastlina mohla dorásť. Obvykle sú 2-3 úrody do roka. Kocúrnik schne pomerne dobre a suší sa v tieni. Má zhruba podobné pôsobenie ako medovka. Je to mierne sedatívum. Zvlášť v pediatrii sa užíva aj ako liek proti hnačkám u detí. Tlmí menštruačné bolesti, zvlášť menštruačné kŕče. Zvyšuje potenie a mierne znižuje zvýšenú teplotu alebo horúčku, čo sa využíva na odstraňovanie nepríjemných druhotných ťažkostí pri chrípke, nachladnutí (pôsobí podobne ako Paralen, paracetamol).Ako sme už spomenuli, tak mierne znižuje krvný tlak.

 

Spôsob použitia: z kocúrnika sa robí tinktúra, ktorá sa užíva 3x 30 kvapiek denne. Ako čaj sa pripravuje formou nálevu. Pijú sa 3 šálky denne. Je vhodná aj pre kojencov na bolesti a kŕče v brušku. V tom prípade sa pridáva zriedený nálev do dojčenskej fľaše.

Hodí sa pre liečbu malých detí, vhodná je aj pre tehotné a dojčiace ženy. Použitie v kozmetike: z kocúrnika sa destilujú vonné silice, ktoré sa využívajú v parfumérii.

 

Použitie v kuchyni: Lístky kocúrnika možno v primeranom množstve pridávať do plniek, pod pečená mäsa, do údenín a podobne.

 

Možnosť zámeny: Existuje niekoľko variantov kocúrnika (citriodora, compacta), všetky však krásne a prenikavo voňajú, majú podobné účinky. Keďže sa jedná o rastlinu pestovanú, možno si ju pomýliť asi iba s medovkou alebo s nejakým druhom mäty, to je však naozaj málo pravdepodobné, pretože ten kto sa len trošku vyzná v bylinkách, tak sa s vysokou pravdepodobnosťou nepomýli.

 

Kocúrnik má rád priame slnko (znesie aj mierne zatienenie) a ľahkú dobre odvodnenú pôdu. Keď nezbierame vňať pre bylinkárske účely, je dobré rastlinu na jeseň zostrihať. Nevymŕza.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: kocúrnik