Mäta pieporná - (Mentha piperita L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

Viac ako tritisíc rokov využíva čínska medicína účinok éterických olejov nachádzajúcich sa v lístkoch rastlinky mäty priepornej. Ľudia kedysi mätu sypali na miesta odpočinku a pokoja. Rimania ju miešali s medom, aby im osviežovala dych a prekryla tak pozostatky „alkoholických orgií“.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPMETPIE00008
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 3,10€

Mäta pieporná - (Mentha piperita L.) / rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Ľudové názvy:  promincka, promincľa. promincľová, alebo vetrová zelina

 

Charakteristika:  Trváca bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), s drevnatým podzemkom, z ktorého na všetky strany vyrastajú podzemné výbežky. Má 30-60 cm vysokú štvorhrannú, hnedo-fialovú stonku s vajcovito-kopijovitými listami a bielo-ružové kvety s modrofialovým nádychom. Kvitne od júla do septembra. Vonia mentolom.

Listy na stonkách sú krížmo protistojné, vajcovito kopijovité, krátkostopkaté a na okrajoch pílkovité. Na čepeli listov sú bodkované žliazky obsahujúce silicu. Bledoružové až fialové slabo dvojpyskové (4-cípe) kvety sú v papraslenoch nahlučené v koncových klasoch. Celá rastlina je silne aromatická. V ľudovom lekárstve sa mäta používa na zmiernenie bolesti, najmä pre priaznivý účinok silice (mentolu) na potláčanie citlivosti nervových zakončení, podporu vylučovania žlče pri trávení, proti hnačke (najmä pre jej obsah trieslovín). Medonosná.

Viac ako tritisíc rokov využíva čínska medicína účinok éterických olejov nachádzajúcich sa v lístkoch rastlinky mäty priepornej. Ľudia kedysi mätu sypali na miesta odpočinku a pokoja. Rimania ju miešali s medom, aby im osviežovala dych a prekryla tak pozostatky „alkoholických orgií“. Ženy v starovekom Grécku si zase mentolovou masťou natierali stuhnuté ramená a nohy. Dnes je mäta mimoriadne obľúbená najmä v islamských krajinách.

Aromatické listy mäty majú neobyčajne chladivý účinok na náš organizmus a pomáhajú odvádzať z neho teplo. Je úplne jedno, či si dáte šálku horúceho či studeného mätového čaju, limonádu, alebo nanesiete rastlinný olej resp. masť priamo na vašu pokožku. V každom prípade, mäta svojím osviežujúcim účinkom povzbudzuje naše telo zvnútra i zvonka. Nielen v letných horúčavách, ale aj po hodine aerobiku dokáže príjemne osviežiť a znova „postaviť na nohy“.

 

Pestovanie:

Darí sa jej vo vlhkej humóznej, dobre vyhnojenej a čiastočne zatienenej pôde v teplejších chránených polohách. Rozmnožujeme vegetatívne. Kultúra vyžaduje vlahu a očistenie od buriny. Častým zhubným škodcom rastliny je hrdza mätová (Puccinia menthae Pers.). Jej výtrusmi napadnuté časti sa v droge nesmú vyskytovať. U nás je šľachtená.

Zbierame vňať prv, ako začína kvitnúť a to viac ráz do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme predišli hrdziam, ďalšie postupne, ako stonky narastajú. Sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga) oddelene kvôli vôni (aby nenapáchla). Uschovávame dobre uzavretú, najlepšie v dvojitých papierových vreciach (nie z plastickej látky, lebo sa zdusí, ani z plátna, lebo zvlhne) a chránime pred svetlom a vlhkom. Dlhším skladovaním sa znehodnocuje.

Herba menthae piperitae. Má silný mentolový pach a korenistú chladivú chuť.

Mäta dodáva pokrmom špecifickú chuť exotiky. Mnohé národy ju používajú ako prísadu do stravy či nápojov. A vedia, prečo to robia! Tlmí totižto kŕče v tráviacom ústrojenstve, zmierňuje nafukovanie, povzbudzuje chuť do jedla, upravuje činnosť pečene a žlčníka. Možno ňou okoreniť mäso, ryby, ale je vhodná tiež do omáčok, polievok a plniek. Vynikajúco dochutí olej, ocot, alebo miešané „drinky“.

Protizápalový a antiseptický účinok rastliny sa využíva pri zápaloch horných dýchacích ciest a slizníc ústnej dutiny. S nepríjemným zápachom z úst možno bojovať kloktadlom pripraveným zo zmesi z mäty, rumančeka a šalvie. Byliny treba opatrne povariť vo vode, potom krátko lúhovať a precediť. Týmto odvarom vyplachovať ústa niekoľkokrát denne.

Používa sa v lekárnictve, voňavkárstve, potravinárstve atď. Tvori súčasť liekopisnej vetrovej čajoviny a iných liečiVých prípravkov na rôzne vnútorné i vonkajšie použitie. V domácnostiach sa z nej pripravujú aromatické čaje.

Zvonka slúži do kloktadiel, alebo do kúpeľa, na vdychovanie (inhaláciu), ako náplň bylinných vrecúšok, čerstvá vo forme náplasti na čelo pri bolení hlavy atd. Získaný mentol z drogy tvorí základ rozličných výrobkov.

 

Zbiera sa list (Folium menthae piperitae), a to niekoľkokrát do roka. Zber sa vykonáva alebo priamo ručne, alebo zdŕhaním z požatých rastlin a rýchlo sa usuší. Droga obsahuje až 2 % voňavej mätopiepornej silice, triesloviny a horčiny.

Zo silíc sa vylučuje známy kryštalický mentol, ktorý je výborným dezinfekčným prostriedkom a má okrem toho žlčopudný, proti nadúvaniu a kŕčom pôsobiaci účinok. Podporuje trávenie a pôsobí osviežujúco.

Preto sa vo farmácii droga používa na prípravu početných galeník, ako liečivých čajov, aromatických vôd, liehov a sirupov, ako aj na získavanie mätopiepornej silice (Oleum menthae piperitae) a mentolu. Droga sa tiež využíva pri výrobe likérov, v cukrárenskom priemysle a v kozmetike.

 

Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností. 

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: mäta