Aloe stromovitá – (Aloe arborescens, L.) 3 ročná
Aloe je najpôsobivejšia medicínska bylinka, ktorú vytvorila príroda. Aloe arborescens (aloe stromovitá) je rastlina s obzvlášť vysokou medicínsku hodnotou. Aloe arborescens má koncentráciu účinných látok oproti Aloe vera trikrát vyššiu.
- Bylinkyplus s.r.o.
- RBALO00001
- Dostupnosť: Skladom
-
13,50€
Aloe stromovitá – (Aloe arborescens, L.) /rastlinka v kvetináči
3 ročná
Čeľaď: asfodelovité - (Asphodelaceae)
Aloe stromovitá (Aloe arborescens) je druh sukulentnej rastliny z rodu aloe, ktorý pochádza z južnej Afriky (Juhoafrická republika, Malawi), rastie v suchej klíme. Rastie prevažne na horských hrebeňoch a skalách, tiež na krovinatej buši, v pásme od morského pobrežia až do hôr. Existuje mnoho hybridov. Tento druh aloe sa podobne ako aloa pravá používa v bylinnej medicíne. Jej výťažky pomáhajú pri hojení rán a popálenín, cukrovke a zvýšenej hladine krvných lipidov. Tieto pozitívne účinky sú prisudzované prítomnosti látok, ako sú polysacharidy, antrachinóny, C-glykozidy a lektíny.
Opis:
Aloe stromovitá je sukulentná rastlina kríkového vzrastu s holým kmienkom, ktorá dorastá do výšky až 200 cm, výnimočne 400 cm. Samozrejme, len vo svojej domovine. My ju neustále zastrihávame, zaštipujeme a oberáme liečivé listy, takže v našich podmienkach sa jedná o peknú a kompaktnú rastlinu, ktorú vieme komfortne pestovať aj doma na okne a porastie len do takej výšky, do akej ju pustíme, napr. 30 cm.
Tvorí dužinaté zelené až šedozelené listy dlhé od 10 – 20 a až do 60 cm. Okraje listov sú zubaté s celkom mäkkými tŕnikmi. Vnútri listu sa nachádza priehľadný polotekutý gél s obsahom už uvedených liečiv. Na jednoduchom kvetnom stvole vytvára žiarivo červené kvety dlhé 4-5 cm.
Pestovanie:
Aloe stromovitá je často pestovaná ako okrasná rastlina, čo je celkom škoda vzhľadom na jej skvelé, liečivé účinky. Tento druh je navyše populárny v modernom záhradníctve a domácom lekárstve. Schopnosť uchovávať v listoch zásobné látky jej umožňuje prežiť v oblastiach s nízkym úhrnom zrážok, čo je ideálne pre skalky a záhrady s malým množstvom vody. No v našich končinách samozrejme musí ísť na zimu dovnútra, pretože nie je schopná prežiť mráz. Je pomerne odolná voči škodcom. V trópoch a subtrópoch sa pestuje celoročne na vonkajších záhradách, zatiaľ čo v miernom podnebí ju možno pestovať ako prenosnú rastlinu - v lete vonku, v zime v byte alebo zimnej záhrade. Vyžaduje slnečné miesto a obmedzenú zálievku. V zimnom období potrebuje teplotu aspoň 5 ° C. Ideálna teplota na prezimovanie sa pohybuje okolo 15-19 ° C. Darí sa jej v hlinito-piesočnatej pôde. Pri pestovaní v kvetináči nevyžaduje presádzanie často – stačí raz za tri až štyri roky.
Využitie:
Gél obsiahnutý v listoch pomáha proti lupienke. Popáleniny sa liečia priložením rozdrvených listov na poranené miesto. Priemyselne sa šťava spracováva sušením, konečný produkt nazývaný Saburo je súčasťou mnohých liekov, ako sú napríklad švédske kvapky. Zuluovia používajú prášok zo sušených listov ako ochranu proti búrkam.
Zbierajú sa čerstvé listy po celý rok podľa potreby, my ho nesušíme. Ak ich chceme použiť vnútorne, rastlinu pred zberom 10 dní nezalievame, potom odoberieme listy a uložíme ich v chladničke v zásuvke na zeleninu, aby k nim nemalo prístup svetlo (najlepšie ešte zabalené do papiera). Tak sa v maximálnej miere zaktivujú účinnej látky.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
Aloe stromovité - liečivé účinky
Upozornenie:
Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností .
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na Aloe stromovité - liečivé účinky