Slaná bylinka, Morská špargľa, Slanorožec európsky (Salicornia Europaea, Arthrocnemum glaucum L.) / živá rastlinka v kvetináči

Morská špargľa (Arthrocnemum glaucum) je unikátna rastlina s nezvyčajnou slanou chuťou, ktorá je obľúbená najmä v stredomorskej kuchyni. Pestujme ju pre jej kulinárske a zdravotné benefity, ktoré oceníme nielen v kuchyni, ale aj pri starostlivosti o naše zdravie.





  • 4,99€

Slaná bylinka, Morská špargľa, Slanorožec európsky (Salicornia Europaea, Arthrocnemum glaucum L.) / živá rastlinka v kvetináči

 

Český názov: Mořský chřest, salicorne, mořská fazole či slanomil
Botanický názov: Arthrocnemum glaucum, Salicornia Europaea
Čeľaď: Láskavcovité (Amaranthaceae)

 

Základné informácie

Morská špargľa, Slanorožec európsky je unikátna trvalka pochádzajúca z oblasti Stredomoria. Rastie na brehoch Stredozemného mora, kde čerpá svoje jedinečné vlastnosti zo slanej pôdy. Dosahuje výšku do 40 cm a má husté, mäsité stonky tmavozelenej farby. Táto rastlina je obľúbená v stredomorskej kuchyni, kde vyniká svojou prirodzenou slanou chuťou a jemnou textúrou.

 

Opis rastliny a jej habitus

Morská špargľa je nízka, husto rozvetvená rastlina s dlhými, šťavnatými stonkami. Jej listy pripomínajú malé výhonky slanivky. Počas leta kvitne drobnými žltými kvetmi, ktoré ešte viac zdôrazňujú jej dekoratívny vzhľad. Rastlina je mrazuvzdorná do teplôt -5 °C, čo ju predurčuje na pestovanie aj v našich podmienkach s primeranou starostlivosťou. (Ako prenosná rastlina, teda na zimu ju umiestnime dnu).

 

Pôvod a história bylinky

Morská špargľa má svoje korene v oblastiach Stredozemného mora, kde rastie prirodzene, divoko na slaných pobrežiach a v mokradiach. Už v minulosti bola známa svojimi liečivými a kulinárskymi vlastnosťami. Ľudia ju využívali na zlepšenie trávenia a dochucovanie pokrmov. V minulosti ju naši predkovia využívali nielen ako potravinu, ale aj na liečebné účely. Jej slaná chuť a výživové hodnoty ju robia obľúbenou súčasťou jedálnička.

 

Pestovanie a starostlivosť

Uprednostňujme slnečné miesta s priepustnou pôdou. Morskú špargľu polievajme jemne, aby pôda zostala vlhká, ale nie premokrená. Z času na čas môžeme do vody na zavlažovanie pridať trochu soli, aby sme zvýraznili jej chuť a hlavne rastlina to miluje, pretože jej to pripomenie jej domov pri mori ????. Táto rastlina nie je úplne mrazuvzdorná, preto ju môžeme pestovať ako prenosnú rastlinu alebo ako izbovú kvetinu. Odoláva teplotám do -5°C, ale na zimu ju odporúčame chrániť pred silným mrazom. V zime ju nechajme prezimovať v interiéri pri izbovej teplote alebo pri teplotách 6 - 8 °C pri menšej zálievke.

 

Zdravotné benefity

Morská špargľa je nielen chutná, ale aj zdraviu prospešná, je bohatá na minerály a stopové prvky, ktoré podporujú trávenie a celkové zdravie. Pomáha pri žalúdočných problémoch, pri odvodnení organizmu, povzbudzuje chuť do jedla a uľahčuje trávenie. Odporúčame ju ako súčasť diéty bez soli, je skvelou alternatívou na dochucovanie jedál.

 

Použitie v kuchyni

Listy morskej špargle používame v stredomorskej kuchyni do šalátov. Môžeme ju jesť surovú, blanšírovanú alebo vyprážanú. Je obľúbenou súčasťou marinád v Grécku a Taliansku a môže nahradiť soľ v rôznych pokrmoch. Je skvelá na dochucovanie šalátov, omáčok a cestovín, na prípravu skoro všetkých stredomorských marinád. Nahrádza klasickú soľ a dodáva pokrmom originálnu chuť.

Prvá vec, ktorú bezpodmienečne musíme urobiť, keď sa stretneme so slanorožcom, je ochutnať ho v surovom stave. Stačí si vziať kúsok a smelo zahryznúť. Aj keď sme pripravení na slanú chuť, aj tak nás môže niečím prekvapiť a zaskočiť. Možno ucítime jemné citrónové, olejové, cesnakové alebo morské tóny, čo nám hneď napovie, s čím sa táto surovina najlepšie snúbi na tanieri. Hodí sa k nej nielen spomenuté ingrediencie – cesnak, citrón, morské ryby a morské plody – ale aj paradajky, zemiaky, cestoviny, kyslá smotana, sezamový olej, zázvor alebo klasická zálievka do šalátov.

 

Recept na šalát s morskou špargľou:

Ingrediencie:

  • 2 hrste listov morskej špargle
  • 1 paradajka
  • 1 uhorka
  • 1/2 červenej cibule
  • 2 lyžice olivového oleja
  • Šťava z 1 citróna
  • Soľ a korenie podľa chuti

Postup:

  1. Listy morskej špargle umyjeme a osušíme.
  2. Paradajku, uhorku a červenú cibuľu nakrájame na tenké plátky.
  3. Všetky ingrediencie zmiešame v miske.
  4. Dochutíme olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a korením.
  5. Podávame ako predjedlo alebo ľahký hlavný chod.

 

Zaujímavosti a tipy

  • V Grécku a Taliansku je súčasťou tradičných marinád a šalátov.
  • Má dekoratívny vzhľad, čo z nej robí zaujímavú súčasť jedlých záhrad.
  • Vhodná je aj pre začiatočníkov v pestovaní byliniek.

 

Upozornenie

Pri nadmernom použití môže spôsobiť presolenie jedál. Je preto dôležité dávkovať ju opatrne.

 

Záver

Morská špargľa soľ je ideálnou bylinkou pre milovníkov stredomorskej kuchyne a zdravého životného štýlu. Spojme kulinárske umenie s prírodou a doprajme si jedinečný zážitok plný chuti a zdravotných benefitov.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: slaná bylinka