Slamiha talianska, úzkolistá (Curry, kari) - (Helichrysum italicum L.)
Slamiha talianska alebo aj kari (latinsky Helichrysum italicum) je bylinka, ktorá pochádza z Talianska a Francúzska (niektoré zdroje uvádzajú Turecko). Rastlina má široké využitie v liečbe rôznych neduhov. Uľaví pri kŕčoch svalov, menštruačných a klimakterických problémoch. Uľaví aj pri nachladnutí, zlom trávení, migréne, nespavosti alebo aj pri plesňových chorobách. Rastlina je silne aromatická a dodáva jedlám lepšiu chuť. Využíva sa na ryžu, hydinové mäso, omáčky, polievky a ryby.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPKAR00001
Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊
-
4,20€
Slamiha talianska, úzkolistá (Curry, kari) - (Helichrysum italicum L.) - živá rastlinka v kvetináči
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Rastlina obsahuje liečivé látky, ako sú napríklad flavonoidy, silice, horčiny, triesloviny, herniarin, fytosteroly, glykozidy, alkaloidy a organické kyseliny.
Účinky slamihy sú antikoagulačné (prevencia nežiaduceho zrážania krvi - embólia, trombóza a pod.), antialergénne (zabraňuje vzniku a progresii alergií), antimikrobiálne. Ďalej pôsobí ako dobrý expektorant (teda uľahčuje vykašliavanie pri zahlienení), kedy je ideálne ju inhalovať.
Má tiež tzv. Fungicídne účinky, tzn. bráni rastu húb a plesní. Lieči kŕče svalov, dýchacích ciest alebo aj čriev (črevná kolika). Uľavuje pri menštruačných problémoch. Zlepšuje komfort pri menopauze (prechod, klimaktérium).
Znižuje vysoký krvný tlak zlepšením prietoku krvi. Je to žlčotvorná bylinka (podporuje tvorbu žlče).
Ďalej znižuje horúčku a lieči kašeľ. Zmierňuje priebeh zápalu. Chráni nervový systém (neuroprotektívny účinok). Čistí priedušky.
Rastlina nájde uplatnenie aj v masážnych, kúpeľových či aroma terapeutických olejoch. Zvonka uľavuje pri artritíde (zápal kĺbu) a zlepšuje kĺbovú pohyblivosť.
Uľavuje pri migréne, neuralgii, strese, napätí a pri nespavosti.
Kvety pomáhajú proti voľným radikálom aj tvorbe vrások.
Podporuje imunitu (obranyschopnosť), trávenie. Urýchľuje liečbu modrín (hematómov), jaziev a opuchov.
Esenciálny olej zo slamihy
Destiláciou kvetov slamihy sa získava jeden z najdrahších esenciálnych olejov, ktorý vraj pomohol zregenerovať telo i ducha antickému hrdinovi Odysseovi. Na rozdiel od iných éterických olejov, ktoré majú krátku trvanlivosť, môžu byť esenciálne oleje vyrobené zo slamihy skladované po veľmi dlhú dobu.
Pestovanie
V podmienkach SR - najlepšie na záhone alebo do sklaky, s vodou šetríme, nemá rada premokrenie.
Pestovanie je možné aj v interiéri (niekde v kuchyni za oknom), tak aj v exteriéri.
Slamiha je pomerne náchylná k preliatiu, takže z vlastnej skúsenosti skôr odporúčame pestovanie vonku na záhone. Tam sa nám odvďačí výškou až do 60 cm a krásnymi výraznými žltými kvetmi.
Slamiha talianska rastie ako nižší krík a má sklony k mierne previsnutému rastu. Kvitne od začiatku leta, ale aj na jeseň (v závislosti od počasia).
Listy a stonky slamihy sú striebristo zelené. Rastlina má rada slnečné miesto, dobre rastie aj vo svahoch, preto je vhodné ju použiť ako skalničku.
Svedčí jej bežná alebo hlinitá, skôr suchá pôda. Preto, ak sa rozhodneme rastlinu pestovať, tak ju zalievajte síce pravidelne, ale málo.
Má rada slnko alebo polotieň, pôda môže byť bežná alebo hlinitopiesočnatá, určite ale dobre priepustná. Nevadí jej ani vyššia kyslosť. Do voľnej pôdy vysádzame jednotlivé rastliny do vzdialenosti okolo tridsať centimetrov.
Zálievku vyžaduje pravidelnú, ale skôr miernu. Je veľmi háklivá na premokrenie, ľahko ju v takom prípade napáda Botrytis cinerea. Aj preto je lepšie pestovanie na záhone, kde je slnko, ktoré plesne zlikviduje.
Mráz väčšinou zvládne
Slamiha je len čiastočne mrazuvzdorná, takže sa vám môže stať, že neprezimuje a budeme ju musieť znovu vysadiť. Nám úspešne prežíva už cca 10 rokov.
Všeobecne platí, že namŕza iba nadzemná časť rastliny (ktorú na jeseň alebo na konci zimy odstránime), ale korene sú schopné zimu prežiť (niektoré zdroje uvádzajú odolnosť koreňov až do -17 ° C).
Usušte si ju ako dekoráciu
Používa sa aj ako dekorácia - a to ako v čerstvá, tak aj v sušenej podobe do rôznych väzieb suchých kvetov. Má totiž krásny žltý výrazný kvet. Aj po usušení si zachová nepoškodený vzhľad a farbu.
Čaj zo slamihy na priedušky
Čaj pripravený zo sušenej byliny sa používa na prečistenie priedušiek. Na jeho prípravu sa používajú kvety, listy aj stonky.
Kuchyňa
Pre jej kari chuť sa s ňou dá neobmedzene pracovať pri príprave orientálnych pokrmov. Korení sa s ňou ryža, veľmi vhodná je do jedál z hydiny a rýb, do grilovacích marinád, majonéz, polievok, omáčok, zeleninových i mäsitých pokrmov. Aj tu platí, že stačí len niekoľko lístkov alebo malá vetvička.
Vysoká zver a hmyz ju neznáša
Čerstvá rastlina sa používa na ochranu stromčekov pred vysokou zverou - nasaďte si ju teda okolo stromčekov ako prírodné bariéru.
Odpudzuje hmyz (mole ). Pri umiestnení napr. do skrine.
Recept - slamihová marináda pre maškrtné jazyky
Na jej prípravu možno použiť čerstvé alebo sušené bylinky. Pár lístkov slamihy a rozmarínu, vetvičku šalvie a tymianu vložíme do jednej či dvoch deci (dcl) olivového oleja a necháme niekoľko hodiť lúhovať.
Ak ju chcete pikantnejšiu, môžete ešte pridať malú chilli papričku. Takto ochutený olej použijeme ako marinádu na rybie či hydinové mäso. Môžeme ňou tiež mäso potierať počas grilovania.