Ženšen päťlistý, Jiaogulan-(Gynostemma pentaphyllum L.)
Jiaogulan sa nazýva aj ako „bylina nesmrteľnosti“ alebo päťlistý ženšen. Je považovaná za najzdravšiu a najliečivejšiu bylinu sveta. Patrí do kategórie antioxidantov, adaptogénov, harmonizátorov a antistresorov čiže byliny, ktoré pozitívne vplývajú na celý ľudský organizmus (na fyzickú aj psychickú rovnováhu).
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPZENS00001
- Dostupnosť: Vypredané
-
5,20€
Ženšen päťlistý, Jiaogulan-(Gynostemma pentaphyllum L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Jiaogulan užívali ľudia z horských oblastí južných provincií Číny po celé generácie, vždy ráno pred prácou na posilnenie, povzbudenie a zlepšenie fyzickej kondície, ale tiež každý večer na uvoľnenie a upokojenie. Bol označovaný ako elixír mladosti, keďže ľudia sa tu bežne dožívali veku 100 rokov.
Opis:
Rastlina podľa historických dokumentov pochádza pôvodne z Číny aj napriek tomu, že rastie v mnohých ázijských krajinách. V prvých písomných informáciách bola popísaná ako divo rastúca jedlá bylina bez akýchkoľvek liečivých účinkov, ktorú je možné jesť počas hladomoru. Neskôr, v knihe "Compendium of Materia Medica" sa popisujú jeho pozitívne účinky pri liečbe hematúrie, opuchov, pri bolestiach hrdla, horúčke, tumoroch a traume. Prvý skutočne vedecký výskum prebehol až v roku 1972 vo výskumnom centre kombinovanej tradičnej čínskej medicíny a západnej medicíny, kde uskutočnili štúdiu na 537 prípadoch chronickej tracheo - bronchitídy.
Po prvej analýze vedecký svet ostal úplne ohromený, keď zistili, že niektoré z jeho komponentov sú identické s komponentmi v Žen-šene (Panax ginseng), ktorý je absolútne nepríbuzný tejto byline. Zistilo sa že Jiaogulan obsahuje 4 saponíny totožné s tými, ktoré obsahuje Ženšen a tiež obsahuje 17 ďalších saponínov ktoré sú im podobné. Počas ďalších 10 rokov výskumu vedci objavili a pomenovali 82 rôznych saponínov pričom ženšen ich obsahuje len 28.
Táto pozoruhodná liečivá rastlina patrí do čeľade Cucurbitaceae - tekvicovité, pochádzajúci z hôr južnej Číny, ale rastie aj v Thajsku a Japonsku. Vďaka svojim liečivým účinkom si vyslúžila názvy ako "rastlina nesmrteľnosti, zázračná bylina alebo bylina dlhovekosti". Pri sčítaní obyvateľstva v Číne bolo zistené, že v oblastiach, kde sa pravidelne pije čaj z tejto rastliny žije najviac ľudí starších 100 rokov. Tiež tu bolo oveľa nižšie percento úmrtí ľudí na rakovinu.
Názov "päťlistý ženšen" si rastlina vyslúžila, pretože obsahuje gypenosidov, ktoré sú veľmi podobné ginsenosidom, ktoré sú obsiahnuté vi pravom ženšene (Panax ginseng), ktorý sa na rozdiel od Jiaogulanu veľmi ťažko pestuje a výrobky z neho sú tak veľmi drahé.
Účinky látok obsiahnutých v jiaogulanu boli podrobené vedeckým testom a zistilo sa mnoho prospešných účinkov na ľudský organismus.Je zaraďovaný medzi tzv. antioxidanty, adaptogény, antistresorov alebo harmonizátormi (priaznivo ovplyvňuje funkcie celého organizmu). Kladne ovplyvňuje trávenie, imunitný systém, znižuje cholesterol, lieči nespavosť, zlepšuje funkciu pečene a obličiek, znižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je aj schopnosť regulovať krvný tlak, kedy nízky zvyšuje a vysoký naopak znižuje. Používa sa tiež ako prevencia proti infekčnej žltačke, rakovine, mUtvici a infarktu, posilňuje imunitný systém, U osôb užívajúcich jiaogulan bola pozorovaná lepšia fyzická kondícia, vytrvalosť a rýchlejší reakce.Lístky (1g sušených lístkov, tj približne kávová lyžička) je doporučené lúhovať po dobu 3 minút vo vriacej vode (šálka 2,5 dcl) a konzumovať takto vzniknutý výluh.Doporučená maximálna dávka sú štyri šálky. Čerstvé mladé výhonky možno aj nasekať nadrobno do zeleninových šalátov. Neboli zistené žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky spôsobené užívaním tejto byliny.
Pestovanie:
Jiaogulan rastie ako liana, takže do kvetináča je vhodné umiestniť oporu alebo ju zasadiť do závesného kvetináča, potom bude vytvárať pekné previsy. Odporúčame ju pestovať ako prenosnú rastlinu. Údajne je mrazuvzdorná až do -15 ° C ale silnejšie mrazy ju môžu uškodiť. Darí sa jej na slnku, v polotieni, v dobrej humózna vlhkej zemine.
Cez zimu môžu odumrieť výhony a rastlina prezimuje v koreňoch a na jar zase obrastie. V takom prípade obmedzíme zálievku, zeminu udržujeme len mierne vlhkú.
Nazýva sa aj ako „bylina nesmrteľnosti“ alebo päťlistý ženšen. Je považovaná za najzdravšiu a najliečivejšiu bylinu sveta. Patrí do kategórie antioxidantov, adaptogénov, harmonizátorov a antistresorov čiže byliny, ktoré pozitívne vplývajú na celý ľudský organizmus (na fyzickú aj psychickú rovnováhu). Kvôli jej vysokým liečiacim účinkom je zaradená medzi výživové doplnky. Obsahuje 82 rôznych saponínov. Saponíny sú unikátne látky s jedinečnými liečivými účinkami, ktoré sú obsiahnuté spravidla v rastlinách.
Táto bylina vykázala v testoch znižovanie množstva voľných radikálov (superoxid radikálov) a hydrogén peroxidu v bielych krvinkách čo je vynikajúci indikátor antioxidantov. Ukázala tiež významnú úlohu ako antioxidant zvyšovaním endogénnej SOD (super-oxid-dismutáza). SOD je enzým - najdôležitejší antioxidant v tele, ktorý zohráva najvýznamnejšiu úlohu pri obrane všetkých buniek vystavených pôsobeniu oxygénu v tele. Výskumy ukázali že v ľudskom tele sa úroveň SOD zvýšila na úroveň "mladého človeka" po dennom užívaní 20mg Gypenosides (aktívna látka v Gynostemme pentaphyllum) po dobu jedného mesiaca.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: : www.rastlinkybylinky.sk
Využitie:
Používajú sa listy čerstvé alebo sušené na prípravu čaju, pretože majú najvyššiu koncentráciu saponínov. Pár lístkov zalejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať minimálne 3 minúty. Maximálna denná dávka sú 2 šálky čaju. Čerstvé lístky sa môžu v menšom množstve konzumovať surové alebo pridávať do šalátov.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: ženšen