Figovník Bornholm – Ficus carica „Bornholm“
Figovník obyčajný „Bornholm“ je odroda, ktorá spoľahlivo rastie a plodí v našich, slovenských klimatických podmienkach. Odroda vznikla selekciou odrody Brown Turkey. Pochádza z dánskeho ostrova Bornholm a má dostatočnú odolnosť voči vlhku.
- Bylinkyplus s.r.o.
- FIGBORN00001
- Dostupnosť: Skladom
-
16,10€
Figovník Bornholm – Ficus carica „Bornholm“
Figovník obyčajný „Bornholm“ je odroda, ktorá spoľahlivo rastie a plodí v našich, slovenských klimatických podmienkach. Odroda vznikla selekciou odrody Brown Turkey. Pochádza z dánskeho ostrova Bornholm a má dostatočnú odolnosť voči vlhku. Táto vlastnosť je najmä v slovenských mokrých zimách veľmi dôležitá. Táto odroda patrí do rozšírenej tzv. Adriatickej skupiny partenokarpických odrôd ktoré nepotrebujú k opeleniu osičku Blastophaga psenes.
Opis:
Figovník BORNHOLM patrí medzi najodolnejšie odrody. Figy sú veľké, žlto-hnedozelené, chuť je dobrá. Plody sa tvoria bez opelenia. Na rastline sa môžu už zjari objaviť väčšie plody z minulého roka. U nás dozrieva prvý zber podľa kvality aktuálneho leta približne od polovice do konca prázdnin. Plody sú zrelé, ak idú ľahko odlomiť a neronia mlieko (= latex - je prítomný v celej rastline a môže spôsobiť podráždenie očí alebo pier). Opadavé listy sú stredne zelené, nápadne laločnaté, veľké.
Pestovanie:
Pôdu potrebuje mierne vápenitú, s ílovitou zložkou a bohatú na humus. Pokiaľ ho budeme pestovať v záhrade, nájdime mu slnečné miesto pri južnej stene, kde bude chránený a kde sa bude akumulovať viac tepla na skoršie a dostatočné vyzretie nielen plodov, ale aj konárov. Mladšie rastliny odolávajú teplotám cca -15 ° C, viacročné už -20 ° C a pri zakrytí konárov textíliou, bublinkatou fóliou či polystyrénom v období najhorších mrazov môžeme jeho odolnosť prehĺbiť a dokonca zachovať aj živé vrcholové púčiky. V každom prípade rastlina prežíva vždy na koreňoch, takže v prípade omrznutia nadzemnej časti vyženie na jar nové výhony, na ktorých stihne ešte v ten istý rok plodiť.
Pestovanie v prvých rokoch: do voľnej pôdy sa vysádzajú aspoň 2. až 3.ročné silné a rozkonárené rastliny. Jednoročné rastliny si najskôr predpestujte v kvetináči s objemom 5-10 litrov a prezimujeme po opade listov vo svetlej miestnosti bez mrazu alebo aj v pivnici, keďže už nemá listy, tak mu nebude vadiť ani tma (to máme odskúšané). Prezimovanie v miestnosti by sme mali opakovať 2 až 3 roky po sebe. Každý nasledujúci rok na jar presadíme rastlinu do väčšieho kvetináča. Figa prinesie v kvetináči prvú úrodu už na druhý rok. Kmeň figy musí zosilnieť na priemer 6-7 cm aby bol úplne mrazuvzdorný. Inak rastlina počas tuhej zimy a na nechránenom stanovisku môže vymrznúť až po zem. Udržiavací rez je možné robiť na jar a pri bujnom raste, ako sme už spomenuli aj počas leta.
Strihať figovník je možné zjari a pri bujnom raste aj počas leta, čo sa odporúča pre bohatšie rodenie a skracovať by sme mali nové prírastky na 3 listy, alebo za plodmi, ktoré tým pádom získajú viac energie na skoré dozretie.
Plody sú dostatočne veľké, s hmotnosťou 50 až 60 g, na povrchu sfarbené do zeleno-červeno-hneda, dužina je svetločervená, aromatická a sladká.
Doba zrenia: prvá vlna plodov dozrieva v polovici júla a druhá v polovici augusta
Odolnosť voči chorobám: v našich podmienkach nie je známa citlivosť na niektorú hubovú chorobu alebo škodcu.
Mrazuvzdornosť: do -20°C, jedna z najodolnejších odrôd spomedzi všetkých figovníkov.
Pre bližšie a detailnejšie, všeobecné informácie o figovníku, o obsahu vitamínov a jeho liečivých asi môžete prečítať bohaté informácie na : www.rastlinkybylinky.sk
Budeme veľmi radi, keď tak urobíte????