Arnika americká - (Arnica chamissonis L. )
Arnika americká - (Arnica chamissonis L. ) tinktúra z nej by mala byť súčasťou každej lekárničky. Používa sa v v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto arniky horskej.
- Bylinkyplus s.r.o.
- RBARN00001
- Dostupnosť: Skladom
-
3,20€
Arnika americká-(Arnica chamissonis L.) / rastlinka v kvetináči
Čeľaď: Asteraceae – astrovité
Arnica chamissonis pochádza zo Severnej Ameriky a keďže má veľmi podobné liečivé účinky ako Arnica montana teda Arnika ( arnica ) horská, ale menšie pestovateľské nároky, používa sa v súčasnosti v kozmetickom a farmaceutickom priemysle stále viac namiesto spomenutej arniky horskej.
Rozšírenie:
Druh pochádzajúci z amerického severozápadu, vyskytuje sa v oblasti od Aljašky a Yukonu cez Britskú Kolumbiu a Montanu až do východnej Kalifornie a severnej Arizony. Bola zavlečená aj do niektorých európskych krajín (napr. Rakúsko, Švédsko).
Výskyt, pestovanie :
Obľubuje slniečko, má rada kyslejšiu pôdu. Rastie na vlhkých lúkach, v krovinách a lesných okrajoch, v pásme od morského pobrežia až do výšky okolo 3500 m n. m. Kvitne od apríla do septembra. Celkovo je na pestovanie absolútne nenáročná a zvládne ju pestovať naozaj každý. My ju pestujeme v obyčajnom záhradnom substráte už niekoľko rokov a darí sa jej.
Popis:
Vytrvalá bylina, 20-60 cm vysoká. Stonka je priama, hore chudobne vetvená, chlpatá. Listy sú protistojné, v 5-10 pároch, spodné krátko stopkaté, horné sediace, kopijovité, 5-25 cm dlhé a 2-6 cm široké, celo okrajové, niekedy jemne zubaté, lysé alebo chlpaté, s 3-5 žilkami. Kvetenstvo je zložené z 3-10 úborov, ktoré dosahujú priemerne 2-5 cm; listeňov je 8-23, sú čiarkovité až úzko kopijovité, výrazne chlpaté; jazykovitých kvetov je 10-20, liguly sú žlté, rovnako ako kvety rúrkovité. Plodom je nažka s páperím.
Použitie, liečivé účinky :
Arniková tinktúra by mala byť súčasťou každej lekárničky. Nehodí sa síce pre vnútorné užívanie, pretože je dosť toxická, zvonka nám ale preukáže neoceniteľné služby pri úrazoch a poraneniach všetkého druhu. Spolu s kostihojom (ktorý pôsobí aj na kosti) patrí k najlepším bylinkám na hojenie zranených svalov, šliach, kĺbov a kože.
Liečivé účinky majú kvety aj korene úplne rovnaké, preto je teda jednoduchšie zbierať kvety. Kvety zbierame tesne pred kvitnutím od júna do augusta, najskôr druhým rokom vegetácie rastliny. Sušia sa v tieni, ale za dobrého prístupu vzduchu (rýchlo), aby nevlhli a zachovali si farbu.
Nepoužívať vnútorne!
Nepoužívame do väčších otvorených rán (vredy predkolenia, hlboké sečné a tržné rany ...)!
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: