Skorocel kopijovitý-(Plantago lanceolata L.)

Sliz obsiahnutý v skorocelovej droge blahodárne pôsobí pri zápaloch sliznice hltanu a dutiny ústnej. Saponíny majú pozitívny vplyv na odkašliavanie. Obidve tieto vlastnosti sa využívajú pri liečení zápalu horných dýchacích ciest spojených s dráždivým kašľom.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPSKO00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 2,90€

Skorocel kopijovitý-(Plantago lanceolata L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Iné, ľudové názvy - jatrocel, kolocier, psí a baraní jazyk, ranocel, volský jazyk.

 

Opis:

Patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. Skorocel je trváca bylina, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopíjovitých celistvookrajových listov so žliabkovitými stopkami. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko rebrovitých stoniek vysokých 10 - 50 cm. Na konci stoniek sa vyvíjajú drobné štvorpočetné zrastenolupienkové kvety usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Kvety majú nápadné tyčinky s dlhými belavými nitkami a žltými pernicami. Plod je dvojsemenná tobolka. Zohráva úlohu prvej pomoci pri včelích bodnutiach a poštipnutiach hmyzom. Skorocel sa predovšetkým používa na všetky ochorenia dýchacích orgánov, najmä na silné zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcnu astmu, dokonca na pľúcnu tuberkulózu.

 

Obsahové látky: Skorocel obsahuje až 2 % glykosidu aukubínu, flavonidy, enzýmy invertín, emulzín, sliz, pektínové látky, triesloviny, saponiny, horčiny a kyselinu askorbovú. Obsahuje aj minerálne látky, predovšetkým kyselinu kremičitú, soli vápnika a draslíka. Semená majú podobné zloženie, niektoré komponenty sú obsiahnuté vo väčšom množstve.

 

Sliz obsiahnutý v skorocelovej droge blahodárne pôsobí pri zápaloch sliznice hltanu a dutiny ústnej. Saponíny majú pozitívny vplyv na odkašliavanie. Obidve tieto vlastnosti sa využívajú pri liečení zápalu horných dýchacích ciest spojených s dráždivým kašľom. Často sa pre zvýraznenie účinku kombinuje skorocelová droga s podbeľom, feniklom, prvosienkou a tymiánom. Skorocel pôsobí povzbudivo na tvorbu žalúdočných štiav, používa sa pri liečení žalúdočných vredov. Semená majú preháňavý účinok.

 

Zberajú sa listy od júna do augusta. Urýchlene sa sušia najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Stonky sa odstránia už pri zbere. Správne usušené listy sú lámavé a sfarbené do hnedozelená. Príliš pomaly sušené alebo zberané za vlhká sa ľahko zaparia a sčernajú, čím sa stanú bezcennými. Skorocel má najmä protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Využíva sa zvonka na zapálené rany, popáleniny, ekzémy, zapálené oči, štípance od hmyzu, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, najmä proti kašľu, pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach a zápaloch močových ciest.

 

Skorocel je súčasťou čajov a sirupov proti kašľu. Dostať ho aj v lekárňach. Okrem skorocelu kopijovitého sa zberá aj skorocel prostredný (Plantago média) a skorocel väčši (Plantago major). Obidva druhy majú však nižší obsah účinných látok, preto ich v ponuke ani nemám.

 

Použitie: Jednotlivá dávka na zápar je 1,5 g na šálku vody. Na odvar pre vonkajšie použitie (sedacie kúpele, výplachy a pod.) sa odporúča dávka 1 až 1,5 lyžice drogy na 2 poháre vody.

 

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

 

Čajová zmes : 1 vrchovatá lyžička zmesi skorocelových listov a dúšky materinej v rovnakom pomere sa zaparí 1/4 litrom vody .

 

Listové obklady : Čerstvé listy skorocelu kopijovitého alebo veľkého sa umyjú, na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.

 

Sirup (1. spôsob) : 4 plné hrste umytých skorocelových listov sa zomelú na mlynčeku na mäso. K tejto kašovitej hmote pridáme trošku vody, aby sa neuľahla, 300 g cukru a 250 g včelieho medu. Za stáleho miešania všetko na slabom plameni povaríme, až vznikne hustnúca kvapalina, tú ešte horúcu nalejeme do fliaš a uložíme do chladničky.

 

Sirup (2. spôsob) : Umyté listy prekladáme v zaváracom pohári vrstvami cukru a silne natláčame. Hmota sa cez noc usadí. Nasledujúci deň vrstvy doplníme, až je pohár plný.

Na chránenom mieste v záhrade vyhrabeme jamku a dáme do nej fľašu zabalenú v troch alebo štyroch vrstvách pergamenu, položíme na ňu dosku a zaťažíme kameňom. Všetko zasypeme zemou. Dosku a kameň môže byť vidieť. Pôsobením rovnomernej teploty v zemi sa cukor a listy zmenia na sirup. Asi po troch mesiacoch pohár vyberieme, šťavu vytlačíme v lise na ovocie (nie cez plátno), dobre ju prevaríme, naplníme ňou fľaše a pevne uzavrieme. Kto nemá možnosť uskutočniť tento spôsob kvasenia, môže dať pohár na slnko alebo do blízkosti tepelného zdroja, až sa sirup usadí na spodku. Aj tento sirup treba dobre povariť.

 

Pri správnom dávkovaní droga nemá vedľajšie účinky.

 

Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: skorocel