Figovník obyčajný „panašovaný“ TIGER - Ficus carica PANACHE, TIGER

Naozaj veľmi výnimočná odroda figovníka, v zahraničí známa aj pod menom "Pruhovaný tiger". Má prekrásne atraktívne zelenožlté pruhované plody, žltá farba tvorí výrazný pruh. Dozrievajú dlhšie, dužina je chutná, veľmi sladká; farba je svetloružová až červená, čo závisí od intenzity slnka v období dozrievania.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • FIGPAN00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 20,50€

Figovník obyčajný „panašovaný“ TIGER - Ficus carica PANACHE, TIGER

 

Opis:

Naozaj veľmi výnimočná odroda figovníka, v zahraničí známa aj pod menom "Pruhovaný tiger". Má prekrásne atraktívne zelenožlté pruhované plody, žltá farba tvorí výrazný pruh. Dozrievajú dlhšie, dužina je chutná, veľmi sladká; farba je svetloružová až červená, čo závisí od intenzity slnka v období dozrievania. Plody dozrievajú od augusta až do novembra, podľa toho ako rýchlo nastupujú chladné noci. Dozrievanie plodov dokážeme predĺžiť ak rastlinu umiestnime dnu, úplný ideál bude zimná záhrada...

Rastlina dorastá do výšky 2 - 4 m. Mladé rastliny tohto figovníka, tak ako u všetkých figovníkov je potrebné cez zimu aspoň prvé 3 roky chrániť izolačným materiálom (polystyrén, bublinková fólia, lístie, slama, čečina). U starších rastlín už to nie je potrebné.

Tento figovník sa dá dobre pestovať aj v kvetináči a prezimovať vnútri. Aj v kvetináči bez problémov plodí.

 

Pestovanie:

Pôdu potrebuje mierne vápenitú, s ílovitou zložkou a bohatú na humus. Pokiaľ ho budeme pestovať v záhrade, nájdime mu slnečné miesto pri južnej stene, kde bude chránený a kde sa bude akumulovať viac tepla na skoršie a dostatočné vyzretie nielen plodov, ale aj konárov. Rastliny dokážu odolať teplotám cca -15 ° C, viacročné už -20 ° C a pri zakrytí konárov textíliou, bublinkatou fóliou či polystyrénom v období najhorších mrazov môžeme jeho odolnosť prehĺbiť a dokonca zachovať aj živé vrcholové púčiky. V každom prípade rastlina prežíva vždy na koreňoch, takže v prípade omrznutia nadzemnej časti vyženie na jar nové výhony, na ktorých stihne ešte v ten istý rok plodiť.

Pestovanie v prvých rokoch: do voľnej pôdy sa vysádzajú aspoň 2. až 3.ročné silné a rozkonárené rastliny. Jednoročné rastliny si najskôr predpestujte v kvetináči s objemom 5-10 litrov a prezimujeme po opade listov vo svetlej miestnosti bez mrazu alebo aj v pivnici, keďže už nemá listy, tak mu nebude vadiť ani tma (to máme odskúšané). Prezimovanie v miestnosti by sme mali opakovať 2 až 3 roky po sebe. Každý nasledujúci rok na jar presadíme rastlinu do väčšieho kvetináča. Figa prinesie v kvetináči prvú úrodu už na druhý rok. Kmeň figy musí zosilnieť na priemer 6-7 cm aby bol úplne mrazuvzdorný. Inak rastlina počas tuhej zimy a na nechránenom stanovisku môže vymrznúť až po zem. Udržiavací rez je možné robiť na jar a pri bujnom raste, ako sme už spomenuli aj počas leta.

 

Strihať figovník je možné zjari a pri bujnom raste aj počas leta, čo sa odporúča pre bohatšie rodenie a skracovať by sme mali nové prírastky na 3 listy, alebo za plodmi, ktoré tým pádom získajú viac energie na skoré dozretie.

Plody sú dostatočne veľké, s hmotnosťou 50 až 60 g, na povrchu sfarbené do zeleno-červeno-hneda, dužina je svetločervená, aromatická a sladká.

Doba zrenia: prvá vlna plodov dozrieva v polovici júla a druhá v polovici augusta, až do mrazov.

 

Odolnosť voči chorobám: v našich podmienkach nie je známa citlivosť na niektorú hubovú chorobu alebo škodcu.

 

Mrazuvzdornosť: Figovník ,,Panachee“ patrí k rastlinám, ktoré sa v našich klimatických podmienkach pestujú skôr ako nádobové, teda ako rastliny, ktoré je nutné na zimu prenášať do mrazuvzdornej svetlej miestnosti s teplotou okolo 4-6 °C. Dobre znáša aj teploty od 12-15 °C, pri týchto teplotách je však potrebné rastlinu častejšie zalievať. My máme odskúšané aj pestovanie vonku (Machulince sú cca 30 km od Nitry, západné Slovensko). Treba ju však pestovať vo voľnej pôde a na zimu zakrývať. (polystyrén, bublinková fólia, lístie, slama, čečina). U starších rastlín už to nie je potrebné.

Pre bližšie a detailnejšie informácie o figovníku všeobecne, o obsahu vitamínov a jeho liečivých účinkoch si môžete prečítať bohaté informácie na www.rastlinkybylinky.sk

Budeme veľmi radi, keď tak urobítesmiley

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: figa, figovník, panache, panašovaný, tiger