Saturejka horská–(Satureja montana L.)
Hlavnou zložkou saturejky je 1-2% silica, často premenlivého zloženia, ďalej flavonidy, horčiny, triesloviny a.i. Posilňuje žalúdok, uvoľňuje kŕče v črevnom trakte, pôsobí proti plynatosti, ničí črevné parazity, podporuje chuť k jedlu. Pôsobí antisepticky. Ako liečivá rastlina sa užíva v čaji proti hnačkovým ochoreniam. Rozmačkané lístky sa kladú na miesta uštipnuté hmyzom.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPSATHOR00001
Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊
-
3,20€
Saturejka horská–(Satureja montana L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Čeľaď: Lamiaceae
Saturejka je veľmi aromatické korenie.
Saturejka horská (Satureja montana L.) - je to drevnatý hustý vytrvalý kríček s tmavozelenými tuhými listami, kvety má levanduľovo modré alebo biele. Pochádza z južnej Európy, Turecka a severnej Afriky.
Do Európy ju priniesli Rimania.
Ďalšie druhy prestavujú aj nižšie kobercové formy vhodné do skaliek, existujú vzpriamené, previsnuté či plazivé formy.
Ako sa saturejka pestuje?
Potrebuje hlinitopiesočnatú pôdu - pestuje sa na slnečných teplých stanovištiach, v prírode sú jej stanovištia skalnaté svahy, sutiny.
Saturejka horská - dorastá do výšky cca 40 cm, vysieva sa skoro na jeseň, alebo neskoro na jar. Môže sa pestovať aj v byte. Je celkovo obľúbená, pretože je to vytrvalá bylinka a tiež je aromatická.
Hlavnou zložkou saturejky je 1-2% silica, často premenlivého zloženia, ďalej flavonidy, horčiny, triesloviny a.i. Posilňuje žalúdok, uvoľňuje kŕče v črevnom trakte, pôsobí proti plynatosti, ničí črevné parazity, podporuje chuť k jedlu. Pôsobí antisepticky. Ako liečivá rastlina sa užíva v čaji proti hnačkovým ochoreniam. Rozmačkané lístky sa kladú na miesta uštipnuté hmyzom.
Pestovanie tohto druhu saturejky je celkom nenáročné, vhodné pre začiatočníkov. Vyžaduje suchší slnečný biotop a nemá rada prelievanie! Dobre znáša hlbší rez, čím podporujeme jej rozvetvenie.
Ak nezakrátime úplne všetko a ponecháte aspoň niektorú časť odkvitnúť, umožníme rastline voľne sa vysemeňovať.
Saturejka je aj ozdobou záhrady vďaka záplave drobných kvetov lákajúcich v hojnom počte včely a motýle. To možné ju vysádzať aj ako okrasnú na lemovanie okrajov chodníkov. Je vhodné ju pestovať pri rastlinách, ktoré trpia voškami, pretože saturejka vošky odpudzuje.
Ako pestovať saturejku v byte?
Saturejku je možné zohnať už v kvetináči ( čo je aj náš prípad), alebo si ju môžete vypestovať zo semien. Prinesenú rastlinku v kvetináči dajte k oknu, zvlášť v zime alebo v predjarí, kedy je ešte málo svetla. Je možné, že vplyvom šoku zo zmeny miesta prvých 14 dní bude chradnúť, postupom času jej odumreté alebo poškodené časti odstrihnite, až si navykne na nové prostredie, bude zase krásne obrastať.
Pôda by nemala obsahovať rašelinu, najlepšie je kompostovaná s trochou piesku. Saturejka neznáša premokrenie, má rada slnko, tak jej vyberte miesto vonku alebo v byte, ktoré jej bude vyhovovať. Pri pravidelnom rezaní bude mať kompaktnejší tvar a bude rásť. Rezané časti môžeme použiť priamo v kuchyni alebo ich vysušiť.
Čo sa zbiera zo saturejky horskej ?
Zbiera sa vňať saturejky a používajú sa hlavne odtrhnuté listy z čerstvej alebo sušenej rastliny. Doba zberu je ideálna pred kvetom, no listy saturejky horskej je možné zberať kedykoľvek za suchého počasia.
Aké má saturejka liečivé účinky?
Proti tráviacim problémom vo forme nadúvania
Antiseptické účinky - pôsobí v črevách proti parazitom
Podporuje chuť do jedla
Čaj zo saturejky - rieši problém s nechutenstvom a plynatosťou. Čaj má lepší efekt, v prípade, že už plynatosťou či nechutenstvom trpíte.
Saturejka ako korenie v jedle pôsobí proti plynatosti preventívne – čo je v kombinácii so strukovinami či kapustou na mieste.
Používa sa ako kloktadlo práve pre svoje dezinfekčné účinky.
Saturejka v kozmetike
Opäť vďaka dezinfekčným účinkom a tiež zvieravým účinkom sa saturejka používa na naparovanie tváre alebo na omývanie mastnej pleti.
Použitie saturejky v kuchyni
Je to skutočne aromatická rastlina, používame ju opatrne. Je možné ju v niektorých diétach nahradiť namiesto soli, pretože rovnako ako soľ zvýrazňuje chuť jedla. Je to veľmi chutná, a veľmi populárna korenina.
Pridáva sa striedmo do mäsitých pokrmov, plniek, do pokrmov s kapustou, fazuľou a hrachom - celkovo je dobrá so strukovinami, aj do studených šalátov - najlepšie čerstvá jemne nasekaná do šošovicového, fazuľového, ale aj zemiakového šalátu. Ďalej je dobrá s červenou repou ( cviklou) a je výborná aj s rybami alebo s cuketou.
Používame ju podobne ako tymián, má korenistú chuť aj podobnú vôňu. Na porciu dávame 1 lyžičku čerstvej saturejky, alebo polovicu sušenej. Dlho ju nevaríme. Saturejkové čerstvé alebo sušené listy dávame do strukovinových, slepačích a iných mäsitých a zemiakových polievok, pri príprave zveriny, kurčiat, kačiek, na tučnejšie baranie i bravčové mäso, pri nakladaní mäsa na údenie, do nakladaných uhoriek i kapusty, do fazuľových i fazuľkových pokrmov, na krúpy i huby. Čerstvá vňať je príjemná v šalátoch, tvarohových pomazánkach, zelených a paradajkových omáčkach, majonézach, zapekaných zeleninových jedlách. Môžeme ju pridať aj do karfiolu, brokolice, na tofu syr i ďalšie syry. Saturejkou sa aromatizuje olej, ocot, víno i čaj. Je súčasťou mnohých koreninových zmesí (napr.čubrica), je vhodná na diétne pokrmy, kde je odporúčaná diéta bez soli a korenia. Môžeme ňou nahrádzať korenie, lebo nedráždi žalúdok.
S ktorými koreniami sa môže saturejka kombinovať ?
Saturejka sa dobre kombinuje s bazalkou, cesnakom, levanduľou, majoránkou, oregánom, bobkovými listami, mätou, petržlenovou vňaťou, rozmarínom a tymiánom. Saturejka je súčasťou provensálskeho korenia.
Spracovávanie saturejky:
Sušením na tienistom a vetranom mieste. Máčaním vo víne vznikne nápoj, ktorý povzbudzuje organizmus, užitočný, najmä po prechodených horúčkach.
Saturejkový ocot alebo olej - pripravíme vyluhovaním byliniek v panenskom olivovom oleji alebo slnečnicovom oleji. Octy vhodné na maceráciu - jablkový alebo vínny.
Môj tip:
Záhrebské fazuľky:
2 lyžice masla, 2 veľké cibule, 2-3 karotky, 1 koreň petržlenu, kúsok zeleru (celkom asi 200 g koreňovej zeleniny), 4 paradajky, soľ, korenie, 400 g čerstvých pokrájaných fazuľových luskov, 2 dl vývaru, lyžica čerstvých listov saturejky, 100 ml kyslej smotany s lyžicou polohrubej múky.
Na masle speníme nakrájanú cibuľu a koreňovú zeleninu, opečieme a pridáme pokrájané ošúpané paradajky. Chvíľu podusíme, posolíme, okoreníme a pridáme fazuľky. Zalejeme vodou alebo vývarom a podusíme do mäkka. Potom zahustíme smotanou rozmiešanou s múkou, pridáme nakrájanú saturejku. Ak je pokrm hustý, zriedime ho trochou vody. Môže sa podávať bez mäsa so zemiakmi, alebo možno taktiež doplniť karbonátkami, volským okom, alebo bravčovými plátkami.
Cuketa so zemiakmi, cibuľou, cesnakom a saturejkou
4 cibule, 6 strúčikov cesnaku, 4 lyžice oleja, 4 väčšie zemiaky, 4 malé cukety, soľ, ½ lyžičky rasce, lyžica čerstvých listov saturejky (lyžička sušených).
Plátky cibule a cesnaku speníme na oleji, pridáme tenké kolieska zemiakov, opečieme posolíme, posypeme rascou. Zamiešame, vysypeme plátky cukiet, osmažíme, podľa potreby trochu podlejeme, ochutíme saturejkou a podusíme. Nakoniec môžeme posypať strúhaným syrom. Podávame ako prílohu k opečeným údeninám, minútkam, vajíčkam, alebo len k šalátom z čerstvej zeleniny.
Rybie filé so saturejkou a pikantnou omáčkou
4 porcie rybieho filé (500 g), lyžica citrónovej šťavy, soľ, lyžica čerstvých nakrájaných saturejkových lístkov (lyžička sušených), lyžica sezamových semienok, múka olej.
Pikantná omáčka: 3 lyžice ostrého kečupu, 1 paradajka, lyžička olivového oleja, lyžička estragonového octu, strúčik cesnaku, lyžica sterilizovaných cibuliek, lyžica zelených olív, lyžička kaparov.
Ryby potrieme citrónovou šťavou a osolíme. Do mäsa vtlačíme sturejku so sezamom a obalíme v múke. Opečieme na oleji dočervena. Všetky pevné suroviny nadrobno posekáme a zmiešame s tekutými surovinami na hustú omáčku. Opečenú rybu prelejeme omáčkou a podávame so zemiakmi.
Upozornenie:
Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: saturejka