Angínovník čínsky - ( Belamcanda chinensis L. ) / živá rastlinka v kvetináči

V ľudovom liečiteľstve sa už po stáročia odporúča žuvanie listov pri angíne a bolestiach v krku. To si môže bez obáv vyskúšať každý pestovateľ, lekárska veda však tento spôsob liečby nepotvrdzuje ani nezakazuje. Rovnaký účinok má aj žuvanie kúsku čistého podzemku starších rastlín.





  • 4,99€

Angínovník čínsky - ( Belamcanda chinensis L. ) / živá rastlinka v kvetináči

 

V Ázii (ale už aj u nás) sa však Angínovník skutočne pestuje a používa ako liečivá rastlina, pretože obsahuje (najmä podzemok) glykozidy, belamkandin a tektoridin. Používa sa ako expektorans (na uvoľňovanie hlienov), ako diuretikum s protireumatickými účinkami a ako droga s mierne preháňavým účinkom. Musíme však pripomenúť, že vypestovanie silnejšieho podzemku trvá viac rokov a lepšie sa to podarí vo voľnej pôde ako v kvetináči.

Ide o rastlinu, ktorá nie je u nás veľmi známa, no v zahraničí je obľúbená. O použití angínovníku na rôzne zdravotné problémy sa píše už v starých čínskych a mongolských liekopisoch. Ako názov napovie, jej listy i plody môžu pomôcť ako prevencia pred chorobami horných dýchacích ciest – prechladnutie, zápal, bolesť hrdla....

Jej nápadný vzhľad zase ocenia tí, ktorí chcú mať na záhrade rastlinu, ktorá vyzerá exoticky, krásne kvitne a nie je bežná.

Rastlina je v Európe známa už od stredoveku. Jej pôvodným domovom sú pahorkatiny Indie, Číny a Japonska. Angínovník čínsky (Belamcanda chinensis) je teda doma v trópoch Východnej Ázie. Listy má mečovité, vejárovito rozložené a dlhé až 45 centimetrov. Metliny s oranžovými a červeno škvrnitými (alebo v iných farbách, aj len čisto žlté) sa vytvárajú od júna do septembra a po celú tú dobu sa kvety rozvíjajú postupne zdola nahor. Celé kvetenstvo je rok od roku bohatšie. Plody sú tobolky so semenami, ktoré sú tiež liečivé.

 

Je to vytrvalá bylinka z čeľade kosatcových, celá rastlina sa malému kosatcu aj podobá. Má 3cm široké žltozelené, mečovité lísty, začiatkom leta má riedke oranžové kvety, ozdobené červenými škvrnami. Kvety ostanú otvorené len 3 dni, ale rozkvitajú postupne jeden za druhým. Je mrazuvzdorná do -20°C, v zime ju môže poškodiť premokrená zem. Obľubuje slnečné stanovisko a priepustnú humusovitú zeminu, na zálievku a hnojenie je nenáročná.

Je možné ju pestovať i v nádobe a na zimu ju treba umiestniť do chladnej miestnosti, kde pri obmedzenej zálievke prezimuje. ( Máme odskúšané, že prežije aj v kvetináči vonku. Stačí kvetináč trochu prikryť čečinou alebo lístím a do jari sa na ňu ani nemusíte pozrieť).

 

Účinné látky

Belamcanda chinensis L. - obsahuje glykozidy, flavonoidy, triesloviny, silice, saponíny a alkaloidy. Zápaly liečia látky ectorigenin a ectoridin. Glykozidy zase dezinfikujú sliznice. Účinné látky získavame odlomením kúsku listu, ktorý požujeme na „kašu“.

Používa sa ako epektorens (na uvoľňovanie hlienov), ako diuretikum s protireumatickými účinkami a ako droga

angínovník pôsobí niekedy toxicky, nemal by sa používať v nadmerných dávkach, mal by sa používať len raz za mesiac. ( 4-5 dní a zas po mesiaci).

Čo môže liečiť Angínovník čínsky

Žuvanie čerstvého listu :

- Angínu, bolesť v krku, zápal dýchacích ciest, prechladnutie, zahlienenie ...

Žujeme tak do 1 minúty (max.) a zvyšok kaše vypľujeme.

 

Pozor: u citlivejších osôb alebo pri predávkovaní sa môže prejaviť alergická reakcia, ktorá sa môže prejaviť opuchom dýchacích ciest.

Používa sa k liečbe zápalu priedušiek, krku a pľúcnych chorôb.

Ďalej sa uvádza kladný vplyv na hormonálny systém a proti-nádorové účinky.

Účinná časť sú koreňové pakorene a listy. ( Niektoré zdroje uvádzajú aj plody – tie nemáme odskúšané).

V ľudovom liečiteľstve sa už mnohé storočia odporúča žuvanie listov pri angíne a bolestiach v krku - to si môže vyskúšať každý pestovateľ. Rovnaký účinok má i žuvanie kúsku čistého pakoreňa zo starších rastlín. Ako sme už uviedli, angínovník pôsobí niekedy mierne toxicky, nemal by sa užívať v nadmerných dávkach, mal by sa žuvať raz za mesiac (preventívne). Je zbytočné hrýzť ho každý deň. Pamätajme na to. V prípade potreby, teda pri prechladnutí, angíne, bolesti hrdla a priedušiek môžeme samozrejme intenzitu užívania zvýšiť.

 

Protizápalový účinok Angínovníka - Belamcanda chinensis L. sprostredkovávajú látky ectorigenin a ectoridin (potláčajú indukciu enzýmu cyklooxygenázy 2 resp. potláčajú produkciu prostaglandínu E2 - spôsobuje horúčku). Podľa nami uvedeného zdroja – tiež väčšie množstvo protizápalových liekov obsahuje inhibítory COX 2 (napr. nimesulid pre liečbu artrózy, zápalov horných dýchacích ciest a podobne.

( Zdroj : Inflamm Allergy Drug Targets. 2008 Sep; 7 (3) :195-202. Lead compounds for anti-inflammatory drugs isolated from the plants of the traditional oriental medicine in Korea. Hong J, Shin KH, Lim SS, Kwak HPM, Zee O, Ishihara K, Hirasawa N, Seyama T, Ohuchi K.)

 

Extrakt z rastliny vykazoval pri štúdiách na diabetických pokusných potkanoch hypoglykemický účinok. Pri súčasnom podávaní nifedipínu (blokátor kalciových kanálov I. generácie) alebo Nicorandilu (aktivátor draslíkových kanálov) sa tento účinok neprejavoval. ( ( Prameň: Phytomedicine. 2010 Aug 23. hypoglycemic effect of Belamcanda chinensis leaf extract in normal and STZ-induced diabetic rats and its potential active faction. Wu C, Li Y, Chen Y, Lao X, Sheng L, Dai R, Meng W, Deng Y.)

 

Vhodné miesto na pestovanie:

Angínovníku sa bude dobre dariť na slnečnom a suchom stanovisku, chránenom pred letným žiarom a pred mrazivými vetrami. V každej dobrej záhradnej zemine.

 

Pestovanie:

Angínovník je pomerne nenáročná rastlina. Ak ju pestujeme ako izbovú rastlinu, postavíme ju k blízkosti okien, kam dopadá dostatok svetla, zasadíme do bežnej zeminy pre izbové rastliny a primerane zavlažujeme a od jari do jesene každých 14 dní prihnojíme. Na záhradu Angínovník čínsky vysádzame na jar do výživnej a priepustnej pôdy. Primerane zalievame, rastlina neznáša premokrenie. Po odkvitnutí sa vytvoria kapsuly sa semenami, ktoré ihneď odstránime, aby kvetinu nevysiľovali. Na jeseň angínovník zožltne, listy zaschnú a opadajú a na zimu sa zatiahne do pôdy. Ak chceme mať istotu, že na jar opäť vyrastie, chránime ho pred mrazmi napríklad opadaným lístím, na ktoré nakladieme čečinu. Tiež môžeme angínovník vyrýľovať, zasadiť do kvetináčov a preniesť do skleníka, zimnej záhrady alebo chladnejšej miestnosti, kde bezpečne prezimuje.

 

Typy:

Nálev - čajovú lyžičku pokrájaných lístkov prelejeme 200 ml vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Potom používame ako kloktadlo, ktoré lieči: bolesť v krku, zápal hrdla.

 

Odvar z podzemku - čajovú lyžičku drvených pakoreňov, 125 ml až 200 ml vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Odvar pomáha liečiť: choroby obličiek a močových ciest, nadúvanie a zápchu.

 

Žuvanie čerstvého listu lieči:

- Angínu, bolesť v krku, zápal dýchacích ciest, prechladnutie, zahlienenie ...

Účinné látky získavame odlomením kúsku listu, ktorý požujeme na „kašu“.

Žujeme tak do 1 minúty (max.) a zvyšok kaše vypľujeme.

 

POZOR!

Na listoch môže spôsobiť veľké škody roztoč. Jej dospelí jedinci sú vidieť len pod lupou, ale ich činnosť nemožno prehliadnuť. Spočiatku sa prejavuje hrdzavými škvrnami na listoch, pri silnejšom napadnutí je vidieť jemná pavučinka na usychajúce a neskôr úplne odumierajúcich listoch. Ak nechcete používať v uzavretej miestnosti jedovaté postreky, mečovité listy Angínovník majú v boji so roztočce výhodu, že je ľahko môžeme otierať handričkou namočenou v zriedenom liehu a výskyt roztočce tak aspoň obmedziť. roztočce tak aspoň obmedziť.

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: angínovník