Potočnica lekárska (Nasturtium officinale L.)
Listy majú horkastú, korenistú a štipľavú chuť podobne ako reďkovka alebo žerucha, najchutnejšie sú z vrcholu stonky. Pre ostrejšiu, pikantnú chuť sa potočnica dobre hodí ako prísada do nátierok, šalátov, rybích pokrmov alebo polievok. Pomáha s liečbou avitaminózy, čistí krv, uľahčuje vykašliavanie.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPPOT00001
- Dostupnosť: Skladom
-
3,90€
Potočnica lekárska (Nasturtium officinale L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Ľudové / ďalšie názvy: žerucha potočná, kapusta svätého Patrika
Čeľaď: kapustovité - Brassicaceae
Potočnica lekárska (niekedy známa ako žerucha potočná) je rastlina, ktorú si údajne natoľko obľúbil Napoleon Bonaparte, že sa začala pestovať po celom Francúzsku. Najväčší boom zažila táto rastlinka za jeho vlády, a v šaláte mu vraj zachutila natoľko, že dal v celom Francúzsku pozakladať obrovské potočnicové plantáže. Zrejme preto, aby ju mal po ruke, kedykoľvek vyrazilo jeho vojsko do vojnového ťaženia.
Opis - Potočnica lekárska:
Potočnica lekárska (Nasturtium officinale L.) sa radí medzi vytrvalé rastliny z čeľade kapustovitých, dorastá do výšky od tridsiatich centimetrov do jedného metra, v kvetináčoch samozrejme taká vysoká nenarastie. Zvláštnosťou byle je jej hranatý tvar, ktorý je dutý. Kvitne od apríla do septembra drobnými bielymi štvorpočetnými kvetmi so žltým stredom, ktoré sú zoskupené vo vrcholíkovom kvetenstve. Biele kvety sú síce malé, ale vo väčšom množstve neprehliadnuteľné. Plodom je šešuľa, v ktorej sú uložené semená.
Zaujímavosťou tejto rastliny je, že je zelená aj v zime. Vo voľnej prírode rastie pri prameňoch potokov či na iných vlhších miestach. Na Slovensku rastie roztrúsene skoro po celom území, no je vzácna.
Potočnica bola v minulosti používaná aj ako náhrada horčice. Listy tejto rastliny nachádzajú uplatnenie v šalátoch. Zvyšok rastliny po usušení používame ako korenie. Liečivé účinky rastliny sa využívajú už od staroveku.
Potočnica je kriticky ohrozená, preto je v Slovenskej republike považovaná za chránenú.
V minulosti, na žiadosť Napoleona začala byť šľachtená a pestovaná vo Francúzsku, v okolí mesta Chantilly ako zelenina, ktorá sa pridávala do mnohých pokrmov.
Potočnica lekárska (Nasturtium officinale L.) patrí medzi takmer celosvetovo rastúce vodné rastliny, nepáči sa jej len v Austrálii a večne zamrznutých pláňach polárnych oblastí. U nás sa vyskytuje už pomerne málo, bohužiaľ je zapísaná v stále sa rozširujúcim zoznamu silne ohrozených druhov.
Listy majú horkastú, korenistú a štipľavú chuť podobne ako reďkovka alebo žerucha, najchutnejšie sú z vrcholu stonky. Pre ostrejšiu, pikantnú chuť sa potočnica dobre hodí ako prísada do nátierok, šalátov, rybích pokrmov alebo polievok.
Liečivé účinky potočnice lekárskej:
- Pomáha s liečbou avitaminózy
- Čistí krv
- Uľahčuje vykašliavanie
- Pôsobí močopudne
- Zlepšuje trávenie
- Podporuje chuť do jedla
- Povzbudzuje organizmus
- Potočnica je bohatá na vitamíny A, C, D, E, ďalej na jód, železo a síru
- Vňať obsahuje látky ako horčičné oleje a fenylethyl-horčicová silica, vďaka nim je rastlina účinným liekom proti mnohým neduhom: posilňuje imunitný systém, lieči horúčkovité a zápalové ochorenia a chudokrvnosť
- Stimuluje vylučovanie žlče
- Prečisťuje pečeň
Veľký pozor na potočnicu z voľnej prírody, pretože rastie v bahnitom teréne, tak môže byť napadnutá rôznymi parazitmi a chorobami a po užití človekom je možný prenos infekcie. Preto radšej odporúčame potočnicu pestovanú, ktorá dostáva len takú vodu, akú jej sami nalejeme.
Jej zvláštnosťou je, že rastie rovnako dobre v okrasnom jazierku ako v kvetináči za oknom.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Pestovanie :
Hoci sa potočnica lekárska (ako napovedá jej meno) radí medzi vodné rastliny, môžeme ju s úspechom sadiť napr. k okrasnému jazierku, no rovnako dobre sa jej darí aj v kvetináči na okne či na terase. Dáva prednosť čistej tečúcej vápenatej vode a piesčitému dnu, bude sa jej preto dariť v jazierku s pretekajú vodou, bez silných bahnitých nánosov na dne.
Úplne ideálne jej bude svedčiť umiestnenie v potôčiku, ktorý občas niektorým šťastlivcom preteká záhradou. Pri výsadbe musíme pôdu okolo rastliniek dobre stlačiť alebo korienky zaťažiť menšími kameňmi, aby rastlinky do doby, než zakorenia, voda neodniesla.
Pestovanie v nádobách:
Netreba sa báť pestovať potočnicu aj v kvetináčoch. Dokonca na konzumáciu je istotne bezpečnejšie (kvôli nežiaducim chorobám alebo škodcom prenosných na človeka), pestovať ju v kvetináči. Pri pestovaní v bytových podmienkach bude potočnica potrebovať tienisté umiestnenie na okne alebo balkóne či terase, najlepšie na chladnejšej severnej strane. Udržiavanie vlhkej pôdy je pre inak vodnú rastlinu základným predpokladom na prežitie.
Stačí, ak ju postavíme aj s kvetináčom do hlbokej misky s vodou, odkiaľ si môžu korene priebežne brať vlahu. Ďalším dôležitým faktorom úspechu je zásaditá pôda. V zime bude potočnica potrebovať umiestnenie v chladnej svetlej miestnosti a obmedzenú zálievku, avšak takú, aby zem nevyschla.
Náš tip:
Omáčka: Potočnicový dip je veľmi chutný pokrm. Na jeho prípravu potrebujeme 500g listov potočnice lekárskej, 6 lyžíc bieleho jogurtu, 3 lyžice smotany, šalotku, šťavu z citróna, trochu soli a korenia. Listy umyjeme pod tečúcou vodou a nasekáme na jemné kúsky. Všetko zmiešame so smotanou, jogurtom, šalotkou a dochutíme citrónovou šťavou, soľou a korením. V tomto dipe je možné namáčať akúkoľvek zeleninu, grilované ryby alebo ho použiť ako omáčku k zemiakom.
Nálev: nálev z tejto rastliny je možné použiť vnútorne. Nasekáme asi 200g listov vrátane byle a zalejeme vriacou vodou. Necháme 20 minút lúhovať a potom nálev užívame chladný v malých dúškoch.
Kontraindikácie:
Kontraindikáciou ku konzumácii potočnice lekárskej sú žalúdočné a dvanástnikové vredy, zápal obličiek a čriev. Okrem toho by sme si mali byť vedomí toho, že dlhotrvajúca konzumácia potočnice môže viesť k podráždeniu močových ciest. Nemali by ju tiež užívať tehotné a dojčiace ženy. Ako pri všetkom, tak aj tu platí, že všetkého s mierou.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: potočnica