Cesnaková tráva, strieborná - (Tulbaghia violacea, silver L.)
Táto atraktívna rastlina je ideálna do bylinkových záhrad, pretože aj listy aj kvety možme použiť do šalátov a ďalších pokrmov. ( Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že i napriek cesnakovej vôni nám dych nepáchne po cesnaku).
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPCESNT00001
- Dostupnosť: Skladom
-
6,50€
Cesnaková tráva, strieborná-(Tulbaghia violacea, silver L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Opis:
Tulbaghia violacea je africká bylina. V histórii sa používala na liečbu niektorých infekčných ochorení, vďaka svojmu antimikrobiálnemu potenciálu .
Patrí do čeľade Alliaceae, podobne ako cesnak.
Niekedy sa jej hovorieva aj „sladký cesnak“ ( a to preto, že jeho konzumácia nie je spojená s následným cesnakovým dychom).
Tulbaghia je tiež označovaná ako "Isihaqa", podľa afrických domorodcov, ktorí používajú túto rastlinu ako afrodiziakum.
Rastlina je skromná, nenáročná s malými kvetmi a trávovitými, zelenými, v našom prípade bledo panašovanými listami.
Zloženie:
Bylinka Tulbaghia violacea obsahuje širokú škálu telu prospešných látok. Spomenieme len niektoré - Cysteín deriváty známe ako Marasmin, Ethiin a steroidné saponíny, ako Metyl-alfa-D-glukopyranosid, ďalej zlúčeniny, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Allium (cesnaku), ako deriváty cysteínu, sulfoxidový cysteín (alliin, Isoalliin a Methiin), nájdený rovnako v THULBAGHII ako aj v cesnaku.
Rastliny z rodu Tulbaghia violacea májú najvyššiu známu koncentráciu zlúčenín obsahujúcich síru (aj keď nie všetky druhy boli analyzované).
Účinky:
Má súvis s kardiovaskulárnym systémom a krvným tlakom ľudského organizmu.
Bolo preukázané, že Tulbaghia violacea spontánne u hypertenzných potkanov znížila systolický a diastolický krvný tlak, rovnako ako aj srdcové frekvencie.
In vitro ( v laboratórnych podmienkach ) bola zistená interakcia s metabolizmom sacharidov. Tulbaghia violacea je využívaná pri vyvíjaní antidiabetických účinkov ( invitro), tým, že zvyšuje vychytávanie glukózy o 140,5%, vo svalových bunkách pri koncentrácii 0.5ug/mL s etanolového extraktu. Vodný extrakt zvyšuje vychytávanie glukózy o 119% . Táto koncentrácia, a absorpcia bola zvýšená približne o 117%, u oboch extraktov v koncentrácii 50ug/mL, keď bol inzulín inkubovaný pri 0.5ug/ml .
Interakcia s testosterónom. Ďalšia in vitro štúdia vykonaná na bunkách semenníkov zaznamenala, že extrakt z Tulbaghia violacea bol schopný zvýšiť hladinu testosterónu.
THULBAGHIU je vhodné užívať racionálne a v kombinácii s vyváženou, pestrou stravou.
Rovnako ako pri cesnaku, tak aj pri thulbaghii môže dlhodobé a nadmerné užívanie spôsobiť problémy zažívacieho traktu a môže dokonca vyvolať akútnym zápalom čriev, alebo zastaviť peristaltiku.
Je to africká bylina tradične používaná pre svoje anti-infekčné účinky, má vplyv na zdravé srdce, môže zvýšiť hladinu testosterónu, v súčasnosti však nie sú dokončené štúdie, takže táto správa je len informačného charakteru.
Vo svojej domovine je to populárna záhradná rastlina, ktorá je vhodná do slnečných, horúcich kútov záhrady, dokáže tolerovať dlhšie obdobia sucha, ale darí sa jej aj s pravidelnou zálievkou.
Tulbaghia violacea je rýchlo rastúca, cibuľovitá rastlina, ktorá dosahuje výšku max. do 0,5m. Listy sú dlhé, úzke, pruhované (panašované), mierne dužinaté. Keď túto rastlinu stlačíme, silno vonia cesnakom.Vyrastá z hľuzy, má teda hľuzovité korene, ktoré sa šíria a vytvárajú zhluky rastlín. Má ružovkasté fialové, rúrkovité kvety, zoskupený do malých útvarov v počte až dvadsať kvetov, ktoré vyčnievajú nad listami na vysokej stonke.
Keď listy chytíme, sú cítiť cesnakom.
Plody ( semená ) sú trojuholníkové kapsule zoskupené do väčšieho súboru. Keď dozrú, súbor sa rozštiepi a uvoľní pevné čierne semená.
Bylinka je pomenovaná po guvernérovi Mysu Dobrej Nádeje Rykovi Tulbaghovi (zomrel roku 1771) (Cape of Good Hope, afrik. Kaap die Goeie Hoop) je ostrý pevninský výbežok v Južnej Afrike neďaleko Kapského Mesta.),violacea znamená fialovej farby.
Len dva druhy thulbaghie sú pestované ako úšľachtilé, liečivé a hrabošov (krtkovia, hlodavce) odpudzujúce, okrasné rastliny.
Ekológia:
Väčšina druhov Tulbaghie je prispôsobená na to, aby ich opeľovali nočné motýle (mory), majú nevýrazné kvety, ktoré v noci sladko voňajú. No T. violacea vonia po celý deň, preto ju opeľujú aj denné motýle a včely.
Použitie:
Táto atraktívna rastlina je ideálna do bylinkových záhrad, pretože aj listy aj kvety možme použiť do šalátov a ďalších pokrmov. ( Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že i napriek cesnakovej vôni nám dych nepáchne po cesnaku).
Rozdrvené listy môžu byť použité pri liečbe bolesti hlavy, vyháňajú na základe svojho silného „zápachu“ krtkov a hlodavcov zo záhrady. Keď listy thulbaghie rozdrvíme na koži, tak vypudzuje a odpudzuje blchy, kliešte a komáre.
Čerstvé byliny aj s „cibuľou“ - koreňom sú varené vo vode a odvar sa používa perorálne na zmiernenie kašľa a prechladnutia. Hľuza sa používa ako liek na tuberkulózu pľúc a dokáže poľahky ničiť črevné červy. Je preukázané, že Tulbaghia violacea alebo divoký cesnak, že má rovnaké alebo podobné antibakteriálne a antimykotické účinky, ako bolo vedecky overené v reálnom cesnaku.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Domorodci rovnako využívajú hľuzy ako afrodiziakum. Tulbaghia violacea - divoký cesnak je rastlina, ktorá veľmi dobre odpudzuje hady, a preto ju domorodci pestujú okolo svojich domovov.
Tulbaghii violacei sa dobre darí vo väčšine pôd, je nanáročná. Znesie svetlé ale aj čiastočne zatienené polohy. Má rada dobre odvodnené pôdy obsahujúce dostatočné množstvo kompostu. Rozmnožuje sa väčšinou semenom. Prvé kvitnutie možno všeobecne očakávať v druhom alebo treťom roku.Tulbaghie sú veľmi zriedka napadané škodcami a chorobmi, ale slimáci ich obľubujú a môžu spôsobiť značné škody na listoch. Na zimu je vhodné ju uskladniť do svetlej miestnosti....., kde teplota neklesne pod 5 stupňov Celzia.
Použitá literatúra :
Borchers, H. 1996. Ekologizácia KwaZulu-Natal Midlands. SHARE-NET, Wildlife Society Južná Afrika,
Howick.Du Plessis, N. & Duncan, G. 1989. Cibuľoviny južnej Afriky. Tafelberg, Cape Town.
Dyson, A. 1998. Objavovanie domorodých liečivých rastlín, bylinkovej vône a záhrad v Kirstenboschi National Botanical Garden. Printing Press, Cape Town.
Hyam, R. & Pankhurst, R. 1995. Rastliny a ich mená: stručný slovník. Oxford University Press.
Joffe, P. 1993. Záhradník - sprievodca po juhoafrických rastlinách. Tafelberg, Cape Town.
Manning, J., Goldblatt, P. & Snijman, D. 2002. Farebná encyklopédia hľúz. Cape. Timber Press, Portland.
Van Wyk, BE. Van Oudtshoorn, B. & Gericke, N. 1997. Liečivé rastliny z Južnej Afriky. Publikácia, Pretoria.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: cesnaková tráva