Koriander vietnamský-stavikrv voňavý-(Persicaria odorata L.)
Koriander vietnamský je teplo a vlhkomilná vytrvalá bylinka, svojou chuťou i vôňou pripomína koriander siaty. Jeho ďalší ľudový názov - mäta pálivá - zase vypovedá o jeho sviežom štipľavom dozvuku. Pre svoju špecifickú vôňu a chuť je koriandru vietnamského buď milovaná alebo zatracovaná.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPKORVIE00001
- Dostupnosť: Skladom
-
4,20€
Koriander vietnamský-stavikrv voňavý-(Persicaria odorata L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Čeľaď: Stavikrvovité (Polygonaceae).
Ľudovo: Koriander vietnamský, Mäta pálivá,
Vietnamsky : Rau ram [Zau zam]
Anglicky: Vietnamese Coriander, Vietnamese mint, Vietnamese cilantro, Cambodian mint, Hot mint, Laksa leaf, Praew leaf
Opis:
Stavikrv voňavý – koriander vietnamský dorastá do výšky 15 až 30 cm. Je teplomilný a citlivý na chlad, preto nie je mrazuvzdorný a prezimuje pri nízkej teplote maximálne od 10 do 8 ° C. Pri nižších teplotách vädne, odumiera. Rastlina sa bohato vetví. Vrchná strana listov býva svetlo aj sýto zelená s hnedými, bordovými škvrnami, spodná býva svetlá, ale môže byť aj do vínova, záleží na oblasti pestovania a klíme. Listy sú polodlhé a prechádzajú do ostrej špičky. Zriedkakedy kvitne.
I napriek zaužívaným názvom v slovenčine, ale aj iných jazykoch, nie je rastlina príbuzná s koriandrom z čeľade mrkvovitých ani s mätou z čeľade hluchavkovitých, ale patrí do čeľade stavikrvovitých (Polygonaceae).
Literatúra uvádza, že ju v polovici dvadsiateho storočia vietnamskí emigranti priniesli so sebou do Európy. Pestuje sa ľahko v subtropických i tropických oblastiach, v našom miernom pásme je potrebné ho na zimu sťahovať do teplejšieho prostredia. (Do vnútra na okno).
Koriander vietnamský je teplo a vlhkomilná vytrvalá bylinka, svojou chuťou i vôňou pripomína koriander siaty. Jeho ďalší ľudový názov - mäta pálivá - zase vypovedá o jeho sviežom štipľavom dozvuku. Ako už jedno z druhových ľudových mien naznačuje, koriander vietnamský je pôvodom z Vietnamu, kde rastie divoko v prírode. Rastie vo Vietname, Laose, Kambodži, Malajzii i Singapure a býva súčasťou mnohých tradičných receptov ale aj moderného street foodu.
Chuť a vôňa:
Za surova i tepelne upravený má výraznú a špecifickú vôňu i chuť. Surovú bylinu niektorí prirovnávajú k mydlu alebo dokonca k saponátu (Jar, Pur). Je skutočne intenzívny (intenzívnejší ako koriander siaty), a preto môže citlivejšieho jedinca dráždiť. Má nezameniteľný pikantný až štipľavý dozvuk.
Hodí sa:
Ťažšie a mastné, grilované a vyprážané jedlá, polievky, šaláty, záviny.
Mäso: hovädzie, teľacie, bravčové, kačacie, kuracie, jahňacie, ryby a morské plody; prílohy: ryža, ryžové rezance, sklenené rezance, pita, chapati, tortilla.
Zelenina: šaláty, paradajky, mrkva, baklažán, uhorka, cibuľa, cesnak.
Ovocie: avokádo
Bylinky: koriander siaty, bazalka thajská.
Korenie: zázvor, citrónová tráva, chilli.
Ostatné: vajcia, kačacie mäso, strukoviny, tofu ...
V kuchyni:
Podlhovasté špicaté listy stavikrvu voňavého - koriandru vietnamského sú v gastronómii juhovýchdnej Ázie veľmi rozšírené, podobne ako koriander siaty. Na Slovensku a v Čechách túto bylinku ešte príliš nepoznáme. Jej doménou je hlavne vietnamská, thajská, laoská a kambodžská kuchyňa. Listy sa konzumujú surové aj tepelne upravené, nájdeme ich vo vietnamských závitku, stir-fry aj polievkach.
Pre svoju špecifickú vôňu a chuť je koriandru vietnamského buď milovaná alebo zatracovaná. Avšak je často súčasťou takých jedál, kde nehrá rolu len jeho vôňa a chuť, ale aj príjemná štipľavosť. Preto sa s ním stretneme aj u ťažších a mastnejších, grilovaných aj vyprážaných jedál.
Vo vietnamskej kuchyni sa s ním budeme stretávať často, pretože môže byť - obzvlášť na juhu krajiny - súčasťou "bylinkového koša", ktorý dostaneme k väčšine pokrmom pripravovaných ako na ulici (street food), v reštauráciách alebo v tradičnej domácej kuchyni.
Namiesto koriandra siateho ho môžeme spolu s ďalšími bylinkami dostať ku grilovanému bravčovému Bun cha, nesmaženým závitkom Nem Cuon, k "syčiacej placke" banh XEO. Môžeme ho objaviť ale aj v polievkach s plochými ryžovými rezancami typu Pho, v hanojskej rezancovej "polievke" Bun thang, v rybej polievke alebo skôr v "hot pote" z Delty Mekongu Canh chua Ca (Ca nau), v juhovietnamskej dusenej rybe Ca kho to alebo ku kačaciemu embryu Trung vit Lon, opäť naprieč celým Vietnamom.
Na severe Thajska alebo v Laose stavikrv vonné objavíme napr. v hovädzom šaláte Larbi (Laap).
Na juhu Thajska, v Malajzii, Singapure a Indonézii sa listy vietnamského koriandra objavujú v polievke Laksa. Variant Laksi existuje veľa, v niektorých oblastiach narazíme skôr na verziu s kokosovým mliekom, na thajskom ostrove Penang si ju dáme s makrelou bez mlieka.
V Kambodži sa bylinka dáva tiež do polievok alebo do závitkov aj najrôznejších šalátov.
Tipy, zaujímavosti, doporučenia
Pokiaľ recept neuvádza inak, čerstvé bylinky (nielen koriander, stavikrv) používame až v závere varenia. Keď ich necháme prejsť varom, prídu o veľké množstvo chuti, vôní i svojich účinkov. Navyše stratia aj svoju krásnu čerstvú farbu.
Prírodná medicína:
Stavikrv voňavý, koriander vietnamský sa využíva predovšetkým v juhoázijskej gastronómii, však v prírodnom liečiteľstve nachádza tiež svoje miesto.
Podobne ako koriander siaty, tak aj koriander vietnamský, teda stavikrv voňavý podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím priaznivo ovplyvňuje trávenie. Pomáha pri bolestiach brucha (tlmí žalúdočné kŕče), pocitoch plnosti aj pri nadúvaní.
Literatúra uvádza, že v juhovýchodnej Ázii napomáha tiež pri liečbe opuchov a akné.
Podľa tradičnej čínskej medicíny stavikrv voňavý, koriander vietnamský zahrieva naše telo.
Ako pri každej bylinke s liečivými účinkami, tak aj pri koriandri vietnamskom nie je vhodná jej prehnaná, pravidelná konzumácia najmä u tehotných a dojčiacich žien a malých deťoch.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Súvisiace produkty
Štítky: koriander vietnamský